Riječki je gradonačelnik Vojko Obersnel na Gradsko vijeće uputio Prijedlog odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada kojom se određuje način i cijena prikupljanja otpada, sukladno Zakonu o održivom gospodarenju i Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom.

Na početku redovnog kolegija gradonačelnik Obersnel prihvatio je čitav niz zaključaka vezanih uz financiranje projekata i programa u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi iznad državnog standarda za čiju će se realizaciju iz proračuna Grada u 2018. godini izdvojiti oko 6 milijuna kuna.

Financiranje programa zdravstvene zaštite i socijalne skrbi iznad državnog standarda

Grad Rijeka s ciljem unapređenje kvalitete života građana čitav niz godina sufinancira provedbu projekata i programa iznad standarda određenih zakonom. Riječ je o programima promicanja zdravlja, zdravstvenog odgoja i prosvjećivanja; prevenciju ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja; prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti; prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti; socijalnu i psihosocijalnu zaštitu žena, djece, teško bolesnih i kronično bolesnih osoba, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom te osoba starije životne dobi.

Programe provode Dom zdravlja, Nastavni zavod za javno zdravstvo, Klinički bolnički centar Rijeka, Sveučilište, Medicinski fakultet, Sv. Ana – Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja, Centar za rehabilitaciju “Fortica” Kraljevica, Dnevni centar “Slava Raškaj”, Dom za odrasle osobe Turnić i Ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mile Batinić, dr. med.

Za ove programe iz proračuna Grada Rijeke će se u 2018.g. izdvojiti ukupno 2.631.000 kuna.

Financiranje projekata i programa Gradskog društva Crvenog križa Rijeka

Dobru suradnju Grad Rijeka ima i s Gradskim društvom Crvenog križa Rijeka čije  brojne projekte i programe također sufinancira, s obzirom na to da je Zakonom o Hrvatskom Crvenom križu predviđeno da se iz proračuna jedince lokalne samouprave, 0,7% proračuna izdvoji za programe Crvenog križa.

Tako će se putem Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb za financiranje projekata i programa GDCK- a Rijeka, u 2018. godini izdvojiti 2.545.000,00 kuna, od čega se najveći dio – 2.200.000,00 kuna, odnosi na Pučku kuhinju te na usluge smještaja i prehrane u Domu Crvenog križa Rijeka, organizaciju stanovanja u nužnom smještaju, kamp za mlade iz obitelji socijalnih potreba, Službu traženja, edukaciju učenika za pružanje prve pomoći, program davalaštva krvi  i dr.

Gradonačelnikov kolegij

Sa gradonačelnikovog kolegija

Sufinanciranje posebnih dežurstava pedijatara

S obzirom na to da HZZO ne pokriva dežurstva pedijatara – koncesionara, subotom u vremenu od 8,00 do 15,00 sati, Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, od 2015. godine financira ta dežurstva, kako bi djelatnost primarne zdravstvene zaštite predškolske djece bila dostupna i subotom ujutro. Za 2018. godinu je u tu svrhu Grad Rijeka osigurao 30.000,00 kuna.

Financiranje prijevoza osoba s invaliditetom u 2018. godini

Grad Rijeka u suradnji s KD Autotrolej d.o.o. od 2000. godine organizira prijevoz osoba koje se kreću pomoću invalidskih kolica i teško pokretnih osoba. Prijevoz se najčešće odvija na području grada Rijeke ili do zdravstvenih ustanova izvan grada. Na listi korisnika prijevoza trenutno je 490 osoba, među kojima je najviše članova udruga koje okupljaju osobe s invaliditetom. Ovaj način prijevoza također koristi dvadesetak osoba koje nemaju prebivalište u Rijeci, već u riječkoj okolici, čiji prijevoz plaćaju njihove jedinice lokalne samouprave. Za prijevoz osoba koje se kreću pomoću invalidskih kolica i teško pokretnih osoba, Grad Rijeka će u ovoj godini, kao posebni oblik skrbi, izdvojiti 530.000,00 kuna.

