Zvonimir Peranić – (MOST) je u svom pitanju naglasio kako se u posljednje vrijeme svjedoči brojnim pitanjima koja ostaju bez odgovora i brojnim pogreškama koje se pojavljuju iz samog Grada ili poslovnih subjekata kojima je Grad osnivač ili suosnivač. Tako su kod Prijedloga odluke o odbijanju ponude HERA S.p.A za kupoprodaju poslovnih udjela prejudicirane okolnosti koje nisu nastale, a prijedlog je povukao gradonačelnik, direktorica KD Kozala Nives Torbarina dostavila je djelomične podatke u svezi Odluke o grobljima, a stvarni brojevi su se na kraju pokazali 500% višim. Direktorica TD Rijeka 2020. Emina Višnić na posljednjoj sjednici Vijeća nije odgovorila na pitanje od kuda tri varijacije izvješća TD Rijeka 2020, nema odgovora na pitanja o nepravilnostima u ugovorima, niti o učincima gospdina Vuka Ćosića koji je nakon sporazumnog raskida Ugovora o radu  potpisao dvomjesečni ugovor sa tvrtkom Case sensitive, na neto iznos od 98.000,00 kuna, uz osiguranje smještaja i mogućnost obnavljanja ugovora.
HNK Ivana pl. Zajca Rijeka nije postupio sukladno Zakonu o kazalištima budući da nije dostavljao programsko ni financijsko izvješće kazališne sezone te mišljenje Kazališnog vijeća o razlozima usvajanja tih izvješća. Da su ti dokumenti dostavljeni možda se ne bi Gradskom vijeću dostavilo pogrešno izvješće u dijelu koje se odnosi na bilješke i to ovjereno, potpisano i pečatirano od strane intendanta, a na sjednicama stalnih odbora Gradskog vijeća utvrđeno je da i pravo izvješće ima pogrešaka. Obzirom na sve navedeno, upitao je kakav je stav gradonačelnika s obzirom na odgovornost poslovne ravnateljice Jasmine Šegon, intendanta Marina Blaževića i članova Kazališnog vijeća Nenada Šegvića, Snježane Prijić Samržije i Danijela Trinajstića te dodao kako takvo poslovanje HNK Ivana pl. Zajca može ugroziti i projekt Europske prijestolnice kulture

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako onaj koji radi taj i griješi. U svemu onom što se događalo smatra kako nije bilo nikakve kardinalne greške koja bi povlačila bilo kakvu odgovornost, kaznenu ili materijalnu. Ukoliko vijećnik Peranić smatra da za to ima osnove, to trebaju utvrditi nadležna tijela. “Sve izvještaje prihvatilo je Kazališno vijeće i oni su u onakvoj formi kakvi su prihvaćeni objavljeni na web stranicama Kazališta. Očito je da je u pripremi došlo do greške i da su na Odbor upućene nepotpune bilješke, koje nisu odgovarale onima koje su usvojene na sjednici Kazališnog vijeća. Sve druge konstatacije koje je vijećnik Peranić naveo, njegova su proizvoljna konstatacija na koju ima pravo”, rekao je gradonačelnik te dodao kako ne vidi ništa sporno ni u angažmanu Vuka Ćosića, koji je bio jedan od ključnih suradnika u pripremi kandidature EPK, a hoće li on raditi na projektu kao vanjski suradnik ili kao zaposlenik Rijeka 2020, to može biti samo njegova odluka odnosno odluka ravnateljice tvrtke Rijeka 2020.  “Što se tiče ugrožavanja EPK, jedino ste vi i vaša politička stranka s kontinuiranim izazivanjem problema, koje vidite jedino vi i nitko drugi, oni koji mogu naškoditi tom projektu. Odluku o prijestolnici kulture donijelo je Povjerenstvo Europske komisije koje je na sve što se do sada poduzelo dalo pozitivno mišljenje i ne vidi te probleme”.

