Usvajanjem Programa za mlade, Grad Rijeka želi odgovoriti na potrebe i probleme mladih na lokalnoj razini te općenito poboljšati kvalitetu života mladih, rečeno je danas na gradonačelnikovom kolegiju.

Program za mlade

Riječ je o strateškom dokumentu koji proizlazi iz Nacionalnog programa za mlade i odnosi se na četverogodišnje razdoblje tijekom kojeg će se za svaku godinu, od 2018. do 2022., donijeti akcijski godišnji planovi koji će sadržavati detaljnu razradu ciljeva i aktivnosti kojima će se odgovoriti na potrebe i probleme mladih na lokalnoj razini.

Kako je pojasnila pročelnica Sanda Sušanj, u svakom pojedinom području zacrtani su ciljevi koji se predloženim mjerama žele ostvariti, a za svaku pojedinu mjeru definirani su provedbeni zadaci, nositelji i suradnici u provedbi, rokovi provedbe, kao i indikatori provedbe. Cilj je bio izraditi dokument koji je potekao od mladih i koji odgovara na njihove želje i potrebe, stoga su mladi i organizacije koje se bave mladima te Savjet mladih Grada Rijeke aktivno bili uključeni u svaku fazu izrade.

Osnovane si radne skupine koje su obuhvatile sve sudionike koji su uključeni ili mogu doprinijeti stvaranju i implementaciji politika za mlade, od predstavnika lokalne samouprave zaduženih za donošenje i provedbu politika za mlade, predstavnika Savjeta mladih Grada Rijeke do predstavnika zainteresirane javnosti koji su mogli dati pozitivan doprinos ovoj temi.

U drugoj fazi izrade, mladi su također aktivno konzultirani dobivši priliku komentirati i predlagati izmjene i dopune prve verzije dokumenta. Time se nastojalo obuhvatiti i uključiti i one mlade osobe koje nisu sudjelovale na radionicama izrade Programa.

Programom su obuhvaćena područja koja se tiču obrazovanja, profesionalnog osposobljavanja i usavršavanja u kontekstu cjeloživotnog učenja, zapošljavanja i poduzetništva, socijalne i zdravstvene zaštite mladih, aktivnog sudjelovanja mladih u društvu, kulture i mladih, zatim sporta, tehničke kulture i slobodnog vremena. Prijedlog programa stavljen je na savjetovanje sa zainteresiranom javnošću kako bi se dobile povratne informacije od zainteresirane javnosti u svezi predloženog Programa. Na nacrt predmetnog akta nije pristigla niti jedna primjedba ili prijedlog.

Program za mlade bit će upućen na jednu od narednih sjednica Gradskog vijeća.

Grad Sisak preuzima riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja

Grad Rijeka, prva je jedinica lokalne samouprave koja je uvela građansko obrazovanje kao zaseban predmet, odnosno izvannastavnu aktivnost. Uvođenjem Građanskog odgoja u osnovne škole, uspješno se promiče nenasilje, toleranciju i solidarnost te kod učenika razvija ljudske vrijednosti koje se temelje na prihvaćanju i uključivanju različitosti te poštovanju ljudskih prava, kao i na razumijevanju života u građanskom društvu. Da se radi o vrijednom programu, pored reakcija učenika, pokazuje i činjenica da je rad i trud uložen u izradu i implementaciju adekvatnog modela Građanskog odgoja i obrazovanja u škole prepoznao i Grad Sisak.

9. kolegij listopad 2017.

Uz Grad Sisak interes za riječki model građanskog odgoja pokazale su Istarska i Bjelovarsko-bilogorska županija te Grad Split

Nakon što su predstavnici Grada Rijeke u Gradu Sisku predstavili iskustva uvođenja programa Građanskog odgoja i obrazovanja u riječke osnovne škole, Grad Sisak se obratio sa zamolbom za pružanje podrške pri uvođenju GOO-a po riječkom modelu te preuzimanjem izrađenih materijala – priručnika „Učenik građanin“ namijenjenog učenicima petih i šestih razreda osnovne škole te pripadajućih Smjernica za provođenje programa, namijenjenih učiteljima provoditeljima.

