Na temelju rezultata javnog poziva, Grad Rijeka će u 2022. godini dodijeliti 173 bespovratne subvencije, za što će se iz proračuna isplatiti 2,5 milijuna kuna.

S ciljem jačanja tržišne pozicije i konkurentnosti riječkih poduzetnika, Grad Rijeka je 15 put zaredom raspisao natječaj za dodjelu bespovratnih subvencija poduzetnicima.

Na javni poziv je pristiglo 417 prijava, od čega 104 prijave nisu zadovoljile formalne uvjete prihvatljivosti zbog nedostataka u dokumentaciji ili nedopuštenosti dodjele potpore, dok je njih 313 od strane Povjerenstva ocijenjeno prihvatljivim i na temelju ostvarenih bodova uvršteno u rang listu prijavitelja. S obzirom na to da su sredstva za provedbu javnog poziva bila ograničena, od ukupnog broja prijava koje su zadovoljile formalne uvjete prihvatljivosti, za dodjelu subvencije prihvaćeno je njih 173, podnesenih od strane 150 gospodarskih subjekata.

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović je, usvajajući ovaj zaključak na 29. gradonačelnikovom kolegiju, naglasio kako se program dodjele bespovratnih subvencija poduzetnicima odvija dugi niz godina.
„Iz godine u godinu povećavamo sredstva za dodjelu bespovratnih subvencija poduzetnicima, što je vidljivo i u upravo usvojenom proračunu za 2023. godinu te projekcijama za 2024. i 2025. godinu, u kojima su značajno povećana sredstva za ovu namjenu. Veseli izuzetno velik interes poduzetnika za ove mjere. Sredstva, koja će vrlo skoro biti na računima poduzetnika, omogućit će njihov brži rast, a samim time i otvaranje novih radnih mjesta, sve s ciljem poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Najveći broj subvencija ostvarili su korisnici putem mjere „Subvencioniranje uvođenja IT sustava i aplikacija u poslovanje“, odnosno njih 67 kojima će se dodijeliti subvencije u ukupnom iznosu od 789.135,20 kuna. Slijedi mjera „Subvencioniranje nabave i ugradnje strojeva i opreme“ putem koje će se dodijeliti 47 subvencija u iznosu od 923.086,23 te mjera „Subvencioniranje troškova poduzetnika početnika“ s 29 subvencija i iznosom od 450.523,60 kuna. Putem preostalih mjera prijaviteljima će biti dodijeljeno 30 subvencija u ukupnom iznosu od 337.254,97 kuna. Radi se o mjerama „Subvencioniranje certificiranja proizvoda i procesa“, „Subvencioniranje izgradnje brenda proizvoda i/ili usluga“, „Poticanje udruživanja gospodarskih subjekata“, „Subvencioniranje troškova implementacije industrijskog dizajna“, „Subvencioniranje troškova izrade projektnih prijedloga za sufinanciranje iz fondova Europske unije“ te „Subvencioniranje troškova stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenika“.

Nakon relativne stabilizacije troškova slabljenjem pandemije koronavirusa u 2021. godini, poduzetnicima su ponovno uvećani troškovi poslovanja pojavom globalne energetske krize početkom ove godine. Slijedom toga je po prvi puta u Javni poziv, kao pomoć poduzetnicima, uvrštena subvencija troškova ulaganja u tranziciju korištenja energenata u poslovnim procesima, odnosno poslovnoj infrastrukturi na štedljivije i obnovljive izvore energije. Pored toga, u kriterijima Javnog poziva za ocjenu prijava, uveden je novi kriterij „Energetska učinkovitost ulaganja“ kojim se dodatno bodovala tranzicija korištenja energenata na štedljivije i obnovljive izvore energije.

Ovisno o mjeri, poduzetnici su mogli ostvariti bespovratne potpore u visini od 50% do 80% realiziranih troškova.

Podsjetimo, temelj za objavu ovog poziva su mjere sistematizirane u okviru Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području Grada Rijeke. Od 2008. godine, odnosno od početka realizacije mjera, poduzetnicima je dodijeljeno 1575 subvencija ukupne vrijednosti 22,6 milijuna kuna.

Osim bespovratnih subvencija za poduzetnika putem ovih devet mjera, Grad Rijeka u suradnji sa Zakladom FIPRO dodjeljuje subvencije za razvoj komercijalizacije poduzetničkih inovacija, nagrađuje najbolje startupove te dodjeljuje bespovratna sredstava za organizaciju turističkih i gospodarskih događanja.