Predrag Miletić – Lista za Rijeku (RI)  postavio je pitanje vezano uz sudbinu zgrade Teatra Fenice – kazao je kakp se radi o građevini visoke spomeničke vrijednosti koja je namjenski građena za potrebe kulture. Pitao je postoji li minimalna mogućnost da ste ta zgrada dovede u funkciju ili će 2020. g.  dočekati u ruševnom stanju. Miletić je nabrojao još nekoliko zdanja u centru grada koji su označeni kao građevine visoke spomeničke vrijednosti  te kazao kako sve dosadašnje prijestolnice nisu dozvolile da kulturna dobra propadaju, već su našle načina da ih prezentiraju kako treba. “Ako ovako nastavimo bit ćemo 2020. europska prijestolnica kulture i nekulture” kazao je Miletić.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako je na to pitanje već više pita odgovarao. “Teatro Fenice u privatnom je vlasništvu i to voljom i neodgovornim ponašanjem ondašnjih zaposlenika i uprave bivšeg Rijeka kina, koji su krenuli u proces privatizacije, koji je završio tako da je ta zgrada postala privatno vlasništvo. Sreća je što je objekt zaštićen pa se nije mogao prenamijeniti u drugu svrhu. Volja postoji, naravno vlasnik očekuje naknadu i taj iznos je popriličan i iznosi nekoliko milijuna eura. Gradski proračun ne raspolaže sredstvima da tu zgradu otkupi. Kontakti postoje, pokušavamo naći mogućnost da se kroz zamjenu nekretnina dođe u vlasništvo tog objekta. To je tek prvi korak, jer su potrebna znatna sredstva da bi se ta zgrada privela funkciji. Skeptičan sam da bi se to moglo realizirati do 2020.g. jer trenutno nema europskih natječaja kojim bise osigurala sredstva za sufinanciranje uređenja te zgrade. Kod takvih natječaja osnovni preduvjet je da vlasnik bude jedinica samouprave. Mi smo se na takav natječaj  javili s projektom obnove Benčića i za to dobili velike novce. Za sada se na takve natječe ne moguću javiti privatni vlasnici, već isključivo jedinice lokalne samouprave. Poprilično sam skeptičan da će se to uspješno riješiti do 2020. Svi objekti koje ste naveli nisu zaštićeni kao pojedinačno dobro, već kao spomeničko dobro unutar zaštićene urbane cjeline. Tih problema trebaju biti svjesni i vlasnici zgrada. Zgrade urbane zaštićene jezgre obnavljaju se kroz sredstva spomeničke rente, a zašto se vlasnici tih zgrada nisu javili na raspisane natječaje to je pitanje za njih. Mi smo za to da se revitalizira kompleks Torpeda, Vulkana, Tvornice papira. Ali smo se, s obzirom na mogućnost prijave samo jednog projekta, opredijelili za kompleks Benčića. Palača Upravne zgrade tvornice Benčić definirana je kao najljepša barokna palača, ne samo u Rijeci već u Hrvatskoj. Do sada je u obnovu fasada unutar zaštićene urbane jezgre utrošeno više od 70 milijuna kuna. Potrebna je dobra volja suvlasnika”, kazao je gradonačelnik

Sandra Krpan (SDP) je kazala kako je ovih dana najavljena mogućnost snježnih padalina i u Rijeci. Građane zanima je li zimska služba organizirana i pripremna.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako je u odrađeno sve što je potrebno u pripremi, a da li će sve biti u redu vidjet će se ako i kada snijeg padne. “Ako snijeg i padne, neće biti većih problema, jer je mehanizacija osigurana, a njome se može očistiti svih 380 kilometara za koje smo nadležni, po prioritetima. Prioriteti su Državne i ostale ceste na kojima se odvija javni prijevoz, odnosno prijevoz prema bolnicama i školama. U roku od 5 sati nakon prestanka padalina te ceste moraju biti slobodne. KD Kozala zaduženo je za pješačke zone, ali to ne isključuje obvezu svih vlasnika da očiste pločnike ispred svojih kuća. Naši građani ne prepoznaju svoju obvezu, u zimskoj sezoni nemaju zimske gume, a čišćenje snijega zakonski  podrazumijeva da na cesti bude manje od 5 cm ugaženog snijega. Siguran sam da smo spremni ali to podrazumijeva da građani budu spremni poštivati propise”, kazao je gradonačelnik.

