Petra Mandić (Most) postavila je gradonačelniku pitanje o odgovornosti onih koji su bili zaduženi za određivanje lokacije Spalionice, od koje se odustalo. Tko je odgovoran i kako se ta odgovornost očituje, ako su svojim odlukama doveli do toga da se odustane spalionice u Sušačkoj Dragi, da se napravi novi prostorni plan Rujevica i da se njime gradi nova cesta, umjesto postojeće. U redu je da se odustalo od tih suludih ideja , ali je zanima tko je odgovoran da se u više navrata nalazio tim inženjera da bi raspravljao i utvrđivao lokaciju gradnje spalionice na vodozaštitnom području. Tko je te sate i angažman tih ljudi platio, i da li će odgovarati što se od toga odustalo. Tko je predložio gradnju nove ceste na Rujevici, i s kojim novcima bi se obeštetilo vlasnike zgrada i zemljišta na trasi ceste te tko bi za te troškove odgovarao.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je ovo hipotetsko pitanje. Ukoliko postoji odgovornost bilo kojeg zaposlenika, koja s može materijalno utvrditi, onda se to procesuira putem službeničkog suda ili putem kaznene prijave, ukoliko se radi o kaznenom djelu. I u jednom i u drugome slučaju insinuacije vijećnice Mandić smiješne. Nitko od ničega nije odustao, jer ništa nije niti definirano. U kontekstu rješavanja sustava centralnog grijanja i korištenja RDF-a kao konačnog proizvoda CZGO Marišćine tražila se mogućnost za lokaciju za izgradnju suvremene termo energane kakvu imaju brojni gradovi u Europi, poput Beča, Münchena i dr., koja bi koristilo to gorivo. Naravno, da bi se krenulo u osmišljavanje rješenja, trebalo je razmotriti određene lokacije. Povjerenstvo je razmatralo nekoliko lokacija i nije niti jednu utvrdilo kao konačnu. To što vi želite ostvariti političke bodove tvrdeći da se od toga odustalo jer o tome govorio vaš vijećnik, je vaš problem. Nije se od ničega odustalo jer se nije ništa niti odlučilo. Nakon što je postalo jasno da je riječ o lokaciji u vodozaštitnom području od te se lokacije odustalo, ali se nije odustalo od ideje izgradnje suvremene termo energane. Što se tiče Urbanističko plana Rujevica, postupak donošenja zakon vrlo jasno definira. Raspisan je natječaj za izrađivača plana, u koji je uključeno Društvo arhitekata. Nakon odabira najboljeg rješenja, taj plan ne rade zaposlenici gradske uprave, jer oni niti ne smiju raditi na tim poslovima, već to radi izrađivač plana. Povukao sam Plan, ali nisam odustao od njega. Dakle od Plana se nije odustalo jer nije niti prihvaćen. Jednostavno sam smatrao da je taj Plan potrebno doraditi i bit će na raspravi pred nekim drugim sazivom Gradskog vijeća u narednom periodu. Treba shvatiti da urbanisti planiraju poslove za budućnost i da pri tom ne mogu biti opterećeni vlasništvom, što ponekad izaziva nerazumijevanje i probleme. Da li će cesta ostati u planu kako je predviđeno ili neće, o tome će nakon stručne rasprave odlučiti vijećnici Gradskog vijeća. Ne bi bilo prvi, niti zadnji put, da je riječ o realizaciji projekta za koji se otkupljuje zemljište u privatnom vlasništvu ili ruši dio objekata. Najbolji primjer za to je cesta D403 gdje je Grad otkupio zemljište i rušio objekte te ih ustupio Hrvatskim cestama da bi projekt mogao krenuti u realizaciju.
Petra Mandić je kazala da nije zadovoljna s odgovorom, naglasivši da gradonačelnik ne zna što je župan napisao u odgovoru, gdje je eksplicite napisao da se radi o jedinoj lokaciji – Sušačkoj Dragi. Za plan Rujevica kazala je kako plan naručuje Grad Rijeka i za posljedice moraju biti odgovorni oni koji to vode. U postojećoj cesti je rađena kanalizacija u kojoj su utrošena sredstva EU, a vi bi to rušili i gradili novu, rekla je Mandić.