Prihvaćajući prijedlog besplatnog ustupanja priručnika i smjernica Gradu Sisku te time pružanja podrške izgradnji pravog građanskog društva, gradonačelnik Obersnel je kazao kako  se provedba ovog programa na nacionalnoj razini iščekuje godinama, ali je evidentno da za pokretanje ovakvog programa nema političke volje i sluha. Prva godina provedbe detaljno je evaluirana, a rezultati su pokazali izvrsne rezuktate i statistički značajnu razliku između eksperimentalne i kontrolne skupine, kazao je gradonačelnik te naglasio kako će pozvati autore evaluacije s Odjela za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci da na jednom od narednih kolegija predstave rezultate evaluacije.

Uz Grad Sisak interes za riječki model građanskog odgoja pokazale su Istarska  i Bjelovarsko-bilogorska županija te Grad Split.

Kreće izrada programa i priručnika za „Građanski odgoj i obrazovanje“ za sedme i osme razrede osnovne škole

Građanski odgoj i obrazovanje prošle je školske godine eksperimentalno uveden u pete razrede 6 osnovnih škola Grada Rijeke. U tu je svrhu izrađen priručnik namijenjen učenicima petih i šestih razreda te popratni program namijenjen učiteljima provoditeljima. Popratni kurikulum u skladu je s nacrtom Nastavnog plana i programa Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole iz 2014. godine.

Radi kontinuiteta provođenja ovog uspješnog programa, pokrenuta je izrada priručnika za učenike sedmih i osmih razreda, koji će obuhvatiti sve dimenzije građanskog obrazovanja, obrađene na način primjeren dobi, a u njegovu će izradu biti uključeni predstavnici osnovnih škola, sveučilišta i civilnog sektora.

Radna skupina izradit će i program izvannastavne aktivnosti te priručnik koji će kroz 30 tema obuhvatiti društvenu, ljudskopravnu, političku, kulturalnu, gospodarsku i ekološku dimenziju, nastavljajući se na program izrađen za učenike petih i šestih razreda. Priručnik će biti preveden i na talijanski jezik kako bi se približio što većem broju učenika. U sljedećoj fazi predviđeno je uvođenje izrađenog programa u sedme razrede u 6 osnovnih škola Grada Rijeke u školskoj godini 2018./2019.

9. kolegij listopad 2017.

Prava namijenjena izjednačavanju mogućnosti u odgoju i obrazovanju. koristit će ukupno 2.205 riječke djece i mladih osoba

8,2 milijuna kuna za ranu skrb i obrazovanje socijalno ugrožene djece i mladih

Na gradonačelnikovom kolegiju iznesena je i informacija ulaganjima u poboljšanje statusa socijalno ugrožene djece i mladih. Uz socijalnu pomoć namijenjenu cjelokupnim kućanstvima, socijalno ugrožena djeca i mladi ostvaruju niz različitih specifičnih pomoći i potpora. Tako će se u pedagoškoj/školskoj/akademskoj godini 2017./2018. sredstvima Grada Rijeke podmirivati troškovi boravka djece u jaslicama ili vrtiću, troškovi organizirane marende i produženoga/cjelodnevnog boravka u osnovnoj školi, dodjela poklon-bona za nabavu školskih knjiga, novčane potpore za redovite polaznike srednje škole ili fakulteta te troškovi javnoga gradskog prijevoza redovitim učenicima srednjih škola i studentima. Ta prava namijenjena izjednačavanju mogućnosti u odgoju i obrazovanju. koristit će ukupno 2.205 riječke djece i mladih osoba. Ukupno će se za te potrebe izdvojiti 8,2 milijuna kuna, odnosno prosječno 3.720 kuna po korisniku, rečeno je na gradonačelnikovom kolegiju.

„Akcija za 5!“

Grad Rijeka i Udruga Delta i ove godine, po dvanaesti put zaredom, provode projekt „Akcija za 5!“ namijenjen učenicima i učenicama riječkih srednjih škola. Cilj projekta je razvijanje sposobnosti mladih za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini. Učenici srednjih škola, uz podršku trenera i volontera, kao i djelatnika Grada Rijeke osmišljavaju projekte na određenu temu. Za realizaciju ovoga projekta Ured Grada kao koordinator projekta osigurao je 25.000,00 kuna u Proračunu Grada Rijeke.
Na završnoj prezentaciji projekata, učenici će sami izabrati najbolji projekt, koji će uz financijsku podršku Grada Rijeke u iznosu 5.000 kuna, realizirati nagrađena grupa srednjoškolaca.