JUST SPORT – borba protiv dopinga u rekreativnom okruženju projekt je Erasmus+ Sporta kojeg sufinancira Europska komisija, a čiji je nositelj Riječki sportski savez. Glavni cilj danas predstavljenog projekta je edukacija rekreativnih sportaša i trenera o štetnosti raznih naizgled bezopasnih nadomjestaka u prehrani. Projekt vrijedan 450 tisuća eura započeo je 1. siječnja ove godine i trajat će do 30. lipnja 2018.

U prostoru Grada Rijeke predstavljen je europski projekt JUST SPORT – borba protiv dopinga u rekreativnom okruženju u koji je uključeno šest partnera – Riječki sportski savez, koji ima vodeću ulogu i međunarodni partneri Slovenska antidoping agencija iz Slovenije, Sportska zajednica regije Vasterboten iz Švedske, Nacionalna sportska razvojna agencija iz Bugarske, Grad Mirandella iz Portugala te Agencija CESIE (specijalizirana agencija za pripremu i provedbu projekata) iz Italije.

„Veliki broj rekreativnih sportaša konzumira razne nadomjestke za hranu među kojima ima i onih opasnih, koji su na listi zabranjenih preparata prema propozicijama Svjetske antidopinške agencije, a da u to konzumenti nisu uopće upućeni. Cilj ovog projekta je upravo edukacija korisnika, kako sportaša tako i trenera, o svojstvima raznih preparata, od vitamina do steroida“, poručila je voditeljica projekta Verica Mance.

Projekt je započet 1. siječnja ove godine, a trajat će do 30. lipnja 2018. godine. Na početku će biti napravljeno istraživanje, u vidu anonimne ankete kojom će se ispitati što i u kolikoj mjeri rekreativni sportaši konzumiraju kao dodatak prehrani. Iduća će faza biti priprema edukativnih materijala i održavanje radionica za trenere i sportaše. Po završetku projekta, u Rijeci će biti organizirana završna konferencija na kojoj će biti predstavljeni rezultati istraživanja i zaključci.

Predstavljanju projekta nazočili su predstavnici Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, Hrvatskog olimpijskog odbora, Riječkog sportskog saveza te partnera, kao i predstavnici sportskih zajednica Osječko-baranjske, Zadarske i Istarske županije koje će se uključiti u ovaj projekt.

„Preko 25 tisuća naših sugrađana bavi se sportom, aktivno ili rekreativno, i značajna su financijska sredstva uložena u gradske sportske objekte. Stoga ne krijemo zadovoljestvo što je Riječki sportski savez nositelj ovog projekta u kojem će moći sudjelovati svi zainteresirani putem radionica“, poručio je zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 450 tisuća eura, od čega 80% financira Europska komisija, a ostatak od 20% iznosa moraju osigurati partneri.