Subvencioniranje troškova električne energije i troškova centralnog grijanja za socijalno ugrožene osobe

Građanima koji to pravo ostvare temeljem Odluke o socijalnoj skrbi Grad Rijeka će u 2018. godini sufinancirati troškove električne energije. Riječ je o ukupnom iznosu od 380.000,00 kuna, a sredstva će se doznačivati putem ugovora s isporučiteljima električne energije. Također onima koji na to imaju pravo temeljem Odluke o socijalnoj skrbi, Grad Rijeka će podmirivati 50% iznosa mjesečnog promjenjivog dijela troškova centralnog grijanja, za što je u Proračunu osigurano 150.000,00 kuna. Gradonačelnik Obersnel je dodao kako će preostalih 50% iznosa troškova centralnog grijanja, kao subvenciju podmirivati trgovačko društvo ENERGO d.o.o.

Novi način prikupljanja miješanog komunalnog otpada

Riječki je gradonačelnik na Gradsko vijeće uputio Prijedlog odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada te usluga povezanih s javnom uslugom na području grada Rijeke.

Naime, Vlada RH donijela je Zakon o održivom gospodarenju, kao i Uredbu o gospodarenju komunalnim otpadom, koja je stupila na snagu 1. studenog 2017. godine. Cilj Uredbe je uspostava javnog, kvalitetnog, postojanog i ekonomski učinkovitog sustava prikupljanja komunalnog otpada u svim jedinicama lokalne samouprave, u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša, gospodarenja otpadom i zaštitom javnog interesa.

Gradonačelnikov kolegij

Uskoro novi način prikupljanja komunalnog otpada

Sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, jedinice lokalne samouprave bile su dužne donijeti vlastitu odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada, u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu Uredbe, te uskladiti poslovanje davatelja javnih usluga, u ovom slučaju KD Čistoća, u skladu s odredbama Zakona, u istom roku.

Uredbom su pak određena polazišta za donošenje odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada, kao i načinu gospodarenja komunalnim otpadom. Odlukom se određuje način odvojenog prikupljanja otpadnog papira, metala, stakla, plastike, tekstila, problematičnog i krupnog otpada, prostorni razmještaj reciklažnih dvorišta, te između ostalog  način i uvjeti određivanja i obračuna poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada.

Grad Rijeka je za donošenje odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada proveo Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću na koji je stiglo 16, većinom načelnih primjedbi. Na temelju dvije primjedbe učinjene su intervencije u Prijedlogu odluke, koja se sada upućuje na Gradsko vijeće.

Kako je pojasnio gradonačelnik Obersnel, Vlada je sama produžila rok za donošenje odluka i usklađivanje sa zakonom, svjesna nespremnosti većeg dijela jedinica lokalne samouprave za njihovo pravodobno donošenje, tako da nikakvih penala neće biti. „Što se Rijeke tiče, mi već 4 godine imamo oko 13.500 spremnika za prikupljanje komunalnog otpada, od kojih je polovica namijenjena za prikupljanje reciklabilnog komunalnog otpada, otpadnog papira, metala, plastike, stakla i tekstila putem spremnika postavljenih na javnoj površini. Također, građanima su na raspolaganju reciklažna dvorišta na području Pehlina i u Mihačevoj dragi, kao i mobilna reciklažna dvorišta koja se sele po lokacijama, u dogovoru s mjesnim odborima”, kazao je gradonačelnik te dodao kako je novina u Odluci pravedniji način obračuna, budući da će se troškovi pružanja javne usluge određivati razmjerno količini predanog otpada i broju članova kućanstva. “To je u mjestima sa obiteljskim kućama jednostavno primijeniti, dok će u višestambenim objektima to već biti složenije”, kazao je gradonačelnik.

Svaki će korisnik biti dužan u pisanom obliku dostaviti KD Čistoća izjavu o načinu korištenja javne usluge, a osiguravanje pojedinačnog korištenja javne usluge mora se provesti u roku od 3 godine od dana stupanja na snagu te Odluke.

Što se spremnika za komunalni otpad tiče, oni će se nalaziti u za to predviđenim zaključanim ili ograđenim prostorima, ali tako da budu dostupni KD Čistoća. U slučaju kada više korisnika koristi zajednički spremnik, postojat će mogućnost da korisnik pisanim putem zatraži pojedinačno korištenje javne usluge, što će KD Čistoća osigurati u primjerenom roku, ali o trošku toga Korisnika, sukladno cjeniku.