Aleksandar Bulog (SDP) je kazao kako je pred Gradom Rijeka veliki financijski ciklus – potpisan je ugovor za gradnju 90 stanova POS-a za koje vlada velik interes sugrađana, jer je to daleko najbolji model kupovine prve nekretnine. Pitao je koji su planovi Grada za gradnju stanova POS-a u bliskoj budućnosti i koliko je do sada na taj način zbrinuto obitelji, odnosno pojedinaca.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako se Grad Rijeka uključio u model izgradnje stanova poticane stanogradnje čim je on zaživio, još 20021.g. Prvih nekoliko zgrada radila je Državna agencija, a nakon toga smo formirali vlastitu agenciju – jednu od prvih u RH. Ukupno od 2001. godine izgrađeno je nešto manje od 600 stanova. Dakle stambeno je zbrinuto nešto manje od 600 obitelji. Od toga je dvije trećine izgradila naša agencija, kao što će i ove na Martinkovcu. Radi se o tri objekta sa 90 stanova. Poticana stanogradnja nastavit će se i dalje. Definirana je lokacija na Zametu, a ima još nekoliko lokacija koje su u fazi razmatranja. Tražimo lokacije koje će manje financijski opteretiti cijenu četvornog metra stana, što u Rijeci, stisnutoj u 44 km2 nije uvijek. Do sada je samo od strane naše agencije realizirano oko 220 milijuna kuna vrijednih projekata. Realizacija stanova POS-a na lokaciji Martinkovac je išla dosta teško. Problem je u tome što je država odredila 1.350 eura kao jedinstvenu cijenu četvornog metra za Hrvatsku, što je uzrokovalo zastoj u realizaciji. Niti su cijene kvadrata zemljišta u Hrvatskoj jednake, niti su građevinski radovi jednako vrijedni. U primorskom kraju su potrebni opsežni građevinski radovi za pripremu zemljišta zbog kamenitog tla i konfiguracije, jer se takvo zemljište mora poravnati i pripremiti. Trebalo je vremena da uspijemo te stanove složiti u tu cijenu od 1.350 eura. Tu je pomoglo i Gradsko Vijeće koje je donijelo odluku kojom smo smanjili cijenu tog zemljišta za potrebe POS-ove izgradnje. To je bio jedini način da smanjimo cijenu. Stanovi na Martinkovcu će biti gotovi do sredine iduće godine. Dakle radimo i na Zametu i drugim lokacijama.

Josip Kukuljan (Nezavisni) postavio je pitanje vezano uz Energo kazavši kako je prije nekoliko godina PIK Rijeka promijenio opskrbljivača Plina i preko Energa dobiva plin i ostvaruje uštede. Zanima ga što bi trebalo poduzeti da ustanove, pojedinci i tvrtke promijene dobavljača plina i također ostvare uštede.
Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je Kukuljanov upit prilično čudan, kao da se pita predsjednika uprave druge tvrtke što bi trebalo napraviti da se ne koristi njihova usluga već usluga nekog drugog. Smatra da nije logično da je distribucija plina postala tržišna, a ne komunalna djelatnost. Vlasništvo neke tvrtke, u ovom slučaju Energa, koje nije samo u gradskom vlasništvu, već ima i drugih dioničara, ne znači da je u tržišnom natjecanju toj tvrtki osiguran posao. Svi koji su registrirani za distribuciju nude svoje usluge na tržištu. Onaj tko može tražiti ponudu nekog drugog distributera nije spriječen da to i napravi. Tvrtke koje kupuju više plina i mogu prodati više plina, mogu prema zakonima tržišta ponuditi nižu cijenu, ako im to odgovara. Zato ste i podržali kolegicu Pejović koja ima ideje koje su na tragu komunizma, ali ne znam kako se to uklapa u vaše gledanje tržišnog poslovanja.
Kukuljan je replicirao da mu se pojasni što bi značilo za Grad na primjeru Energove punionice, u koju redovito dolaze autobusi Autotroleja. Kazao je kako je razlika ulazne cijene plina koju plaća Autotrolej i zagrebački ZET velika. U Energovoj punionici iznosi 0,2272 po KWH, dok je ulazna cijena plina za ZET u punionici u Zagrebu 0,1704 po KWH. Ispada da je Energo 33% skuplji na ulaznoj cijeni plina u odnosu na plin kojim se pune zagrebački autobusi. Zamislite koliko bi promjena dobavljača utjecala na cijenu vožnje, cijenu karte, plaće vozača, ili ako povučemo paralelu, koliko bi to utjecala na cijenu u stambenim objektima.