Danko Švorinić – Lista za Rijeku (RI) je pitao o ustroju Školskih odbora koji rade u krnjem sastavu od petog mjeseca ove godine. Naglasio je kako gradonačelnik Obersnel nije u njih predložio tri člana imenovana od strane osnivača pa Odbori otežano funkcioniraju. Radna tijela Gradskog vijeća su imenovana proporcionalno sastavu Gradskog vijeća pa pita kada će biti imenovani članovi školskih odbora.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako će Školski odbori biti formirani u roku od 15 dana, a pri njihovu formiranju uvažit će zahtjeve većine u Vijeću na isti način na koji su oni uvažili zahtjeve manjine u Gradskom vijeću.

Koraljko Pasarić – Primorsko goranski savez (PGS) je postavio pitanje vezano uz manifestacije Advent u Rijeci i blagdan Sv. Vida i s time vezano ukrašavanje grada koje se polako širi i dalje od Korza. Pitao je što je s područjem Vežice, Zameta, Pećina, Sušaka. Je li moguće bolje ukrasiti i te dijelove grada, i je li problem samo u nedostatku sredstava.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako se problem može jednostavno riješiti na način da se udvostruče sredstva predviđena za trošenje kićenja grada. “U okolnostima u kojima se nalazimo potrebno je ta sredstva držati u pristojnim okvirima. Oko 400.000 kuna koliko je sada za to određeno, uključuje stavljanje, skidanje ukrasa, njihovo održavanje i potrošnju el. energije. Nastojimo svake godine proširiti zonu ukrašavanja. Osim Korza širimo se prije svega na trgove, a od ove godine  i na  prostore Trsatske gradine kroz program Adventa na Trsatu. Ukrašava se i područje oko riječke Katedrale, Trg Grivica te prostor ispred dvorane Zamet. Ni u Beču nisu uređene sve ulice, već pretežito središte grada. Intencija je što više područja grada urediti na adekvatan način. Namjera nam je 2019./2020. obnoviti ukrase i rasvjetna tijela na cijelom području grada i maksimalno proširiti zonu ukrašavanja. To nije samo pitanje proračunskih sredstava. Ima puno tvrtki kojima ne bi bilo problem da urede zgrade u kojima djeluju. I kada bi tvrtke, ugostiteljski objekti sami uložili sredstva u uređenje svojih objekata, situacija bi bila puno bolja. Zamolio sam direktora Turističke zajednice da uputi pismo svim  tvrtkama da i oni daju doprinos kroz uređenje svojih zgrada i fasada, a koliko će to biti uspješno vidjet ćemo brzo”, kazao je gradonačelnik.

Marinko Koljanin – (Nezavisni)  je komentirao kako je neobjašnjivo da Rijeka nije pokrenula program Adventa primjeran onome što zaslužuje takav događaj. Svoje pitanje usmjerio je na komunalni problem, odnosno obalnu šetnicu Zapad. kazao je kako je gradonačelnik u tekstu objavljenom u Novom listu 2015. godine izjavio da je završen javni natječaj za projektnu dokumentaciju vrijedan 800.000 kuna. Projektna dokumentacija trebala je biti gotova tijekom 2016.g. Pitao je da li je dokumentacija gotova i da li će se šetnica graditi.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako neće više govoriti o Adventu. “Počekajmo ono što će se dogoditi za koji dan, kada krene program i onda ćemo moći suditi. Ukoliko je kićenje toliko važno, možemo amandmanom povećati sredstva za ukrašavanje na 1.5 milijuna kuna, ali bi ujedno vijećnici trebali predložiti i s kojeg programa će se smanjiti sredstva u tom kontekstu. Što se tiče dokumentacije za obalnu šetnicu Zapad, u ovom trenutku ne raspolažem s potpunom informacijom pa ću na to pitanje dati pisani odgovor”, kazao je gradočelnik.

