U kongresnoj dvorani hotela Adriatic u Opatiji održan je 39. međunarodni ICT skup MIPRO 2016, najveći nekomercijalni informacijsko-komunikacijski skup, ne samo u Hrvatskoj već i u ovom dijelu Europe.U sklopu tog događanja Grad Rijeka je na svom štandu predstavio svoja 3 Europska projekta.

Cijeli tjedan, od ponedjeljka 30. svibnja do petka 3. lipnja obilovao je mnogim znanstvenim, stručnim, tehnološkim i poslovnim sadržajima koji su prezentirani u brojnim događanjima, kroz okrugle stolove, radionice, seminare, savjetovanja i prezentacije, a sudjelovalo je više od 1200 akreditiranih sudionika. Ove godine u zborniku radova skupa MIPRO u elektroničkom obliku objavljeno je skoro 400 radova autora iz 30 zemalja.

Već tradicionalno na MIPRU je sudjelovao i Grad Rijeka koji je u sklopu izložbe MIPRO 2016 na svom štandu predstavio tri svoja Europska projekta: iLocate koji se odnosi na geo-lociranje, INCA koji se bavi integracijom lanca pružanja zdravstvene njege i socijalne skrbi te iURBAN koji se se bavi sustavima za upravljanje energijom. Cilj projekta iLocate je razviti i primijeniti u praksi otvorenu tehnološku platformu za upravljanje ljudskim i materijalnim resursima putem unutarnjeg i vanjskog geo-lociranja, praćenjem promjene položaja i navigacijom. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske komisije.

Projekt INCA ima za cilj razviti i uvesti u rad informatičko rješenje, zasnovano na mobilnim uređajima i aplikacijskom sustavu u “oblaku”, koje će omogućiti integraciju lanca pružanja zdravstvene njege i socijalne skrbi. Hrvatski partneri u međunarodnom konzorciju su HZZO i Grad Rijeka. Projekt iURBAN je pametni alat za gospodarenje energijom u gradovima. U okviru ovog projekta razviti će se i vrednovati softverska platforma koja će integrirati ICT bazirane sustave za upravljanje energijom u dva europska grada.

iURBAN (akronim za engl. „intelligent URBAn eNergy tool“, tj. pametni alat za gospodarenje energijom u gradovima) će objedinjavati i osigurati korisne podatke za novo-razvijeni sustav za potporu odlučivanju, a koji će onda omogućiti potrebne parametre za generiranje i daljnje funkcioniranje novih poslovnih modela. Novi poslovni modeli će se bazirati na softverskoj platformi koja će uključivati aspekte ponašanja korisnika i proizvođača energije te će pridonijeti učinkovitom upravljanju i distribuciji energije na globalnoj razini, a na temelju podataka o proizvodnji i konzumiranju prikupljenih na lokalnoj razini. Partneri u međunarodnom konzorciju koji realizira projekt su Grad Rijeka i Energo.