Marinko Koljanin (Nezavisni) kazao je kako je pčela izborna kampanja pa je SDP najavio kojim će putem krenuti – a to je sprječavanje konzervativnog udara. Drugi kandidati u medijima polemizitaju i spominju zapošljavanje direktora, i to navode kao „primjer neviđene nemoralnosti i demokratskog deficita“, a prigovaraju da su Smjernice i Plan razvoja isto mogle biti napravljene nakon lokalnih izbora. Kazao je kako respektira Obersnelovu 21 godinu na funkciji, ali ga zanimaju zadnje četiri godine. Tako je 20. 6. 2017. omjer snaga u Gradskom vijeću bio 22 – 25 u korist oporbe, svake godine se situacija mijenjala, pa ga zanima, nogometnim rječnikom, da li tada 2017.g. vjerovao da će minus 7 dovesti na minus 6, odnosno promijeniti omjer u svoju korist.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio da Koljanin, kao dugogodišnji sportaš razumije da se utakmica igra do zadnje sekunde. U zadnjih nekoliko godina imali primjere vidjeti kako se situacija mijenja u zadnjim trenutcima utakmice ili njenim produžetcima. Morate vjerovati u svoj tim i uvijek vjerovati u pobjedu do zadnjeg trenutka. Kazao je da ne bi ulazio zašto je došlo do preokreta, ali mu je drago da su taj preokret uspjeli napraviti i prije tih zadnjih minuta „utakmice“. Na to, kako je do toga došlo bi trebali odgovoriti oni koji su onda činili većinu. To što su lokalni izbori pred nama ne znači da je život stao. Kada bismo polazili od toga za što me prozivaju, onda možemo postaviti pitanje da li smo trebali donijeti proračun za 2021. godinu ili usvojiti samo Tehnički proračun jer će novi gradonačelnik napraviti novi. Novi gradonačelnik može donijeti novi ili promijeniti proračun. Ne znam kako će završiti izbori, ne znam kad će se formirati novo Gradsko vijeće ali život ide dalje. Strategija koju smo donijeli u prvom je redu važna da omogući Gradu da sudjeluje u natječajima u novom financijskom ciklusu EU. Ako novom gradonačelniku ne bude odgovarala moći će je izmijeniti. O zapošljavanju službenika odlučuju pročelnici, pa ne zna, zašto bi trebalo čekati izbore. Kandidati za gradonačelnika pokazuju da se žele ponašati kao carevi i oni će regulirati tko će se zaposliti u pojedinom Odjelu. Moja je obaveza da Grad funkcionira normalno, da se popunjavaju radna mjesta koja su prazna, neovisno o tome radi li se o djelatnicima, pročelnicima ili direktorima društava. Samo su službenici zaštićeni zakonom. Što se tiče direktora, oni nemaju menedžerske ugovore. Svi ugovori imaju klauzulu da se direktora može smijeniti bez obrazloženja, i mogu dobiti naknadu od samo tri plaće, sve ostalo što kroz medije poručuju kandidati za gradonačelnika je samo politička demagogija i populizam, odnosno poruka kako bi se ponašali da dođu na vlast.
Koljanin je replicirao kako prihvaća takav odgovor i čestitao Obersnelu na političkim i govorničkim vještinama dodavši kako je ponosan da je koristio institut nezavisnog vijećnika pa će tako i nastaviti svoje djelovanje.