Mate Tomljanović –  (HSU) pitao je da li je Grad i ove godine previdio poklone za umirovljenike za Božić i novu godinu da se mogu orijentirati.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako će Grad kao i svake godine do sada sukladno Odluci o socijalnom programu, omogućiti dijelu najugroženijih sugrađana poklon bon u visini 300 kuna za nabavu prehrambenih namirnica po svom izboru.

Ljiljana  Cvjetović – (HSU) je postavila pitanje vezano uz opremanje tržnice. Pitala je zašto se ne razmotri mogućnost da trgovci tekstilom odu na prvi kat paviljona. Time bi se rasteretila Zagrebačka ulica, povećala funkcionalnost, a prodavačice bi  radile u kvalitetnijim uvjetima. Pitala je može li se  napraviti novi sanitarni čvor na području tržnice jer je onaj na Rivi boduli nedovoljan i povremeno neupotrebljiv.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako načelno nema ništa protiv. “Sama činjenica da je kat paviljona prazan ukazuje na to da nema interesa trgovaca za rad u tom prostoru. Planirali dati određene pogodnosti prije svega OPG-ovima koji se bave ekološkom proizvodnjom, animirati ih da koriste gornje katove paviljona na glavnoj tržnici i na tržnici na Brajdi. Stav je trgovaca da se ni pod koju cijenu ne žele maknuti s lokacije na kojoj se nalaze”, kazao je gradonačelnik te pozvao trgovce da se jave izravno Gradu Rijeci ili da se putem vijećnice Cvjetović izjasne o svojim željama, tako da se vidi koliko je njih spremno za seljenje na kat u paviljonu.

 

Hrvoje Burić – (Nezavisni)  je kazao kako je direktor tvrtke Piškornica sebi isplatio bonus veći od milijun kuna. Pitao je koliko je za to zaslužno komunalno društvo Čistoća, odnosno koliko je smeća odvezlo u Piškornicu i koliki su novci plaćeni za odvoz otpada na to odlagalište. Kazao je kako je Čistoća poskupila svoju uslugu 109%, a u revizorskom izvješću piše da je to i zbog odvoza otpada u Piškornicu. Smatra kako je direktorica KD Čistoća u dogovoru s direktorom Piškornice dogovorila extra cijenu i zato Riječani plaćaju 109% veću cijenu.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je KD Čistoća otpad vozilo na nekoliko lokacija i ne zna napamet koliko je odvezeno u Piškornicu. “U izvješću za 2016. nije bilo povećanja cijene. Jedino što je iz izvješća jasno je da je do plaćanja dodatnih troškova došlo zbog toga što CZGO Marišćina nije na vrijeme počeo s radom”, dodao je kako sulude konstatacije vijećnika Burića neće komentirati. Ponovio je kako je jedini razlog poskupljenja činjenica što zbrinjavanje otpada u CZGO Marišćina po toni košta 470 kuna i to Čistoća mora platiti. “Vrlo brzo ćete imati priliku vidjeti kakve će cijene biti drugim gradovima kada i one zatvore svoja odlagališta i kada proradi CZGO na području Istarske županije”, kazao je gradonačelnik.

Veljko Balaban – (Živi zid) je pitao da li Grad Rijeka ima u planu izgraditi Sklonište za napuštene životinje ili će pomoći da se postojeće sklonište na Viškovu legalizira.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako u Rijeci nema prostorne mogućnosti za izgradnju Skloništa za napuštene životinje, jer da ga ima to bi se odavno realiziralo. “Sklonište mora biti udaljeno najmanje pola kilometra od najbliže kuće, a u Rijeci takve lokacije nema. Pokušali smo naći lokaciju na području MO Pehlin, ali je na intervenciju MO Pehlin i svih gradskih vijećnika ta odredba maknuta. Nudili smo mogućnost kupnje zemljišta za tu namjenu drugim općinama, ali nismo dobilo niti jednu ponudu. Sadašnje sklonište na Viškovu pomažemo na razne načine. To je sklonište ilegalno i ne ispunjava minimalne uvjete za rad. Županija je preuzela obvezu da nađe lokaciju, najverojatnije na području općine Klana i pokrene uređenje skloništa, a kada krene njegova izgradnja mi smo spremni sufinancirati izgradnju”, kazao je gradonačelnik.

