Kroz Riječki program lokalnog partnerstva grupa građana tijekom 2020. godine na zapuštenoj zelenoj površini uredila je „Spomen-park Markovići“.

Cilj projekta bio je neuređenu zelenu površinu u Ulici Markovići pretvoriti u park za potrebe građana, ali i u spomen-park u koji će se premjestiti spomenik Josipu Mohoriću, antifašistu kojeg su 1944. ubili njemački vojnici i spomen-ploča kojom je obilježena šuma Jazbina u kojoj su se za vrijeme 2. svjetskog rata stanovnici i borci NOB-a sklanjali od okupatorske vojske.

Novouređeni park obišli su i na spomenik i spomen-ploče položili cvijeće i svijeće zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović sa suradnicima, predsjednik podružnice UABA Srdoči i voditelj grupe građana MO Srdoči Josip Sušanj, predstavnici MO Srdoči te članovi obitelji Josipa Mohorića.

Obilazak Spomen-parka Markovići uređenog u sklopu RPLP

Dragica Fadljević, Josip Sušanj i Marko Filipović

Filipović zahvalio se svim volonterima koji su sudjelovali u realizaciji projekta.
„Pokazali ste zajedništvo kao što su to zajedništvo pokazali naši preci, koji su prije mnogo godina ustali u obranu od okupatora. Upravo nedaleko od ovog mjesta svoj život je skončao Josip Mohorić, član kotarskog komiteta Komunističke partije Hrvatske za Rijeku. Na ovom mjestu postavljena je i  spomen-ploča iz Jazbine, gdje je otpor u ovom kraju imao svoje sjedište. Svjedoci smo da su ove ploče doživjele i vandalizam početkom 1990-ih i drago mi je da su sačuvane i našle svoje trajno mjesto na Srdočima, da komemoriraju sve one koji su dali život za domovinu u Drugom svjetskom ratu“, kazao je Filipović, koji je ujedno volonterima i donatorima uručio zahvalnice za sudjelovanje u projektu.

Voditelj projekta Sušanj istaknuo je kako je spomenik i spomen-ploče bilo potrebno preseliti, kako bi se zaštitili od vandalizma, ali i zbog činjenice da su se nalazili na privatnom zemljištu.
„Ponosni smo i zadovoljni da je realiziran naš projekt kroz RPLP, a kojim su građani dobili park za odmor u prirodi, a spomenik i spomen-ploča svoje mjesto. Zahvaljujemo Gradu Rijeci na pomoći u realizaciji ovog projekta,“ kazao je Sušanj.

Obilazak Spomen-parka Markovići uređenog u sklopu RPLP

Zamjenik gradonačelnika s članovima obitelji Josipa Mohorića

Park uređen sredstvima gradom i volonterskim radom građana Srdoča

Projekt su još 2012. godine predložili Vijeće Mjesnog odbora Srdoči i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Rijeke – podružnica  Srdoči, no zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa nije se mogao realizirati. Ponovno je prijavljen na natječaj za RPLP i sukladno ocjenama Povjerenstva za odabir projekta odabran za realizaciju i uspješno proveden.

Ukupna vrijednost projekta “Spomen-park Markovići“ grupe građana MO Srdoči iznosi 42.414,13 kn.  Proračunskim sredstvima Grada Rijeke financirani su građevinski radovi iskopa, odvoz materijala, betoniranje zida, sanacija postojećeg suhozida, demontaža, obnova i premještanje spomen-ploče, postavljanje rubnjaka, dvije parkovne klupe, kao i nabava i razastiranje rizle, jalovine i zemlje za sadnju bilja u iznosu od 38.098,13 kn.

Na uređenju parka radilo je 15 volontera, poštujući epidemiološke mjere koje su bile na snazi zbog pandemije koronavirusa. Odradili su 102 sata volonterskog rada na poslovima čišćenja terena od drače, nepoželjne vegetacije, raslinja i sitnog kamenja, na razgrtanju zemlje, sadnji sadnica te ravnanju zemljane i šljunčane površine parka. Doprinos zajednice kroz volonterski rad iznosi 3.366,00 kn.

