U organizaciji TD Rijeka plus od nedjelje, 30. rujna na tržnici Brajda održavat će se organizirano izlaganje i prodaja rabljenih stvari, popularno zvani buvljak, odlučeno je na gradonačelnikovom kolegiju.

TD Rijeka plus preuzelo je organizaciju izlaganja i prodaje rabljenih stvari na tržnici Brajda. Prodaja rabljene robe bit će organizirana svake nedjelje od 7 do 14 sati, na prostoru sjeverno i istočno od paviljona, na kojem će biti postavljena 33 drvena štanda, a dnevni zakup će se plaćati simboličnih 10 kuna.

„Nadam se da ćemo uspjeti u rješavanju toliko zazivane lokacije za prodaju rabljenih stvari. Želja nam je da pomognemo i prodavačima i kupcima, ali na organiziran način, da se zna tko prodaje, što prodaje i na koji se način prodaja vrši,“ kazao je gradonačelnik Obersnel.

Kako je pojasnila pročelnica Odjela za komunalni sustav Irena Miličević, odabirom ove lokacije se s jedne strane rješava problem prodaje rabljene robe, a s druge strane nastoji se oživjeti tržnicu Brajda. “U srpnju ove godine Grad Rijeka je prestao upravljati prostorom na Preluku, pa više nema uvjeta niti za organizaciju i održavanje sajma automobila i rabljenih stvari, koje su se do tada mogle prodavati unutar ograđenog dijela i uz plaćanje dnevne naknade od 10 ili 15 kuna. Prodaja rabljene robe trenutno se odvija na ilegalan način na nogostupima na Preluku i na tržnici Brajda, što se nastoji spriječiti u suradnji komunalnog redarstva, policije i carinske inspekcije,“ kazala je pročelnica Miličević

Novu organizaciju prodaje rabljene robe podržao je i Mjesni odbor Brajda-Dolac. Prema riječima pročelnice Miličević, praksa će pokazati je li potrebna promjena radnog vremena ili povećanje radnih dana.

Miličević je dodala kako je prije godinu dana kao lokaciju za buvljak bio predložen most ispred hotela Continental, no ta ideja nije zaživjela zbog nezadovoljstva izlagača nemogućnošću ispunjavanja nekih njihovih zahtjeva, poput mjesta za parkiranje.

Štandovi za prodaju rabljene robe nalazit će se sjeverno i istočno od paviljona

Štandovi za prodaju rabljene robe nalazit će se sjeverno i istočno od paviljona

Ove godine zabilježeno povećanje interesa prodavača za tržnicu Brajda

S druge strane, kako bi se zaustavio trend smanjenja interesa kupaca za kupovinu na tržnici Brajda, a nakon što je od srpnja 2017. godine upravljanje tržnicama preuzeo Rijeka plus, proveden je niz mjera, između ostaloga napravljen je novi raspored prodajnih mjesta, zamijenjeni su kiosci te je nabavljena nova oprema, odnosno kameni stolovi i tende koji bi trebali biti postavljeni do kraja mjeseca.
„Ove godine zabilježeno je 20-postotno povećanje dnevnog korištenja štandova, što je zasigurno vezano uz novu politiku cijena, koje su za ovu kategoriju prodajnih mjesta 50% niže nego na centralnoj gradskoj tržnici,“ kazala je pročelnica Miličević, istaknuvši kako je s ciljem povećanja atraktivnosti tržnice Brajda za posjetitelje nedavno donesena odluka i o proširenju ugostiteljskih terasa u okruženju tržnice.

S ciljem da prodaja robe bude organizirana na kvalitetan način te sprječavanja prodaje robe na nogostupima, odnosno bez štandova, planirano je pojačano prisustvo djelatnika komunalnog redarstva i Rijeka plusa.

Građanski odgoj i obrazovanje ove godine slušat će i učenici 7. razreda

Za provedbu izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje u riječkim osnovnim školama u prvom polugodištu 2018. godine Grad Rijeka će osigurati 354 tisuće kuna. Interes za uključivanjem iskazalo je 644 učenika iz 24 riječke osnovne škole.

Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) školske godine 2016./2017. eksperimentalno je uveden u pete razrede 6 osnovnih škola kojima je osnivač Grad Rijeka. U tu je svrhu izrađen priručnik namijenjen učenicima petih i šestih razreda te popratni program namijenjen učiteljima provoditeljima. Izrađeni priručnik „Učenik građanin“ prvi je i jedini takav u Hrvatskoj, a riječki model građanskog odgoja do sada ga je preuzelo 11 gradova i županija u Hrvatskoj.

Nakon znanstveno utvrđenih pozitivnih rezultata uvođenja GOO-a u pete i šeste razrede, Grad Rijeka pristupio je izradi priručnika i popratnih materijala za učenike sedmih i osmih razreda, kako bi se učenicima osigurao kontinuitet do kraja osnovnoškolskog obrazovanja, koji s primjenom kreće već ove školske godine eksperimentalno u pet riječkih škola. Priručnik je upravo jučer prezentiran na svečanosti u Gradskoj vijećnici, čime su ostvareni uvjeti da se zaokruži četverogodišnji program.

Slijedi provođenje opsežnijeg istraživanja o dosezima programa, a gradonačelnik Obersnel je izrazio uvjerenje da će i oni potvrditi važnost nastavka provođenja građanskog odgoja i obrazovanja.
„Programom se nastoji poticati kritičko razmišljanje te sposobnosti povezivanja činjenica, razumijevanja i zaključivanja. Programom se potiče nenasilje, tolerancija i solidarnost i pravednost, vrijednosti za koje smatramo da bi trebale biti zastupljene u odgojno-obrazovnom procesu u jednoj demokratskoj zemlji,“ kazao je gradonačelnik Obersnel.

Zahtjevi za dodjelu subvencija za poduzetnike podnose se isključivo on-line

Zahtjevi za dodjelu subvencija za poduzetnike podnose se isključivo on-line

Za nepovratne subvencije poduzetnicima osigurano 2,07 milijuna kuna

U srijedu, 26. rujna bit će raspisan javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu nepovratnih subvencija poduzetnicima i to temeljem devet mjera, poput subvencioniranja certificiranja proizvoda i procesa ili subvencioniranja nabave i ugradnje strojeva i opreme. Grad Rijeka je za nepovratno subvencioniranje poduzetnika po ovih devet mjera osigurao 2,075 milijuna kuna.

Kako je kazala pročelnica Odjela za poduzetništvo Jana Sertić, prijave se primaju isključivo on-line, uz prethodnu registraciju u Informacijskom servisu Grada Rijeke. Iako će se poziv raspisati sutra, prijave će se početi zaprimati od 1. listopada, kako bi poduzetnici imali dovoljno vremena za pripremu dokumentacije.

Novina u odnosu na prošlogodišnji poziv predstavlja uvođenje kvalitativnih kriterija kojima će se  pristigle prijave bodovati.

„Dakle, o konačnim korisnicima subvencija ne odlučuje najbrži prst, a redoslijed prijava bit će bitan samo u slučaju da se prijave dva prijavitelja s istim brojem bodova,“ kazala je Sertić, istaknuvši kako će javni poziv bit će otvoren mjesec dana, dok će obrada prijava trajati najviše 60 dana.

Također, novina u odnosu na objavu Javnog poziva iz prošle godine je mogućnost podnošenja prijava na najviše dvije mjere u okviru poziva, po kojima prijavitelj može ostvariti maksimalni iznos od 75. tisuća kuna nepovratnih subvencija.

Subvencije se dodjeljuju temeljem Općeg programa mjera poticanja poduzetništva na području Grada Rijeke. Pored subvencija temeljem ovih devet mjera, Grad Rijeka kroz program subvencionira kamatne stope i naknade za obradu poduzetničkih kredita, za što je poziv raspisan u kolovozu i još traje, a tek će se raspisati javni poziv za Sufinanciranje razvoja komercijalizacije inovativnih proizvoda ili usluga u suradnji sa Zakladom Fipro.

Od 1. do 7. listopada održat će se Dječji tjedan, za koji je pripremljen bogat program, a Grad Rijeka bit će pokrovitelj i proslave Svjetskog dana učitelja.

Imenovano je Povjerenstva za obradu prijava iz Programa sanacije i obnove pročelja i krovova građevina na području zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke, koji se objavljuje bienalno.