Vedran Sabljak (SDP) je postavio pitanje uz realizaciju projekta EPK 2020. Svjedoci da je zbog pojave korona virusa došlo do otkazivanja dijela programa. Europski parlament je donio odluku da se Rijeci i Galwayu produži status Europske prijestolnice do travnja. Pitao je što možemo očekivati od projekta do kraja travnja 2021. i zatražio informacije vezane uz kaznenu prijavu o nabavi opreme za otvaranje EPK 2020.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je Gradu i EPK 2020., unatoč pandemiji i nemogućnosti normalnog funkcioniranja uspjelo presložiti se i realizirati sve ono što je bilo moguće u onakvim okolnostima. Rekao je da ne želi detaljnije o tome govoriti jer sve piše u izvješću koje je na dnevnom redu sjednice. Europski parlament donio je odluku da se status Europske prijestolnice produži do kraja travnja, ali ove godine je napravljena iznimka, pa u ovoj godini nema niti jedne druge europske prijestolnice kulture. Svi oni koji su to trebali biti u 2021.g. njima je taj status pomaknut na 2022 godinu. Sama ta činjenica govori o problemima s kojima smo se suočavali. Mi smo uspjeli realizirati jako puno programa, dok naši prijatelji iz Galwaya nisu. Radimo na programu zatvaranja projekta kojeg planiramo kao javni događaj, ne onako velik i onako spektakularan kakvo je bilo otvorenje, jer će to ovisiti o epidemiološkoj situaciji. O tome ćemo na vrijeme obavijestiti javnost. Od programa, prije svega najavio je izložbu o mladom Klimtu, u Muzeju grada Rijeke, zatim jednu izložbu s francuskim partnerima o stripu. Izložba Fiume fantastika će čim malo zatopli biti otvorena do kraja ljeta, da bi je mogli vidjeli i turisti. Nastavlja se program postavljanja skulptura kroz projekt Lungo mare. Tu je nekoliko kazališnih izvedbi, i u kontekstu svega toga dolazi i otvorenje Dječje kuće. Što se kaznene prijave protiv djelatnika EPK 2020 tiče, veliko mi je zadovoljstvo što je ona odbačena jer se ujedno pokazalo da je potpuno besmislena. Žao mu je što mora upozoriti na stanje, koje je kaznena prijava izazvala i njen odjek u javnosti kroz medije, prema kojem ne postoji presumpcija nevinosti, odnosno smatra da je kriv onaj dok mu se ne dokaže da nije kriv. U javnom prostoru, u medijima bilo je kojekakvih napisa, pa i izjava premijera kako bi trebalo preispitati ponašanje u Rijeci koje ukazuje ne kriminal i korupciju. Puno je štete naneseno Projektu EPK i Gradu Rijeci. Neću govoriti koliko je nepravde naneseno ljudima koji su radili na tom projektu, koji su bili pod presijom zadnjih devet mjeseci. Oni koji su iskoristili tu prijavu da se iživljavaju, bilo bi u redu da tim ljudima barem ispričaju

Petra Karanikić (SDP) je kazala kako su nedavno mediji izvijestili o donaciji Grada Rijeke u vidu 8 monitora koji pomažu praćenju zdravstvenog stanja pacijenata u Post Covid ambulanti. Tada se spominjalo da Grad pomaže KBC-u i na druge načine, bez obzira na to što nije nadležan za funkcioniranje KBC-a. Zanima je na koje to načine Grad pomaže.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je točno da je KBC u nadležnosti Ministarstva odnosno Vlade koja je osnivač. Dužnost osnivača je da brine o svojim ustanovama. Zbog specifičnog stanja i činjenice da se u KBC-u liječe Riječani, nastojali smo pomoći kad god je bilo potrebno. U zadnjih 10-ak godina izdvojili smo oko 12 milijuna kuna za različite svrhe; od kupovine opreme do uređenja prostora na pojedinim lokalitetima, poput izgradnje toplog mosta između Poliklinike Pedijatrije i zgrade dječje kirurgije na Kantridi. Inače, cijeli prostor Dječje bolnice na Kantridi KBC koristi besplatno. Ti su objekti i zemljište u vlasništvu Grada Rijeke. Godišnja prosječna cijena, kada bi se naplaćivala najamnina iznosila bi najmanje milijun kuna. Osigurali smo zemljište i komunalnu infrastrukturu za novu bolnicu, a naš doprinos samo u ustupanju zemljišta i otkupu zemljišta vrijedan je preko 40 milijuna kuna.

Duško Milovanović (SDP) je postavio pitanje uz novi Kvart kulture u bivšem Rikardu Benčiću. Uskoro se očekuje otvorenje Dječje kuće – jedinstvenog objekta namijenjenog za djecu u Hrvatskoj. Zanima ga kada se očekuje otvorenje te da li ima informacije koji bi sadržaji trebali biti u tom objektu.
Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako će Dječja kuća biti otvorena u drugoj polovici ožujka i bit će jedinstveni objekt u Republici Hrvatskoj, u potpunosti namijenjen djeci. Primarno će aktivnosti u Dječjoj kući provoditi Gradska knjižnica, Art Kino i Gradsko kazalište lutaka, a sigurno će se na taj program nadovezivati MMSU, s kojim će Dječja kuća biti povezana putem postojećih mostova koji će se obnoviti. Te ustanove će djelomično ostvarivati svoje programe u tom prostoru. Puno važnije od uobičajenih programa će biti radionice za djecu, koje će zahvaljujući opremi omogućiti da djeca sudjeluju u procesima stvaranja filma, stvaranja predstava, upoznavanja s digitalnim društvom. Žao mu je što nas je pandemiji korona virusa poremetila i u tom dijelu, jer da nije bilo Pandemije Muzej grada i Dječja kuća bi bili otvoreni sigurno šest mjeseci ranije. Zbog blokade koja je bila u prvom Lockdawnu nije se mogla isporučiti oprema iz inozemstva, a ni djelatnici iz susjednih zemalja koji rade na projektu nisu mogli dolaziti na posao. Kako sada stvari stoje, ikad Dječja kuća bude otvorena, i dalje će biti zabranjen rad u grupama. Indirektno nismo ništa izgubili, jer i da je Dječja kuća i bila otvorena ne bi mogla raditi. Izrazio je nadu da će od 3 mjeseca raditi u punom programu.