Uredba određuje da se komunalni otpad od kućanstva prikuplja u tipiziranim – standardiziranim plastičnim ili metalnim spremnicima volumena 80 litara, 120 litara, 240 litara, 1.100 litara, 2.000 litara, 3.000 litara i 5.000 litara. Minimalni volumen spremnika za odlaganje komunalnog otpada za kućanstva određuje se primjereno broju osoba u kućanstvu.

Nacrt prijedloga Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnoj naknadi

Grad Rijeka je na savjetovanje zainteresiranom javnošću uputio i Nacrt prijedloga Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnoj naknadi, koje će trajati do 18. ožujka.

Naime, koeficijenti zona propisani važećom Odlukom o komunalnoj naknadi nisu mijenjani od 1. siječnja 2002. godine, a činjenica je da je u tom razdoblju došlo do  poboljšanja komunalne opremljenosti pojedinih područja u gradu Rijeci, što je dovelo do boljih uvjeta stanovanja, stoga je korekcija važećih koeficijenata nužna. Zaključeno je kako je potrebno odrediti šest zona, prema granicama mjesnih odbora, osim za I. zonu, koja obuhvaća ulicu Korzo.

Podjela zona po mjesnim odborima izvršena je ovisno o neophodnim ulaganjima u komunalnu infrastrukturu. Mjesni odbori u kojima je neophodno ulaganje do 1.500.000,00 kuna spadaju u prvu zonu, oni kojima je neophodno ulaganje od 1.500.001,00 kn do 5.000.000,00 kuna spadaju u drugu zonu, mjesni odbori u kojima je neophodno ulaganje od 5.000.001,00 kn do 13.000.000,00 kuna spadaju u treću zonu, mjesni odbori u kojima je neophodno ulaganje od 13.000.001,00 kn do 30.000.000,00 kuna spadaju u četvrtu zonu, dok mjesni odbori u kojima je neophodno ulaganje veće od 30.000.001,00 kuna, spadaju u petu zonu.

Visina komunalne naknade određuje se ovisno o lokaciji nekretnine, odnosno zoni u kojoj se nalazi nekretnina i o vrsti nekretnine. Područja zona ovise o pogodnosti položaja i komunalnoj opremljenosti određenog područja. Iz komunalne naknade financiraju se komunalne djelatnosti čišćenja javnih površina, održavanja javnih površina, održavanja nerazvrstanih cesta, javna rasvjeta i održavanje groblja, te uređenje ulica i trgova.

Kako je pojasnio gradonačelnik Obersnel, nakon usvajanja odluke, gotovo 74.200 korisnika dobit će nova Rješenja o komunalnoj naknadi. Visina naknade nekima će ostati ista, drugima će biti povišena ili snižena za nekoliko kuna. Najveći učinak, novi će koeficijenti i zone imati na proizvodne aktivnosti, kojima će sniženje komunalne naknade značiti rasterećenje u poslovanju.

Pilot projekt „Dobri gradovi“

Grad Rijeka kroz trogodišnje razdoblje planira u partnerstvu s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva te Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj uspostaviti pilot projekt „Dobri gradovi“. Ciljevi ovoga pilot programa su uvođenje novih modela financiranja društvenog i ekonomskog razvoja i potreba u lokalnim zajednicama, povezivanje sa europskim donatorima uz udruživanje sredstava kroz prekograničnu filantropiju i poduzetničku filantropiju za financiranje društvenog i ekonomskog razvoja u Gradu Rijeci, mjerenje društvenog utjecanja financiranja udruga u Gradu Rijeci, te unapređenje natječajnih postupaka za financiranje udruga

Grad Rijeka i ove godine pokrovitelj Međunarodne izložbe pasa

S obzirom na dosadašnje izuzetne uspjehe, Hrvatski kinološki savez odlučio je započeti kinološku izložbenu sezonu za 2018. godinu Međunarodnim izložbama u Rijeci.  Prema dosadašnjim prijavama, u dva izložbena dana okupit će se oko 1500 pasa svih pasmina te se očekuje oko 1000 izlagača iz cijele Europe, što dovoljno govori o popularnosti ovoga događaja na međunarodnom nivou. Ove godine najavljeni su i psi u vlasništvu izlagača iz dalekog Japana i Indije.

Za vrijeme održavanja ove manifestacije, u subotu, 24. veljače i nedjelju, 25. veljače 2018., uvest će se privremena regulacija prometa na tom području.