U sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva grupa građana provela je projekt „Mediteran u malom“, čijom provedbom je uređen okoliš Dječjeg vrtića Zvonimir Cviić. Djeca, koja su i sama sa svojim roditeljima i odgajateljicama sudjelovala u projektu, u dvorištu svog vrtića dobila su nove sprave za igru, mediteranski vrt te ljepši i funkcionalniji prostor za igru i učenje.

Dječji vrtić Zvonimir Cviić djeluje u okviru Dječjeg vrtića Rijeka i nalazi se na Podmurvicama. Vrtić pohađa 83 djece koja su raspoređena u dvije jasličke i 3 vrtićke skupine (dob djece je od 1 godine do 6 godina). Vrtić je 2013. godine rekonstruiran te su tom prilikom uređeni unutarnji dijelovi objekta i dvije terase. Rekonstrukcijom nije obuhvaćen dio dvorišta u kojem djeca provode veliki dio svog vremena namijenjenog boravku na zraku.

Stoga se Grupa građana Cviić odlučila prijaviti na Riječki program lokalnog partnerstva s projektom „Mediteran u malom“. Glavni cilj projekta je bio unaprijediti uvjete za kvalitetan odgojno-obrazovni rad s djecom, kroz uređenje sigurnog i sadržajnog prostora za boravak generacija djece, s posebnim naglaskom na očuvanje okoliša i prirode.

Kako je rečeno na predstavljanju projekta, na kojem je prisustvovala ravnateljica Direkcije za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević, predstavnica Odjela za odgoj i školstvo Tea Mičić te ravnateljica Dječjeg vrtića Rijeka Davorka Guštin, inicijativa za provođenje projekta došla je od strane jedne mame, koja ne samo što je napisala projekt, već i djelatnike vrtića – s obzirom na to da se time profesionalno bavi – projektnom razmišljanju.
„Tijekom ovog projekta razvili smo partnerski odnos s roditeljima. Iznimno smo zadovoljni što su se u projekt, pored odgajatelja i roditelja, uključile i udruge te, u jednom dijelu, čak i Mjesni odbor Podmurvice,“ rečeno je na predstavljanju projekta, koji je ravnateljica Fadljević ocijenila primjerom dobre prakse Riječkog programa lokalnog partnerstva. Jer, upravo je ovaj projekt, način je na koji se lokalna zajednica može uspješno provesti uređenje nekog malog zahvata na javnoj površini.

Kako bi se zahvalili roditeljima i svim uključenima u uspješnu realizaciju projekta, djelatnici vrtića su s djecom napravili prigodne poklone u duhu mediteranskog vrta.

U sklopu projekta poravnata je prilazna staza te na njoj izrađene taktilne ploče, očišćen je okoliš vrtića, nabavljen pješčanik i kućica za djecu, posađen mediteranski vrt te uređena postojeća dvorišna oprema. U projekt su uključeni odgajatelji i volonteri koji su kroz niz edukativno-odgojnih radionica upoznali djecu s recikliranjem, kompostiranjem i očuvanjem prirode. Tako su izrađeni spremnici za recikliranje, veliki spremnik za kompostiranje i oznake za mediteranski vrt, te su oslikani vanjski i unutarnji zidovi.

Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 56 tisuća kuna, s time da je Grad Rijeka podržao je projekt iznosom od 23.665,00 kn izdvojenim za novi pješčanik i kućica za igru, dok je doprinos lokalne zajednice (kroz donaciju materijala, novca i volonterski rad) iznosi 32.353,65 kn. U projekt se uključilo čak 93 volontera, koji su odradili 616 volonterskih sati.

Projekt je podržao niz donatora: zadruga Risovac koja je izvršila poravnanje prilazne staze; obrt Tweety s donacijom sadnica; Obrt Laurus s donacijom materijala za taktilne ploče; tvrtka Ceste Rijeka s donacijom betonskih boja te KD Čistoća s donacijom folija neophodnih za kvalitetnu montažu pješčanika. Osim toga projekt je podržalo poduzeće Navis Consult s novčanom donacijom vrijednosti 1.000,00 kn, kao i puno roditelja koji su kupili materijale neophodne za provođenje edukativnih akcija te za uređenje mediteranskog vrta.

Udruge Art Mašina i Udruga Žmergo su održale niz edukativnih radionica za djecu, dok su roditelji i odgajatelji sudjelovali u radnim akcijama pripreme okoliša za montažu sprava, sadnje biljaka i uređenja okoliša (farbanje, izrada taktilnih ploča, kopanje vrta i dr.). Osim toga su se u projekt uključili polaznici International School of Zug and Luzern, koji su oslikali zidove vrtića.

U realizaciji projekata obuhvaćenih Riječkim programom lokalnog partnerstva sudjeluju građani, udruge, mjesni odbori i Grad Rijeka. Program omogućava brže i ekonomičnije uređenje manjih javnih površina – uređenje i obnovu postojećih dječjih igrališta, izgradnju novih igrališta, uređenje zelenih ili javnih gradskih površina, saniranje manjih divljih deponija i slično.