Josip Kukuljan – (Nezavisni) je kazao kako je gradonačelnik Obersnel na čelnu poziciju poslovnih sustava postavio dva člana uprave: Sanjina Kirigina, protiv kojeg je 2004.g. podignuta optužnica i Željka Smojvera protiv kojeg je 2010. g. također podignuta optužnica i to dok je radio u Energo Petrolu. Pitao je gradonačelnika je li bio upoznat s njihovim biografijama kada ih je zapošljavao u Energo i Autotrolej.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako  u Zakonu o radu  koja sprječava da se za direktora TD izabere osoba protiv koje se vodi kazneni postupak. “U trenutku izbora Sanjina Kirigina kaznena prijava je bila odbačena. Danas svatko protiv svakoga može podnijeti prijavu. Prijava protiv Smojvera podignuta je nakon što je postao direktor Autotroleja, ali je i ona odbačena. Što se tiče tvrtke Poslovni sustavi, u fazi ustroja tvrtke izbor je pao na njih zbog preuzimanja djelatnika koji rade u tima tvrtkama. Vrlo brzo birat će se nova uprava Poslovnih sustava. A Sanjin Kirigin i Željko Smojver će se posvetiti bavljenju poslovima u svojim matičnim društvima”, kazao je gradonačelnik.

Tamara Martinčić (SDP) je pitala što je sa sedam pametnih klupa o kojima se kroz medije provlače informacije s negativnim prizvukom. Pitala je zašto su te klupe nabavljene, koliko su koštale i hoće li se i dalje nabavljati iste takve i da li time Rijeka glumi Pametni grad.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako se cijela priča ne bi dogodila da se netko raspitao kako i zašto su nabavljene te klupe. “Prilikom raspisivanja natječaja za vanjsko oglašavanje na Jumbo pločama i City light-ovima, od tvrtki se traži da postave dio određene urbane opreme o svom trošku, koja nakon određenog vremena postane vlasništvo Grada. Tako su nabavljene čekaonice, samočišćeći wc-i na  nekoliko lokacija, a ovaj put je uvjet bila nabavka sedam pametnih klupa. Tvrtke koje su dobile natječaj su krenule u nabavu. Nismo uvjetovali od koga će nabaviti klupe, jer nismo niti mogli.  Tvrtke koje su dobile posao na natječaju su se odlučile za ovog izvođača. Što se tiče komentara da se na klupama zadržava voda nakon kiše, ne znam kako bi trebale izgledati, a da se na njima ne zadržava voda. Pratit ćemo funkcionalnost tih klupa i ukoliko bude problema tražit ćemo da se oni otklone a klupe zamijene. Inače. u EU je teško nešto glumiti, pa je primjerice Europska komisija 2014. u jednom svom dokumentu o strategiji razvoja pametnih gradova upravo Rijeku uvrstila među pametne gradove. Predugo bi trajalo nabrojati koji su sve projekti realizirani kroz taj projekt iz gradskog proračuna ili sredstvima europskih fondova, no ukoliko treba mogu vam pripremiti i tu informaciju”, kazao je gradonačelnik.

