Zahvaljujući pozitivnim ekonomskim pokazateljima, smanjenju nezaposlenosti i porastu zaposlenosti, broj korisnika socijalne pomoći Grada Rijeke smanjen je za 4,6 posto. Unatoč tome, Grad i dalje brine o skupinama građana koje su u riziku od siromaštva, posebno ulažući u ranu skrb i obrazovanje socijalno ugrožene djece i mladih, za što će se u ovoj godini iz proračuna izdvojiti oko 10 milijuna kuna, rečeno je na gradonačelnikovom kolegiju.

O tome koliko Grad Rijeka godinama sustavno ulaže u ranu skrb i obrazovanje socijalno ugrožene djece i mladih govorila je pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb Ankica Perhat, naglasivši kako je najbolja socijalna politika ona koja omogućuje zapošljivost i pokrivanje svih troškova prosječne obitelji. S obzirom da je prag rizika od siromaštva u Republici Hrvatskoj oko 2.000 kuna, što je istovjetno prihodovnom cenzusu prema Socijalnom programu Grada Rijeke, potrebe siromašnih građana u Rijeci su pokrivene nizom gradskih socijalnih mjera.

Socijalno ugrožena djeca i mladi u Rijeci mogu ostvariti pravo na potpuno ili djelomično podmirenje troškova boravka u jaslicama i vrtićima, troškova marende u osnovnoj školi i obroka u produženom ili cjelodnevnom boravku u osnovnoj školi, dobivanje poklon-bona za nabavu školskih knjiga za osnovnu školu te pravo na podmirenje troškova javnoga gradskog prijevoza ako redovito pohađaju srednju školu ili fakultet.

Pomoć za 2.502 riječka djeteta i mlade osobe

Ta su prava stekla ukupno 2.502 riječka djeteta i mlade osobe, koji će se koristiti s ukupno 4.187 oblika pomoći iz Socijalnog programa Grada Rijeke. Za provedbu ovih mjera iz gradskog proračuna izdvojit će se ukupno 8.550.000 kuna, odnosno 3.417,27 kuna po djetetu. Riječ je o djeci i mladima koji dolaze iz ukupno 1.633 riječka kućanstva.

Pravo na podmirenje troškova boravka u jaslicama ili vrtiću ove pedagoške godine steklo je 637 riječke djece (od ukupno 3.241 upisanog djeteta), iz čega proizlazi da Grad Rijeka podmiruje troškove za svakoga petog polaznika jaslica i vrtića. Za većinu djece (65%) troškovi se pokrivaju u cijelosti, a za ostalu djecu (35%) podmiruje se 30% iznosa cijene boravka u jaslicama ili vrtiću. U gradskom proračunu za ovu je mjeru osigurano 3.450.000 kuna.

Pravo na potpuno podmirenje troškova marende u osnovnoj školi steklo je 1.187 učenika (od ukupno 8.434 polaznika osnovne škole), odnosno svaki sedmi osnovac, za što je osigurano 2.000.000 kuna. Pravo na potpuno podmirenje troškova prehrane u produženom i cjelodnevnom boravku u osnovnoj školi steklo je 565 učenika (od ukupno 2.023 polaznika produženog ili cjelodnevnog boravka u osnovnoj školi s prebivalištem u Rijeci), tako da su roditelji svakoga trećeg polaznika oslobođeni plaćanja troškova. Za ovu mjeru osigurano je 1.650.000 kuna.

Poklon-bon za nabavu školskih knjiga za osnovnu školu u vrijednosti od 250 do 1.000 kuna, ovisno o razredu koji dijete pohađa i uvjetu Socijalnog programa Grada Rijeke, dobilo je 1.060 učenika (od ukupno 8.434 polaznika osnovne škole). Grad Rijeka je za poklon-bonove izdvojio 450.000 kuna. Pravo na potpuno podmirenje troškova prijevoza javnim gradskim prijevozom na linijama na kojima javni prijevoz obavlja KD Autotrolej d.o.o. steklo je 729 učenika i studenata, za što je u proračunu osigurano milijun kuna. Među njima najviše je učenika srednjih škola (60%), zatim redovnih studenata (25%) te učenika osnovnih škola (15%).

S obzirom da su Zaklada Hrvatska za djecu i Grad Rijeka sklopili jednogodišnji ugovor o dodjeli financijskih sredstava radi osiguranja prehrane za djecu u potrebi u riječkim osnovnim školama, u školskoj godini 2016./2017. još će 178 djece iz 16 riječkih osnovnih škola besplatno jesti u školi. Za potrebe osiguranja 283 obroka dnevno za riječke učenike te za dodatne troškove Zaklada će osigurati 526.184 kuna.

