U riječkoj Gradskoj vijećnici održana je Javna rasprava na kojoj su predstavljeni rezultati evaluacije Provedbenog okvira integracijske migracijske politike u Republici Hrvatskoj.

Javna rasprava dio je projekta IPA 2012: ,,Potpora provedbi politike za integraciju migranata” financiranog  od strane Europske unije u okviru instrumenata IPA 2012.

Projekt sufinancira Vlada Republike Hrvatske, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Pomoć u tranziciji i jačanje institucija – IPA komponenta I usmjerena je na financiranje aktivnosti i projekata koji se odnose na izgradnju i jačanje institucija radi njihovog usklađivanja s europskom pravnom stečevinom. Riječ je o političkim i ekonomskim kriterijima te o kriteriju sposob­nosti Republike Hrvatske da preuzme obveze što proizla­ze iz članstva u EU.

Migracije kao stalan proces kretanja ljudi predstavljaju globalni fenomen koji utječe na gotovo sve zemlje svijeta. Sloboda kretanja ljudi, izdavanje boravišnih i radnih dozvola, politika azila, krijumčarenje ljudi, integracija stranaca, neke su od aspekata tematike migracija koja u posljednjih 20 godina postaje sve prisutnija na globalnoj sceni.

Predstavljanje rezultata evaluacije Provedbenog okvira integracijske migracijske politike

Predstavljanje rezultata evaluacije Provedbenog okvira integracijske migracijske politike

Republika Hrvatska teži vođenju aktivne migracijske politike utemeljene na načelima slobode kretanja, solidarnosti i humanosti, vodeći računa o nacionalnom, gospodarskom, društvenom i kulturnom razvitku. U skladu s takvim načelima RH promiče politiku integracije stranaca u hrvatsko društvo.

Okvir za integraciju stranaca u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na azilante i strance pod supsidijarnom zaštitom predstavlja Migracijska politika Republike Hrvatske za razdoblje od 2013. do 2015. godine. Svrha ovog dokumenta jest osigurati da migracijska kretanja u Hrvatskoj budu u korist gospodarskog, socijalnog i kulturnog razvitka države i društva. Politika integracije useljenika u hrvatsko društvo podrazumijeva dinamičan, dvosmjeran proces međusobne prilagodbe, kako stranaca, tako i hrvatskih državljana na posljedice post-migracijskih procesa.

Općeniti cilj projekta Potpora provedbi politike za integraciju migranata je razvoj sveobuhvatnog okvira za unaprjeđenje provedbe, praćenje provedbe i mjerenje učinkovitosti, odnosno svrsishodnosti mjera integrativne migracijske politike u Republici Hrvatskoj.

Svrha projekta Potpora provedbi politike za integraciju migranata je provedba potrebnih analitičkih i edukacijskih aktivnosti te aktivnosti izrade, uspostave i testiranja web-sučelja za praćenje provedbe Akcijskog plana za integraciju migranata kako bi se osiguralo unapređenje provedbe integrativnih mjera, praćenje provedbe istih te stvorio prostor za vrednovanje (evaluaciju) učinka integrativne migracijske politike.

U ime Grada Rijeke učesnike je pozdravila pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković.