Na stranicama E-konzultacija Grada Rijeke otvoreno je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Odluke o izmjenama Odluke o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata prema socijalnim kriterijima.

Ovo Savjetovanje ostaje otvoreno do 17. lipnja 2022. godine. Tema kojom se bavi Nacrt prijedloga Odluke o izmjeni Odluke o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata prema socijalnim kriterijima od važnosti je za sve ljude koji žive u gradu Rijeci, a od posebnog interesa je za pristupnike Natječaju za dodjelu stipendija učenicima i studentima prema socijalnim kriterijima (učenike srednjih škola i studente) te članove njihovih kućanstava.

Pristup obrazovanju i za mlade slabijeg socijalnog stanja

Grad Rijeka od školske/akademske 2014./2015. godine dodjeljuje stipendije za učenike srednjih škola i studente prema socijalnim kriterijima. Dodjelom socijalnih stipendija potiču se učenici i studenti slabijeg socijalno-ekonomskog statusa da završe formalno obrazovanje te na taj način ostvare bolje preduvjete za konkuriranje na tržištu rada.

Značaj ovih stipendija, u širem društvenom kontekstu kojega je Grad Rijeka odavno prepoznao, je mnogostruk. S jedne strane, one otvaraju pristup obrazovanju i onima kojima bez dodatnih financijskih sredstava isto ne bi bilo dostupno, a s druge, povećavajući pristup obrazovanju, doprinose i povećanju broja obrazovanog građanstva. Nakon dugogodišnje prakse dodjele ovih stipendija, sa sigurnošću možemo reći da mnogi stipendirani učenici i studenti ne bi završili škole i fakultete bez financijske pomoći Grada.

Stipendije se dodjeljuju temeljem Odluke o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata prema socijalnim kriterijima („Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/16, 19/19 12/21). Odlukom se utvrđuju uvjeti i kriteriji za stjecanje prava za dodjelu stipendija, postupak za dodjelu stipendija te prava i obveze korisnika stipendija, koji se potom detaljno definiraju ugovorima o stipendiranju između Grada i korisnika stipendija.

Predložene izmjene koje bi širem krugu osoba omogućile da dobiju stipendiju

Praksa je ukazala na potrebu nove izmjene Odluke vezano i uz učenike i uz studente.

U odnosu na učenike, vezane su uz okolnost da se u praksi vrlo često javlja problem da učenik-pristupnik natječaju udovoljava svim uvjetima i kriterijima za dodjelu stipendije, osim uvjetu „uzornog vladanja“ u školi. Naime, nerijetko se radi o učenicima koji, unatoč tome što žive u vrlo teškim socijalnim i ekonomskim uvjetima te životnim okolnostima, ostvaruju zapažene rezultate u pogledu prosjeka ocjena. No opisna ocjena iz vladanja im nije „uzorna“ već dobra. Iz navedenog razloga, unatoč postignutom općem uspjehu sa srednjom ocjenom od najmanje 3,5, takvi učenici ne ispunjavaju uvjete prava na podnošenje zahtjeva za dodjelu stipendije, mada ispunjavaju sve ostale uvjete. Na taj način „kažnjeni“ su eliminacijom od podnošenja zahtjeva za dodjelu stipendije, mada bi je, po svim ostalim kriterijima, trebali i mogli ostvariti, barem konkurirati za njezinu dodjelu. Stoga se predlaže da se ocjena iz vladanja briše kao jedan od uvjeta za pravo na podnošenje zahtjeva za dodjelu stipendije.

Kad se radi o studentima, jedan od uvjeta koje student mora ispunjavati kako bi imao pravo na podnošenje zahtjeva za dodjelu stipendije jest i taj da u trenutku objave javnog natječaja nije stariji od 24 godine. Zakon o savjetima mladih („Narodne novine broj 41/14),  utvrđuje da se mladima u smislu tog Zakona smatraju osobe od navršenih 15 do 30 godina života. Nacionalni program za mlade za razdoblje 2014. – 2017. godine tzv. granice mladosti utvrdio je na isti način, a te se granice propisuju i Nacrtom Nacionalnog programa za mlade od 2020.- 2024. godine. Iz navedenog razloga nametnula se potreba povećati životnu dob do koje studenti imaju pravo podnijeti zahtjeve za stipendiranje. Na taj bi se način omogućilo da stipendiju zatraže i mladi koji to do sada nisu mogli (jer su stariji od 24 godine), a koji zbog razno-raznih, uglavnom teških životnih okolnosti godinama po završetku srednje škole nisu mogli upisati fakultet.

Predložena izmjena omogućila bi širem krugu osoba slabijeg socijalnog statusa da dobiju stipendiju, a kojima je ona možda i jedini način da se školuju i obrazuju.

Kako se uključiti u savjetovanje?

Zainteresirana javnost se u postupak Savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju dostupan na samom savjetovanju, a može se uključiti i upisujući svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice savjetovanja.

Proučite prijedlog odluke i javite Vaše sugestije, primjedbe i prijedloge kako bi izmjene odluke bile što kvalitetnije u konačnici formirane.