Novim organizacijskim sustavom Grada Rijeke, koji objedinjava komunalne tvrtke, u prvih šest mjeseci rada ostvarene su uštede od 3.4 milijuna kuna, naglasio je na svojoj redovnoj konferenciji za medije riječki gradonačelnik Vojko Obersnel predstavljajući rezultate rada dviju novoosnovanih tvrtki Poslovni sustavi i Rijeka plus.

„O tome je bilo dosta govora lani kada smo u okviru tvrtke Poslovni sustavi objedinili sve potporne funkcije dvaju komunalnih društava Autotroleja“ i „Rijeka prometa”, radi racionalizacije poslovanja, podizanja efikasnosti i optimalizacije poslovnog procesa. Uz nju je osnovana i tvrtka Rijeka plus koja je iz komunalnog sustava preuzela sve poslove koji su komercijalni i imaju veze s tržištem. Rezultati poslovanja u prvih šest mjeseci, pokazali su da je ovakav sustav iznimno učinkovit, a za to sada imamo i konkretne financijske pokazatelje. Ostvarena je ušteda od 3.400.000 kuna. Od toga je jedan dio vezan uz organizacijske promjene, a drugi uz optimalizaciju sustava i objedinjenje javne nabave i neke druge procese“, rekao je gradonačelnik.

Ušteda se odrazila i na proračune Grada Rijeke i drugih gradova i općina koji su osnivači Autotroleja, pa je za taj iznos smanjen iznos subvencija koji gradovi i općine plaćaju za organizaciju javnog gradskog prijevoza. „Osim organizacijskih promjena i promjena u efikasnosti, ostvarene su i financijske uštede, što je bio i naš glavni cilj, a s tim promjenama nastavljamo i dalje“, naglasio je gradonačelnik. Grad Rijeka od sredine ove godine u Poslovne sustave planira uključiti i ostala komunalna društva – Energo, Čistoću i Kozalu. Izuzetak je jedino Vodovod i kanalizacija, i to zbog određenih zakonskih promjena, odnosno namjere objedinjavanja dvadesetak vodouslužnih područja u Hrvatskoj.

“Postoji ideja da se na neki način kroz određene organizacijske oblike povežu svi sadašnji dobavljači vodnih usluga. Kojom brzinom će se to dalje odvijati, to ćemo vidjeti, no u svakom slučaju zbog toga KD ViK ne bi uklopili u Poslovne sustave. Očekujem da će se time nastaviti daljnja racionalizacija troškova koja bi uz sve ostalo trebala imati financijski efekt“, rekao je gradonačelnik. Istaknuo je da je broj zaposlenih ostao isti budući da nije bilo dodatnog zapošljavanja, ali ni otpuštanja.

Sastanak s ministrom zdravlja na temu Sveučilišne bolnice
Gradonačelnik je najavio i sastanak s novim ministrom zdravlja u kontekstu daljnjih aktivnosti oko izgradnje Sveučilišne bolnice na Trsatu, a s obzirom na visoku pripremljenost projekta i činjenicu da je prethodna Vlada donijela odluku o jamstvu u iznosu od 700 milijuna kuna za izgradnju prve faze bolnice, odnosno kompleksa za zaštitu majki i djece.

„Ministra sam do sada već upoznao sa svim aktivnostima koje je Grad poduzimao, od osiguranja terena za izgradnju nove bolnice do preuzimanja dijela troškova u infrastrukturi i dokumentaciji, tako da očekujem sastanak na kojem bi se utvrdile daljnje aktivnosti“, rekao je gradonačelnik i dodao kako objektivno ne postoje razlozi da se izgradnji bolnice ne pristupi u što skorijem roku.

City Light za turiste
S obzirom na to da je u siječnju i veljači nastavljen trend pojačanog dolaska turista, koji je za dvadesetak posto veći nego lani u istom razdoblju, gostima su ponuđeni i novi informativni sadržaji. Naime, na riječkim ulicama, Jadranskom trgu, Adamićevoj ulici i na početku Ulice Ante Starčevića, postavljeni su digitalni reklamni uređaji, tzv. City Light uređaji, preko kojih se mogu dobiti sve informacije zanimljive turistima  – informacije o gradu, zanimljivostima, hotelima, hostelima, restorani…

„Ti uređaji imaju dvostruku ulogu. S jedne strane služe za oglašavanje, a s druge strane će se, budući da je s dobavljačem sklopljen takav ugovor, na digitalnim zaslonima trećinu vremena prikazivati različite servisne informacije“, rekao je gradonačelnik. „Uz već  dobro poznatu i prihvaćenu besplatnu internet mrežu koja u gradu ima 95 pristupnih točaka, time smo obogatili mogućnosti kojima turisti dolaze do informacija koje su im zanimljive.“

