U organizaciji Riječkog sportskog saveza u Opatiji je održana međunarodna konferencija u sklopu projekta JUST SPORT – borba protiv dopinga u rekreativnom okruženju.

Svrha konferencije, prve ovakve vrste u Hrvatskoj, na kojoj je sudjelovalo oko 130 sudionika, organizirana je s ciljem razmjene i sažetka iskustava i dobrih praksi dobivenih tijekom provedbe projekta JUST SPORT. Rasprava se usredotočila na izražen problem nekontroliranog korištenja različitih suplemenata, dodatka ishrani i dopinga među rekreativcima.

Kako je kazala voditeljica projekta Verica Mance iz Riječkog sportskog saveza, iako u Hrvatskoj ne postoji istraživanje o korištenju dopinga i raznih suplemenata kod rekreativaca, da je stanje zabrinjavajuće dala je naznačiti anketa provedena među fitness trenerima i rekreativcima na početku projekta. Naime, anketa je pokazala kako se čak 90% anketiranih ne informira o dodacima prehrani koje koriste radi poboljšanja rezultata treniranja, povećanja tjelesne mase ili postizanja boljeg izgleda, a upravo zbog neinformiranosti i nedovoljno reguliranog tržišta, nekritičkom konzumacijom mogu itekako našteti vlastitom zdravlju.

Upravo su na važnost edukacije i podizanja svjesnosti o važnosti informiranja što se konzumira na konferenciji za novinare upozorili predstavnici institucija na lokalnoj i državnoj razini. Na važnost edukacije i informiranja ukazali su Krešimir Šamija iz Središnjeg državnog ureda za sport, Darko Tot iz Ministarstva znanosti i obrazovanja te Siniša Krajač iz Hrvatskog olimpijskog odbora, koji su naglasili kako valja u prvom redu educirati djecu kroz obrazovni sustav, a onda rekreativce te trenere.

Sudionike konferencije pozdravio je i zamjenik riječkog gradonačelnika Nikola Ivaniš

Sudionike konferencije pozdravio je i zamjenik riječkog gradonačelnika Nikola Ivaniš

Darko Tot iz Ministarstva znanosti i obrazovanja istaknuo je važnost razvijanja medijske i zdravstvene pismenosti kod djece, kako bi znala pronaći informaciju o tome je li neki preparat dobar za njihovo zdravlje ili nije. U tom smjeru, nedavno je održano stručno usavršavanje učitelja tjelesnog odgoja, kako bi tijekom nastave mogli svojim učenicima govoriti o ovoj temi, a Tot je istaknuo i važnost provođenja nacionalne kampanje i donošenje akcijskog plana s mjerama usmjerenim k postizanju veće svjesnosti o štetnosti ne samo dopinga, već i različitih dodataka prehrane za zdravlje.

Sudionike konferencije na samom početku konferencije pozdravio je zamjenik riječkog gradonačelnika Nikola Ivaniš, ujedno i liječnik. Istaknuo je kako Grad Rijeka podržava rad i projekte Riječkog sportskog saveza, među kojima se posebno izdvaja projekt JUST SPORT.
„U sklopu projekta po prvi puta se u Hrvatskoj, ali i regiji, održava konferencija posvećena dopingu u rekreativnom okruženju, važnoj temi o kojoj se u javnosti nedovoljno raspravlja. To govori nešto i o Rijeci, koja je prepoznala važnost otvaranja teme dopinga sa najviše stručne razine,“ kazao je Ivaniš, koji je ujedno sudjelovao u panelu na kojem se raspravljalo o tome je li doping među rekreativcima problem sporta  ili javnog zdravlja. Ivaniš je kazao kako edukacija o štetnosti nekritičkog uzimanja suplemenata valja krenuti od što ranije dobi.

Kao poseban gost konferenciji je prisustvovao Andreas Krieger čije je ime prije promjene spola bilo Heidi Krieger. Heidi Krieger bila je vrhunska atletičarka, prvakinja Europe u bacanju kugle, koja je zbog nekontroliranog konzumiranja dopinga imala niz zdravstvenih problema.

Naime, U Istočnoj Njemačkoj međunarodni sportski uspjeh bio je službeni državni cilj i bio je namijenjen demonstraciji superiornosti socijalizma kao političkog sustava. U tom kontekstu, država je provodila organizirani sustav dopinga koji je uključivao istraživanje i razvoj tvari namijenjenih dopingu. Kao rezultat toga, maloljetni sportaši su dobivali dopinške tvari koje su najčešće bile u obliku tableta.

Jedan od njih bila je i Heidi Krieger, koji je prvi doping uzela već sa 16 godina, vjerujući treneru kako će to pomoći njenoj izvedbi. U dobi od 26 godina, završava svoju karijeru jer je doping uništio njezino tijelo.
„Iako sam primijetio da se moje tijelo mijenja, nisam previše sumnjao, jer smo svi isto izgledali. Kad sam saznao da je trener, kojem sam iznimno vjerovao, izdao moje povjerenje, bio sam šoku,“ ispričao je bivši vrhunski sportaš, poručivši kako i sportaši i rekreativci moraju postavljati pitanja o tvarima koje im se nude za poboljšanje sportske izvedbe – čemu koriste i koje mogu biti štetne posljedice konzumacije.

Krieger je istaknuo kako se štete koje uzimanje dopinga čini za zdravlje sportaša, može preslikati i na nekontrolirano uzimanje raznih dodataka prehrani kod rekreativaca.
„Bio sam vrhunski sportaš, ali danas nema tih novaca ni načina na koji bih mogao vratiti svoje zdravlje,“ kazao je Krieger.

Projekt JUST SPORT, vrijedan 450.000 eura, financiran je sredstvima Europske unije i Vlade Republike Hrvatske. Uz Riječki sportski savez, u projektu sudjeluju partneri iz Slovenije – Slovenska antidoping agencija, Sportska zajednica regije Vasterboten iz Švedske, Nacionalna sportska razvojna agencija iz Bugarske, grad Mirandella iz Portugala i agencija CESIE (specijalizirana Agencija za pripremu i provedbu projekata) iz Italije. Projekt je započeo 1. siječnja 2017. godine, a završava 30. lipnja 2018. godine.