Izradom udžbenika i edukacijom nastavnika stekli su se uvjeti da se školske 2016./17. godine učenicima petih razreda osnovnih škola Dolac, Nikola Tesla, Podmurvice, San Nicolo, Trsat i Vežica omogući pohađanje Građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti, zaključeno je na gradonačelnikovom kolegiju na kojem je također prihvaćeno Izvješće o uspješnoj realizaciji 9 projekata “Riječkog program lokalnog partnerstva”.

Eksperimentalno uvođenje izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanja u pete razrede u 6 osnovnih škola Grada Rijeke u školskoj 2016./2017. godini.
Prema riječima pročelnice Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sande Sušanj, suvremeno društvo suočeno je s niskom razinom političke pismenosti mladih, jačanjem netolerancije i isključivosti te nedostatkom znanja i vještina potrebnih za svakodnevni život. Istraživanje na temu „Mladi u vremenu krize“ provedeno 2013. g. pokazalo je kako upravo učenici čine skupinu mladih s najnižom razinom političke osviještenosti, niskom razinom sudjelovanja u volonterskim aktivnostima te izostanak percepcije volonterstva kao načina za rješavanje konkretnih problema u zajednici.

Šest riječkih osnovnih škola kreće s eksperimentalnim uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja u pete razrede

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premda je Ministarstvo obrazovanja svojedobno pokrenulo inicijativu eksperimentalnog uvođenja uvođenja Građanskog odgoja u 8 razrede osnovnih škola, ništa nije napravljeno, a kako je kazao gradonačelnik Vojko Obersnel, vidjeli smo kako je prošla i Kurikularna reforma, stoga je uvođenje Građanskog odgoja i obrazovanja ključno ukoliko želimo ojačati društvenu i političku participaciju građana, poštivanje ljudskih prava, osnažiti međukulturno razumijevanje i demokraciju, razvijati volonterstvo i aktivizam te međuljudske odnose i održivi razvoj. „Interes za ovaj riječki jedinstveni program u Hrvatskoj pokazale su druge jedinice lokalne samouprave, pa čak i županije, stoga jedva čekam rezultate mjerenja koje će se provesti i na kraju školske godine“ kazao je gradonačelnik te dodao kako je što se tiče nadstandarda izvannastavnih aktivnosti u osnovnom školstvu, Rijeka s čak tri programa; „Rijeka pliva“ – gdje sva djeca II. razreda osnovnih škola uče plivati, projekt „Moja Rijeka“ te „Građanski odgoj i obrazovanje“ daleko iznad drugih gradova u Hrvatskoj
Stoga je na kolegiju odlučeno je da Grad Rijeka školske 2016./2017. godine učenicima omogući pohađanje Građanskog odgoja i obrazovanja, eksperimentalno u petim razredima u 6 škola: OŠ Dolac, OŠ Nikola Tesla, OŠ Podmurvice, OŠ San Nicolo, OŠ Trsat, OŠ Vežica. Uvođenje ove izvannastavne aktivnosti eksperimentalno u samo šest škola olakšat će mjerenje početnog stanja znanja i vještina kod 84 učenika koji će u ovoj školskoj godini pohađati GOO. Isto će se mjerenje provesti i na kraju školske godine. Također, isto ispitivanje će se provesti i kod kontrolne skupine njihovih vršnjaka koji ove školske godine neće pohađati GOO, u tih šest škola, kako bi se mogao utvrditi realan napredak te dobiti preciznije rezultate. S provoditeljima programa organizirat će se mjesečne supervizije i sastanci te razmjenjivati iskustva, kako bi se lakše svladali izazovi koji se nametnu pri provedbi.
Za ovu izvannastavnu aktivnost vlada veliki interes pa se primjerice u OŠ San Nicolo od 18 učenika petog razreda čak njih 17 odlučilo za ovu aktivnost.
S obzirom na to da je već tiskan udžbenik na hrvatskom i talijanskom jeziku i provedena edukacija nastavnika, Grad Rijeka će za ovu školsku godinu financirati provođenje izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje u ukupnom iznosu od 13.860,00 kuna.

RPLP 2015

Uspješno realizirano devet projekta “Riječkog programa lokalnog partnerstva” u 2015.g.
Projekt “Riječki program lokalnog partnerstva”, s ciljem razvijanja partnerskog i suodgovornog odnosa između građana i Grada Rijeke provodi se od 2005. godine. Kako je na kolegiju gradonačelnika predstavljajući Izvješće kazao pročelnik Mladen Vukelić, ciljevi programa su potaknuti vijeća mjesnih odbora, udruge i građane na zajedničko sudjelovanje u rješavanju problema i zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici. Za realizaciju u 2015. godini stručno Povjerenstvo odabralo je devet projekata, za koje je iz proračuna Grada Rijeke izdvojeno ukupno 270.654,03 kn. Doprinos lokalne zajednice kroz ostvareni volonterski rad, donacije i sponzorstva u navedenim projektima iznosi 185.679,16 kn. Projektima je uređeno 5 dvorišnih prostora dječjih vrtića (Drenova, Mirta, Pehlin, Potok i Vežica), prostor Trga Ivana Klobučarića ispred Osnovne Škole Nikola Tesla, prostor Draške doline koju koristi Udruga za terapijsko jahanje Pegaz, zelena površina ispod Dječjeg vrtića Galeb te okoliš zgrade Zavičajnog muzeja na Drenovi. U realizaciji projekata sudjelovale su mnogobrojne udruge, poslovne i druge institucije, obrtnici, zaposlenici dječjih vrtića, građani, roditelji i volonteri.