Ivona Milinović – (HDZ) je navela kako se od vijećnika traži da odustane od prava prvokupa  udjela u Energu sukladno ponudi HERA S.p.A . Pitala je ako je to povučeno, je li netko napravio opasnu pogrešku ili je netko  vijećnicima u materijalu Odluke podvalio članak 2,  kojim se odričemo prava prvokupa pa makar to bilo i za jednu kunu. “Trebalo bi imati detektor laži da vidimo o čemu se uistinu radi” rekla je Milinović i dodala kako traži ekonomski elaborat kupnje i za koji cifru bi nam kupnja bila isplativa.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako će prijedlog talijanskog partnera staviti na jednu od sjednica Gradskog vijeća. “Nitko nije htio učiniti nešto nezakonito. Vaše prijetnje kaznenim prijavama su smiješne. Ništa u tome nije problematično. Moj prijedlog je bio da se ne iskoristi pravo prvokupa. Kada taj materijal dođe na dnevni red sjednice poštovat ću odluku vijećnika. Netko treba reći gdje ćemo naći tri milijuna eura za otkup dijela HERA S.p.A. Ne vidim u svom prijedlogu nikakav problem, jer da sam htio nešto “podvaliti”, to ne bi bilo u dokumentu koji ste dobili. Imat ćete priliku o tome raspravljati na jednoj od sjednica”, rekao je gradonačelnik.

Aleksandar Bulog – (SDP) je kazao kako smo prije nekoliko dana bili svjedoci pisanja New York Timesa koji se pozitivno osvrnuo na zaštitu kulturne baštine, ali se osvrnuo i na negativne stvari o određenim pojavama na nacionalnoj osnovi. Pitao je u kojoj je fazi projekt broda Galeb, zaštićenog spomenika kulture.

Gradonačelnik Obersnel je šaleći se pritom kazao kako je “očito kako on ima velik utjecaj i uspjeh jer je uvjerio NYT da piše o obnovi broda Galeb, čak i da se kritički osvrne na profašističke stavove pojedinaca”. “Drago mi je da je taj članak izišao. To ponajbolje govori o ispravnosti naših odluka. Za brod Galeb dobili smo oko 35 mil. bespovratnih  sredstava europskih fondova. Izrada projektne dokumentacije u završnoj fazi. Kod ovog projekta, osim ispunjavanja uvjeta za onbnovu građevine, potrebno je  dobiti suglasnosti i analize Hrvatskog brodarskog instituta, jer je riječ o brodu. Do kraja godine bit će gotova dokumentacija, a nakon toga slijedi natječaj, kako bi brod u 2019. bio u potpunosti obnovljen prema projektu”, rekao je gradonačelnik.

Vedan Sabljak – (Hrvatski laburisti – stranka rada) je kazao kako je u nedjelju završila izložba Tomislava Gotovc. Pitao je postoji li analiza zadovoljstva posjetitelja i analiza uspjeha same izložbe.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako sama činjenica da je na otvorenju bilo oko 3000 ljudi, od čega veliki dio izvan Rijeke, najbolje govori koliki je interes ta izložba pobudila. “Do zatvaranja izložbe bilo je više od 3000 posjetitelja i preko 30 organiziranih vođenja po izložbi, uz čitav niz popratnih događanja na drugim lokacijama. U Art kinu bila je projekcija 40-ak filmova na kojima je Gotovac radio. Sve je završilo predstavljanjem knjige Anticipator krize. Ocjena struke izuzetno je pozitivna i posjetitelji su zadovoljni izložbom i prostorom”, kazao je gradonačelnik.

Petra Karanikić – (SDP) pitala je što je sa sportskim programom RI move. Zanima je hoće li se taj program nastaviti provoditi i u drugim školama.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako se projekt Ri move počeo kao pilot projekt provoditi u šest škola koje provode cjelodnevnu nastavu i produženi boravak. “Sa djecom rade kvalificirani treneri koji ih podučavaju atletike, gimnastike judo, s ciljem da ih se zainteresira za bavljenje sportom. namjeravamo od iduće školske godine taj projekt prošiti na sve osnovne škole u gradu Rijeci, za što treba osigurati financijska sredstava, jer je program za djecu besplatan. Ocjene programa su pozitivne, postoji veliki interes pa ćemo raditi na tome da se to uvede u sve riječke škole”, kazao je gradonačelnik.