Ana Trošelj (PGS) je kazala kako je njena stranka aktualizirala ideju da u Rijeci dvije ulice dobiju imena generala Petra Stipetića i popularnog političara Vladimira Bebića, za što su pripremili prijedlog da se to uvede u Fond ulica i trgova. Stožerni general Petar Stipetić, posvećen miru, stavio se na raspolaganje RH, odmah po osamostaljenju Hrvatske i zbog svog naglašenog pacifizma i antifašizma bio marginaliziran. Bio je na svim bojištima i smatraju da zaslužuje da se njegovim imenom nazove jedna od ulica, čime bi se nastavilo dostojanstveno obilježavanje Domovinskog rata. Vladimira Bebića riječkog političara i sportaša ne treba posebno predstavljati. Prošlo je skoro 12 godina od njegove smrti pa PGS smatra da zbog njegova doprinosa razvoju demokratskog standarda zaslužuje svoju ulicu. Zanima ju smatra li gradonačelnik zaslužuju li ta dva čovjeka ulicu u našem gradu.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je to, kao što je to i vijećnica Trošelj kazala, proces koji ne ovisi o gradonačelniku. Znate proceduru, to se predlaže Odboru za mjesnu samoupravu koji to o tome odlučuje i uvršćuje u Fond naziva ulica, trgova i parkova. Ja kao gradonačelnik o tome ne odlučujem. Osobno, s obzirom da sam osobno poznavao Stipetića i Bebića nemam ništa protiv i bio bi zadovoljan kad bi neke od lokacija nosile nazive po tim ljudima koji su svaki na svoj način ostavili traga.

Sandra Krpan (SDP) kazala je kako je Palača šećerane, nedavno otvoren muzej s atraktivnom izložbom, impozantan kulturni objekt u neposrednoj blizini MMSU, gdje je trenutno postavljena izložba Balthazar grad. Zanima je kakva je posjećenost ovih izložbi.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je Palača šećerane otvorena početkom 11 mjeseca kada su već na snazi bile epidemiološke mjere koje su ograničavale okupljanje ljudi. Izložbu o povijesti grada i šećerane do sada posjetilo oko 5.000 posjetitelja, a izložbu 51000 Balthazar grad, u MMSU malo više od 10.000 posjetitelja. Balthazar grad se zatvara krajem veljače, a izložba u Muzeju grada je trajni postav, pa očekuje da će s nešto lakšim uvjetima za obilazak muzeja i uspješnoj turističkoj sezoni koja se očekuje, broj posjetitelja bitno povećati.

Oskar Skerbec (IDS) je kazao kako smo prije 10 dana imali prilike vidjeti 7 novih autobusa Autotroleja a pušten je u rad u web shop Autotroleja putem kojeg se mogu kupiti i prava, te nadopuniti RCC Torpedo kartice. Obzirom da je najavljeno da stiže još novih autobusa i da se proširuju usluge web shopa, molio je gradonačelnika da da podrobnije informacije.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako se osim ovih sedam zglobnih autobusa u narednim danima očekuje isporuka 19 mini autobusa za gradske specifične lokacije, gdje nema dovoljno putnika ili klasični autobusi ne mogu voziti. Dolazi još pet solo autobusa i još deset koji koriste plin. Dakle ukupno 32 autobusa nabavljenih kroz projekt ITU Riječka aglomeracije, koji osim nabave 32 autobusa podrazumijeva uvođenje sustava za najavu dolaska autobusa na stanicama, za koji se nada da će biti implementiran u ovoj godini. Prošle godine, također sredstvima EU kroz projekt Ministarstva prometa osigurali smo dvadesetak autobusa, pa je u manje od godine dana Autotrolej dobio gotovo 60 autobusa i bitno smanjio starost vozila te povećao standard vožnje. Postoji najava da bi uskoro trebala krenuti nova faza tog projekta kroz koji se očekuje nabava još 30-ak autobusa. Očekuje da će u novim financijskom razdoblju EU biti još takvih natječaja pa bi se fond autobusa Autotroleja mogao gotovo u potpunosti obnoviti. Gradonačelnik je iskoristio da vijećniku Kukuljanu odgovori na komentar o punionici plina za potrebe Autotroleja. Kazao je kako Kukuljan ima problem u računici. Tu punionicu gradio je Energo iz svojih sredstava. Smatra da je dosta teško da bi netko drugi bio dostavljač plina bez naknade, ali ne isključuje mogućnost da netko drugi izgradi vlastitu punionicu i prodaje plin po cijenama koji hoće.