Pridodaju li se ovim mjerama i 1.500 kuna jednokratne pomoći koju svi roditelji dobivaju za novorođeno dijete te poklon-bon od 2.500 kuna za novorođenčad iz socijalno ugroženih obitelji, Grad Rijeka u ranu skrb i obrazovanje djece i mladih izdvojit će 10 milijuna kuna, odnosno trećinu iznosa od ukupno 33 milijuna kuna kojim se pokrivaju sve naknade iz socijalne pomoći.

Stipendije Grada Rijeke

Gradonačelnik Vojko Obersnel, prihvaćajući informacije o uspjesima stipendista Grada Rijeke, odobrio je raspisivanje natječaja za još 49 novih stipendija, i to 38 novih stipendija za darovite, odnosno 11 stipendija za učenike 3. i 4. razreda srednjih škola i 27 za studente. Sedam novih stipendija dodijelit će se učenicima i studentima prema socijalnim kriterijima te 4 nove stipendije za studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, i to za: magistar/a socijalnog rada, magistar/a socijalne pedagogije, magistar/a geografije, magistar/a matematike.

Gradonačelnik je također odobrio nastavak stipendiranja 62 stipendista (3 učenika i 59 studenata) po kriteriju darovitosti koji su dokazali pravo na nastavak korištenja stipendije, 13 stipendista srednjih škola i studenta prema socijalnim kriterijima te 6 stipendista koji se obrazuju za deficitarna zanimanja.  Govoreći o stipendijama, podsjetio je također i na stipendiranje deset vukovarskih studenata, te učenika obrtničkih zanimanja.

Zapošljavanje pet novih odgojitelja u vrtićima

U nastavku kolegija, gradonačelnik je odobrio raspisivanje natječaja za zapošljavanje pet novih odgojitelja u Dječjem vrtiću Rijeka. Potreba za otvaranjem novih radnih mjesta ustanovljena je na sjednici Upravnog vijeća Dječjeg vrtića Rijeka, i to zbog prelaska jedne odgojiteljice na mjesto predsjednice Radničkog vijeća te povećanja broja odgojnih skupina u vrtiću Krnjevo, rekla je Iva Miloš, koordinatorica iz Odjela za školstvo i odgoj. Do povećanja kapaciteta došlo je zbog zatvaranja centralne kuhinje, koja se sada nalazi u novotvorenom Podcentru predškolskog odgoja Mavrica, pa je taj prostor preuređen. Time su se dobile još dvije vrtićke skupine koje traže i 4 nova odgojitelja.

Izrada Urbanističkog plana uređenja dijela područja Krnjevo

Odlukom gradonačelnika, Gradskom vijeću Grada Rijeke poslat će se na razmatranje prijedlog odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja dijela područja Krnjevo na zahtjev investitora, zagrebačke tvrtke Arturus Verona d.o.o. Riječ je površini od 3,2 hektara, između koridora željezničke pruge i Liburnijske ceste, na potezu od raskrižja Krnjevo (Zvonimirova ulica –Zametska ulica – Liburnijska ulica) u smjeru Kantride. Želja investitora je taj prostor prilagoditi za trgovačke, stambene, poslovne i druge sadržaje te uređenje zelenih površina.

Zakup i prodaja poslovnih prostora te prodaja stanova

Prema riječima pročelnika Odjela za gospodarenje imovinom Vladimira Benca, na natječaj za davanje u zakup poslovnih prostora objavljenog na mrežnim stranicama Grada Rijeke, 18. rujna 2016., pristiglo je 29 prijava i to za ukupno 13 poslovnih prostora, dok za 17 poslovnih prostora nije bilo interesa. Izlicitirano je 9 poslovnih prostora ukupne površine 475 m2, uz mjesečnu zakupninu od 24.917,80 kuna, a poseban interes izazvali su prostori u 3. zoni. “Uočili smo novi trend, a to je da su i prostori izvan šireg centra grada postali itekako atraktivni, što govori da se gospodarski život seli i tamo”, rekao je pročelnik Benac, izražavajući zadovoljstvo porastom broja licitacija.

Pročelnik Benac također je izvijestio da se po Javnom natječaju, objavljenom 25. rujna 2016. godine, prodavalo ukupno 13 stanova i 4 poslovna prostora, od čega su samo za njih četiri pristigle valjane ponude. Prodajom 3 stana i jednog poslovnog prostora Grad Rijeka ostvario je prihod od gotovo 800.000 kuna.

(A.V.)