Josip Ostrogović (HDZ) je kazao kako je bivši koncesionar tržnica Franolić radio s ekstra profitom. Sada se stvari mijenjaju. Uvjeti poslovanja na tržnici se ne poboljšavaju, ima naznaka za povećanje troškova, naplaćivat će se suncobrani, vage, a cijene zakupa duplo su veće nego u Zagrebu. Tržnica će se modernizirati i obnoviti. Nakon preuzimanja tržnice trebaju proraditi u interesu građana, a ne u funkciju punjenja prazne gradske blagajne. Pitao je zašto se sada kada nema posrednika, cijene zakupa ne smanjuju, što bi dovelo do smanjenja cijena na tržnici.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako nije istina da se uvjeti poboljšanja nisu poboljšali. “Koncesionar odabran na javnom natječaju je od zakupaca tražio polog da bi se potpisao ugovor, i to jednu ili dvije mjesečne zakupnine. Otkako je Rijeka plus preuzela tržnice, taj polog se više ne naplaćuje. Poslovna politika Rijeka plusa je da u šest mjeseci od preuzimanja tržnica nabave novu opremu. Uvjeti nisu mijenjani nego su korisnici potpisali produljenje ugovora koje su imali do sada. Novi Tržni red previđa beneficije, ugovor se neće potpisivati na godinu dana već na pet godina, što zakupcima nudi sigurnost, da mogu  u tom vremenskom razdoblju obavljati prodaju, ukoliko uredno ispunjavaju svoje obveze. Najavljen je niz pogodnosti, od nabavke nove opreme do uređenja. Grad ne ubire niti kune od bilo kojeg zakupca. Grad ulaže 20 milijuna kuna u obnovu tržnice i opreme, na korist samih prodavača ali i kupaca. Od početka iduće godine razmotrit će se i početne cijene, a kolike će cijene pojedinih prostora za prodaju biti izlicitirane ovisit će o samim zakupcima i njihovoj želji da licitiraju za određeni objekt”, kazao je gradonačelnik.

Morana Jokić – (Hrvatska narodna stranka (HNS) je postavila pitanje vezano uz Advent u Rijeci. S obzirom na to da je Rijeka određena za Europsku prijestolnicu kulture 2020, pitala je kada će se pristupiti izraditi vizualnog identiteta Adventa, izradi maskote, prateće web stranice, logotipa. Pitala je da li se i način prodaje na štandovima nastoji unaprijediti jer ponekad vlada nered, a prodaje se i ilegalna roba.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako prema njegovim spoznajama ilegalna prodaja ne postoji jer su Tržna inspekcija i Carina neumoljivi i redovno kontroliraju, tako da ta konstatacija ne stoji. Bit će iskoraka u organizaciji Adventa, prije svega će se to odnositi na Trsat, odnosno prostor oko kule i same kule. Događanja zavise i od samih ugostitelja. Imali smo namjeru ugostiteljima ponuditi Trg riječke rezolucije kao gastro kutak, ali nije bilo odaziva koji bi opravdao pražnjenje trga od automobila. Uspjeh manifestacije, kafa je riječ o ugostiteljskoj ponudi  ovisi o onima kojima je to osnovni biznis, osim ako ne mislite da bi gradski službenici trebali prodavati vino i peći kobasice. Rijeka ima specifičan način života, terase su otvorene cijelu godinu, ukoliko nije jako hladno i ne puše bura, one su pune. Svaka terasa je adventska kućica. Treba animirati ugostitelje da se i oni uključe. Na Pavlinskom trgu su se sami angažirali i nadam se da će to prepoznati i svi ostali. Što se tiče vizualnog identiteta, bilo je pokušaja da se u tom kontekstu nešto napravi, čak su bile izrađene i dizajnirane šalice za kuhano vino, no sve što se radi ne ide brzinom kojom smo željeli. Do 2020 imat ćemo vizualni intenzitet i bolju ponudu i bolje ukrašavanje grada”, rekao je gradonačelnik.