Projektu su donirane sadnice ukrasnog bilja i cvjetni aranžman u vrijednosti od 950,00 kn. Kako bi se park uređen sredstvima Grada, volonterskim radom građana i donacijom očuvao, članovi UABA – podružnica Srdoči će obilaziti spomen-park i po potrebi ga očistiti od smeća.

U 2020. godini kroz RPLP realizirano sedam projekata vrijednih 254 tisuće kuna

U 2020. godini kroz RPLP realiziralo se 7 projekata ukupne vrijednost od 246.892,42 kn odnosno 254.036,18 kn. Grad Rijeke osigurao je ukupno 121.274,85 kn, doprinos lokalne zajednice kroz ostvareni volonterski rad, donacije i sponzorstva iznosi 132.761,33 kn. U realizaciji projekta sudjelovalo je 77 volontera.

Osim projekta „Spomen-park Markovići“ tijekom 2020. godine kroz RPLP nastavljeno je uređenje trga uz Ulicu Podhumskih žrtava i površina ispred Graditeljske škole za industriju i obrt i Osnovne škole Centar te šetnice u Ulici A.K. Miošića; uređena je zelena površina na parkiralištu Gomila, nastavljeno je uređenje košarkaškog igrališta u okviru Sportsko-rekreacijskog centra Zamet, nastavljeno je uređenje okoliša i dvorišnog prostora Osnovne škole Podmurvice, postavljena je  špina – vodni priključak uz nogometno igralište uz OŠ Gornja Vežica te uređeno postojeće dječje igralište u Ulici Drage Šćitara.

O Riječkom programu lokalnog partnerstva

RPLP je, uz Male komunalne akcije, Edukativnu proračunsku online igru Proračunajme i mogućnost sudjelovanja u planiranju i donošenju proračuna putem online obrasca Proračuna u malom, jedan od programa participativnog budžetiranja kroz koje je građanima omogućeno sudjelovanje u planiranju i korištenju proračunskih sredstava na području Rijeke.

Program je u okviru EU Horizon 2020 projekta COGOV (Co Creation and Co Governance) prepoznat i opisan kao najbolja praksa Grada Rijeke s participativnim pristupom kao ključnim uvjetom za poboljšanje javnog upravljanja i sudjelovanje građana.

Projektima RPLP-a uređuju se manje javne površine (dječja igrališta, dio  ulice, neuređene zelene površine, dvorišni prostori vrtića, škola). Uloga Grada Rijeke je osiguravanje financijske potpore za odabrane projekte u iznosu do 40.000,00 kn po projektu, uz svu ostalu tehničku i stručnu pomoć.

U 16 godina u realizaciju projekata uključilo se više od 4.000 volontera

Od 2005. do 2021. godine za Riječki program lokalnog partnerstva prijavljen je 221 projekt, 117 ih je odobreno a 106 realizirano. Ukupna vrijednost realiziranih projekta je 6,4 milijuna kn, od čega je 2,6 milijuna kn učešće Grada, a učešće lokalne zajednice 3,8 milijuna kn. Važno je naglasiti da je u tom periodu na realizaciji projekata sudjelovalo 4253 volontera.

Do 2020. godine kroz RPLP uređeno je 17 igrališta/parkova za djecu, osam zelenih površina, 15 dijelova naselja unutar mjesnih odbora, dvije šetnice, 11 dvorišnih prostora osnovnih škola (Belveder, Gornja Vežica, Kantrida, Nikola Tesla, Podmurvice, Škurinje, Waldorfska škola, Vladimir Gortan, Zamet, Centar za odgoj i obrazovanje osoba s poteškoćama u razvoju  i PO Baredice) i 18 prostora za igru – igrališta dječjih vrtića (Bulevard, Gabbiano, Galeb, Delfin, Drenova, Krijesnica, Kvarner, Maestral, Mlaka, Mirta, Oblačić, Potok, Pehlin, Rastočine, Turnić, Veseljko, Vežica i Zvonimir Cviić).

Tijekom tog razdoblja pojedinačne projekte provodilo je osam udruga, dva sportska kluba, jedanaest vijeća mjesnih odbora i 39 grupa građana. Realizirani projekti odvijali su se na području 26 mjesnih odbora, od ukupno 34 mjesna odbora koliko ih djeluje na području grada Rijeke.

U 2021. godini u tijeku je realizacija šest novih projekata.