Ugovori s ustanovama Grada Rijeke
Gradonačelnik je najavio i skorašnje potpisivanje nekoliko ugovora za sufinanciranje triju ustanova Grada Rijeke. Prvi će se potpisati s Centrom za rehabilitaciju, novom ustanovom kojoj su osnivači Grad Rijeka i Ministarstvo socijalne politike i mladih, čiji financijski plan za ovu godinu iznosi oko 1,5 milijuna kuna. Od toga će jedan dio sufinancirati Grad, drugi Ministarstvo, a trećinu sredstava ustanova će ostvariti na tržištu.

Drugi će ugovor Grad Rijeka potpisati s Dječjim domom „Tić“, ustanovom koja brine o zanemarivanoj i zlostavljanoj djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Od milijun i pol kuna, Grad Rijeka u sufinanciranju sudjeluje s milijun i 112 tisuća kuna, a ostatak pokrivaju Ministarstvo socijalne politike i mladih te Primorsko-goranska županija.

Treći ugovor potpisat će se s Psihijatrijskom bolnicom Lopača, za koju su nakon dugih pregovora s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje osigurani dodatni kreveti za kronične duševne bolesnike u mreži javne zdravstvene zaštite. Tako će uz postojećih 10 kreveta za adolescente, biti osigurano dodatnih 40 kreveta, čime će se olakšati mogućnost korištenja usluga pacijenta. Ovaj ugovor s HZZO-om će doprinijeti financijskoj stabilizaciji ustanove, koju Grad Rijeka podupire sa 7 milijuna kuna od 19 milijuna kuna ukupnog proračuna ustanove.

Europska prijestolnica kulture 2020.
Gradonačelnik je podsjetio da nas ovaj mjesec, točnije 24. ožujka, očekuje i odluka o tome koji će grad o četiri prijavljena ponijeti titulu Europske prijestolnice kulture 2020. godine. Rijeka je uz Pulu, Osijek i Dubrovnik, ušla u drugi krug, nedavno je predala i završnu knjigu kandidature, a još se očekuje i dolazak Povjerenstva Ministarstva kulture. Knjiga je dostupna na web stranicama Grada Rijeke  i za sada je na engleskom jeziku. Uskoro će biti dostupna i na hrvatskom.

Gradonačelnik je ponovio kako je program EPK 2020 koncipiran na tri stupa – Voda, Rad i Migracije – te objedinjen pod krovnom temom „Luka različitosti“. Nastao je uz uključivanje velikog broja lokalnih kulturnih producenata i gotovo stotinjak partnera iz čitave Europe. „Nadam se da ćemo 24. ožujka imati razloga za veselje. Podsjećam da je nosilac kandidature Grad Rijeka, uz partnere Primorsko-goransku županiju i Sveučilište u Rijeci“, rekao je gradonačelnik.

Obilježavanje Svjetskog dana voda
Rijeka će ove godine u sklopu obilježavanja Svjetskog dana voda, 22. ožujka, nizom aktivnosti posvetiti više pažnje riječkoj vodi. Ona naime, s obzirom na svoju kvalitetu, kazao je gradonačelnik, zaslužuje da bude više promovirana kao svojevrsni riječki brend.

„Na Korzu će 21. ožujka biti postavljena izložba fotografija Marka Gracina vezana uz izvor Rječine i njezin tok, a ove godine planiramo intenzivno krenuti u prezentaciju povijesnih riječkih vodosprema“, najavio je gradonačelnik Obersnel.

U sklopu toga uredit će se vodosprema „Pećine“, koja se unatoč svom nazivu nalazi na Vežici, a u njezinoj blizini otvoriti poučne staze s informacijama o riječkoj vodi. S vremenom će se urediti i ostale povijesne vodospreme, a među njima i ona najljepša na Bulevardu, koja zahtijeva značajnija ulaganja da bi dobila svoju izvornu funkciju.

Na novinarsko pitanje o projektu „Rijeka City Card“, odnosno o razlogu višesatnog čekanja građana na izdavanje kartica, gradonačelnik je odgovorio da se zbog problema u implementaciji projekta moralo pristupiti redizajnu projekta, ali da će se novom organizacijskom shemom, osim na dosadašnjim lokacijama, kartice uskoro moći produžiti na kioscima i drugim prodajnim mjestima.