U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke predstavnici ekspertne skupine Vijeća Europe, Ivana D’Alessandro i Phil Wood, predstavili su danas projekt Interkulturalni gradovi, čiji je osnovni cilj podržavanje principa interkulturalne integracije osoba različitog etničkog, vjerskog i jezičnog porijekla. Međunarodno udruženje Intercultural Cities Vijeća Europe obuhvaća mrežu 99 gradova u svijetu, u koju se učlanio i Grad Rijeka kao prvi i za sad jedini grad u Hrvatskoj.

Gradonačelnik Vojko Obersnel Predstavnike Intercultural cities Vijeća Europe koji će Rijeci pomoći u razvoju interkulturalnih strategija upravljanja različitostima i integracije migranata i manjina, danas su Gradskoj vijećnici pozdravili riječki gradonačelnik Vojko Obersnel i komunikacijski strateg i urednik kandidacijske knjige EPK Rijeka 2020 Vuk Ćosić.

Gradonačelnik Vojko Obernsel govoreći o pridruživanju Grada Rijeke Interkulturalnim gradovima, istaknuo je kako je to samo jedno od mnogih međunarodnih udruženja u kojima Rijeka sudjeluje.

U Gradskoj vijećnici predstavljen projekt Interkulturalni gradovi Vijeća Europe

U Gradskoj vijećnici predstavljen projekt Interkulturalni gradovi Vijeća Europe

„Rijeka je prvi i za sada jedini grad u Republici Hrvatskoj koji se pridružio mreži Interkulturalnih gradova, i to je jedno od mnogih međunarodnih udruženja u kojima Rijeka aktivno sudjeluje kako bi mogli razmijeniti iskustva s kolegama iz drugih gradova. Upravo ta razmjena iskustava obogaćuje i naša saznanja o tome što moramo učiniti kako bi grad Rijeka bio još uspješniji i otvoreniji, ali isto tako možemo reći da u nekim prilikama i mi možemo predstaviti neka naša rješenja“, rekao je Obersnel, dodajući da iako se Rijeka ponosi svojom različitošću, svojim jezičnim, kulturnim i vjerskim bogatstvom, ipak se pokazala i potreba za nekim novim oblicima otvorenosti prema kulturnim različitostima i izazovima u budućnosti Rijeke.

Rijeka se ponosi svojom različitošću, svojim jezičnim, kulturnim i vjerskim bogatstvom

gradonačelnik Vojko obersnel

Program Interkultuiralnih gradova pomoći će Rijeci u izgradnji novog modela integracije i učiniti ga otvorenim interkulturalnim gradom, rekao je Obersnel, s ponosom naglašavajući kako je udruženje Intercultural cities Vijeća Europe podržalo kandidaturu Grada Rijeke za EPK 2020 te se u prijavnoj knjizi Grada Rijeke navodi kao strateški partner.

„Sve je to u skladu sa strategijama kreiranja uspješnih gradova u budućnosti kakav Rijeka želi biti. Ovakav pluralistički identitet jasno je artikuliran kroz kandidaturu Rijeke za Europsku prijestolnicu kulture i slogan Luka različitosti. Duboko vjerujem da je upravo to bio i jedan od presudnih faktora temeljem kojih se panel Europske komisije odlučio za Rijeku kao predstavnicu Europske prijestolnice kulture 2020, rekao je Obersnel.

Stručnjakinja Vijeća Europe Ivana D'Alessandro

Stručnjakinja Vijeća Europe Ivana D’Alessandro

Intercultural cities sudjelovat će u programu Rijeka EPK 2020 u programskim linijama RIJEKA RESOURCE i KITCHEN – Centar za kreativne migracije, o čemu je danas govorio i komunikacijski strateg riječkog tima Vuk Ćosić. Osim toga, istaknuo je kako je za uspješno izradu i provođenje strategije interkulturalne integracije u Rijeci potrebno ne samo animiranje i uključivanje lokane zajednice, već i medija i freelancera.

Program Interkulturalnih gradova, što on jeste i što će Rijeka njegovom provedbom dobiti, predstavio je stručnjak Vijeća Europe Phil Wood, objasnivši pritom razliku između multikulturalnosti i interkulturalnosti. „Princip interkulturalnosti više je nego ikad aktualan upravo sada, u vrijeme velikih migracija uzrokovanih ratovima i klimatskim promjenama. Svijet je se sve brže mijenja, a ljudi sve teže u tome u tome snalaze. Za svoje probleme zbog toga sve češće krive druge – strance. No upravo te različitosti koje migranti sa sobom donose, mogu se iskoristiti za rješavanje naših problema. Svjesni toga, svi su naši gradovi zbog toga i prihvatili princip interkulturalne integracije. Upravo ta međusobna suradnja i prožimanje lokalne zajednice i pripadnika različitih kultura koji sa sobom donose nove ideje i novu svježinu, put je prema naprijed.“, rekao je Wood, dodajući kako je u tome ključnu ulogu imaju gradske organizacije koje trebaju izgraditi sustav zajedničkih vrijednosti koje će predstavljati grad. Manjinama treba dati priliku da pokažu što imaju, jer i oni sami žele vratiti nešto društvu u koje su došli, što je upravo i suština projekta Interkulturalnih gradova.

Predstavnik Vijeća Europe Phil Wood

Predstavnik Vijeća Europe Phil Wood

Interkulturalni gradovi Vijeće Europe stoga će Gradu Rijeci pomoći u izradi indeksa, odnosno svojevrsnog alata koji pomaže u testiranju napretka grada u razvoju interkulturalnosti, a evaluacija prvih rezultate strategije će se obaviti godinu dana po okončanju programa, rekla je stručnjakinja Ivana D’Alessandro.

Nakon radnog dijela skupa, uslijedili su tematski sastanci predstavnici Vijeća Europe, koji će se nastaviti i tijekom sutrašnjeg dana kako bi odradio praktični dio razvoja interkulturalne strategije upravljanja različitostima i integracije migranata i manjina u Rijeci.

Skupu u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke uz predstavnike riječkog tipa EPK Rijeka 2020, prisustvovali su pročelnici odjela gradske uprave, predstavnici nevladinih organizacija, Sveučilišta u Rijeci i mnogi drugi.(A.V.)