Sufinanciranje provođenja projekta „Školsko poslijepodne samo za mene“ u OŠ Nikola Tesla
Grad Rijeka će u školskoj 2016./2017. godini sufinancirati projekt „Školsko poslijepodne samo za mene“ namijenjen učenicima u riziku od prvog do osmog razreda osnovne škole Nikola Tesla. Riječ je o projektu kojeg je u prošloj školskoj godini prepoznala Zaklada „Hrvatska za djecu“ koja ga je podržala financijskim sredstvima u iznosu od 232.953,00 kn. Projekt su kao kvalitetan prepoznali i pojedinci i ustanove koji su u njega uložili volonterski rad ili donacije. U protekloj školskoj godini u projekt je bila uključena skupina od 16 učenika koju je vodilo dvoje educiranih učitelja, uz uključivanje volontera. Projekt se provodi u dvije specijalizirane prostorije u zgradi škole koje su opremljene namještajem i priborom za učenje, ali i za slobodno vrijeme. Za sve korisnike osiguran je ručak. Pored učenja i pisanja domaćih uradaka, ciljevi rada su razvoj pozitivnog identiteta, promicanje školskog uspjeha, razvoj socio-emocionalnih vještina te radnih, kulturnih i higijenskih navika.

Provedeno 9 projekata lokalnog partnerstva

U vremenu trajanja „Školskog poslijepodneva“ učenici posjećuju muzeje, knjižnice, izložbe, radionice, pohađaju organizirane sportske i glazbene aktivnosti. Sve navedene aktivnosti za sve korisnike su u potpunosti besplatne. Valja napomenuti da se učenici također osamostaljuju u korištenju javnog prijevoza i usluga različitih ustanova, organiziranju vremena, radnog mjesta i zajedničkih prostorija. U ovoj školskoj godini projekt će, počevši u listopadu, pohađati 20 učenika OŠ Nikola Tesla. Troškove jednog provoditelja u jednakom udjelu snosit će Ministarstvo socijalne politike i mladih, a trošak drugog provoditelja snosit će Grad Rijeka. Kako je rečeno na kolegiju, riječ je o vrijednom projektu koji doprinosi umanjivanju socio-ekonomskih razlika među učenicima, olakšava im uspješno završavanje osnovne škole te ostvarenje svog potencijala, kao i osamostaljivanje za život, pa je potrebno nastaviti pružanje podrške projektu kako bi djeca u prijateljskom i poticajnom okruženju mogla nastaviti razvijati pozitivan odnos prema učenju i školi, stjecati nova znanja i vještine, što značajno doprinosi njihovom psihofizičkom razvoju, kao i školskom uspjehu. Grad Rijeka će u školskoj 2016./2017. godini sufinancirati plaću za jednog provoditelja ovog programa u ukupnom iznosu od 32.500,000 kuna, do prosinca 2016. godine.

Podmirivanje dijela troškova rada učitelja koji izvode program produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u školskoj 2016./2017. godini
U školskoj 2016./2017. godini, 25 osnovnih škola provodit će program produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada za učenike od 1. do 4. razreda. U cilju zaštite obitelji učenika slabijeg materijalnog statusa Grad Rijeka će preuzeti subvencioniranje dijela troškova rada učitelja koji izvode program produženog boravka. Pravo na subvenciju ostvarit će roditelji, odnosno staratelji učenika koji će ostvariti pravo na pomoć za podmirenje troškova marende i prehrane u produženom boravku, temeljem rješenja Odjela, a sukladno Odluci o socijalnoj skrbi. Njima će se sufinancirati dio troškova rada učitelja u iznosu od 100,00 kuna mjesečno, a sredstva će se isplaćivati osnovnim školama. Radi se o približno 500 učenika za koje će u narednoj školskoj godini biti potrebno osigurati financijska sredstva u iznosu od oko 450.000,00 kuna, a do kraja I. polugodišta odnosno 2016. godine, iznos od 150.000,00 kuna.

S gradonacelnikovog 82_ kolegija

Obilježavanje Dječjeg tjedna
Dječji tjedan, tradicionalna manifestacija posvećena djeci koja se pod motom Ljubav djeci prije svega održava u prvom tjednu mjeseca listopada posebno osmišljenim sadržajima, s ciljem promicanja dječjih prava, njihovog položaja u društvu u obitelji i lokalnoj zajednici, obilježit će se posebnim programom i ove godine. Uz obilježavanje Međunarodnog dana djeteta i dječjeg tjedna, od 3. do 9. listopada 2016. godine Odjel gradske uprave za odgoj i školstvo u suradnji sa udrugama i ustanovama grada Rijeke, pripremio je niz prigodno odabranih predstava, igara i stvaralačkih aktivnosti u kojima učestvuju odrasli i djeca.

Proslava Svjetskog dana učitelja
U Gradu Rijeci će se proslava Svjetskog dana učitelja proslaviti tradicionalnim druženjem s prosvjetnim djelatnicima iz gradskih odgojno-obrazovnih ustanova, koji su u protekloj 2015./2016. godini otišli u zasluženu mirovinu. Gradonačelnik Grada Rijeke će 4. listopada 2016. godine u Salonu Grada Rijeke, Korzo 16, upriličiti svečani prijem za 30 umirovljena odgojitelja, učitelja i nastavnika kojima će se prigodnim programom i poklonima zahvaliti za dugogodišnji rad u prosvjeti.