Hrvoje Burić (Bura) komentirao je status vijećnika Kukuljana i Koljanina, koji su u Gradsko vijeće ušli s njegove liste i rekao da je znao da će prelijetati ne bi ih stavio listu. Kazao je kako je gradonačelnik, Obersnel vijeću ostavio u amanet istek ugovora za kompleks na Preluci, koji ističe krajem godine, naglašavajući da to može zahvaliti Jasni Jurković Kralj zamjenici općinske državne odvjetnice u Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci, koja štiti SDP. Zanima ga što će oni koji budu u Gradskom vijeću u novom sazivu dobiti u 11 mjesecu 2021. godine, s obzirom na novac koji je uložen. Što će građani dobiti u 11. mjesecu 202i. g. za 228,5 milijuna kuna koje je Grad potrošio.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako je to Burićeva omiljena tema zbog koje je i podnijeo kaznenu prijavu koja je odbačena. U Odbačaju vam stoji i obrazloženje pa vas pozivam da to pažljivo pročitate rekao je gradonačelnik te dodao kako Burićeve stavove o Zamjenici ravnatelja Kralj uputi na nekoj drugoj instanci, a da je na njenom mjestu bi ga tužio za ove riječi.

Hrvoje Burić je replicirao da se sav trese što će ga tužiti Jasna Jurković Kralj. Po njemu, gradonačelnik nije točno rekao, jer nije samo Burić dobio odgovor, odgovor su dobili svi gradski vijećnici jer je to distribuirao predsjednik Vijeća svim vijećnicima. Radi se o iznosu od 28,1 milijuna kuna Grad Rijeka platio za podnajam tvrtki Raiffeisen consulting. Zašto nismo dobili ništa, jer Jasna Jurković Kralj u obrazloženju odbačaja prijave piše da gradonačelnik nije imao namjeru počinjenja djela, ali da je šteta nastala. Potrošio je n28 milijuna kuna, načinjena je šteta, ali gradonačelnik nije imao namjeru, rekao je Burić.

Predrag Miletić (Lista Ri) postavio je pitanje vezano uz Akcijski plan protiv vandalizma donesen prije tri mjeseca na Gradskom vijeću. Zanima ga koliko je Direkcija za komunalno redarstvo podnijela prijava, što je sve poduzeto i što je pokrenuto protiv onog što je detektirano.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako teško može nabrojati pojedinačno, ali je pokrenuto sve što Akcijski plan predviđa. Obaviješteni su svi suvlasnici zgrada putem upravitelja o potrebi rješavanja vandalizama, najčešće pisanja grafita na njihovim fasadama, uz preporuku da nakon sanacije fasada iste premažu slojem koji će omogućiti lakše skidanje grafita do visine 3 metra. Nadalje, s Akcijskim planom upoznati su svi Mjesni odbori, vrtići i osnovne škole. U pripremi je i letak vezan uz prevenciju, a nakon toga i definiranje postupka na koji način se boriti s vandalizmom. Korz aplikaciju Gradsko oko prijavljeno je oko 20-ak različitih slučajeva koji su zahtijevali intervenciju. Uglavnom je riječ o grafitima od kojih je većina njih sanirana, kad je riječ o javnim površinama i javnim objektima.

Miletić je replicirao kako je Lista za Rijeku bila inicijator Akcijskog plana te da očekuje da će nadležne gradske službe prije svega komunalno redarstvo bit uspješni u rješavanju ovog problema.