
U dvorani 006 Filozofskog fakulteta u Rijeci održana je konferencija “Pametni gradovi – prilika za suradnju i jačanje regionalne konkurentnosti”, treća po redu konferencija u sklopu projekta CEKOM za pametne gradove.
Konferenciju su uvodnim riječima otvorili Nenad Antolović, član uprave i direktor nositelja projekta, tvrtke Smart Ri, zatim pročelnica Odjela za poduzetništvo Grada Rijeke, Jana Sertić te rektorica Sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić Samaržija.
Nenad Antolović iskoristio je priliku naglasiti da u ovoj posljednjoj fazi provođenja CEKOM-a za pametne gradove upravo građani, kao njegovi krajnji korisnici, mogu aktivno sudjelovati u provođenju uključenjem u aktivnosti Urbanog laboratorija, mjesta, i fizičkog i virtualnog na kojem mogu dobiti sve informacije o projektu, pitati, proučiti i najbitnije dati komentar i konstruktivnu kritiku.
Pročelnica Sertić, danas i u funkciji izaslanika Gradonačelnika Grada Rijeke Marka Filipovića istaknula je kako ovakvi projekti koji potiču suradnju poduzetničkog sektora, akademske zajednice te javnih poduzeća mogu uvelike unaprijediti poduzetničku klimu i potaknuti inovacije i inovativne pristupe razvoju gospodarstva.
Za kraj uvoda, odnosno svečanog otvorenja konferencije, rektorica Prijić Samaržija izrazila je zadovoljstvo što su uz samo Sveučilište u Rijeci čak tri njegove sastavnice aktivni i vrijedni partneri CEKOM-a za pametne gradove koji zastupaju akademsku razinu u triple helix konceptu suradnje na kojem je CEKOM uvelike i temeljen. Sudionicima je za kraj poželjela uspješan dan, druženje i početke novih suradnji.
Predavanja konferencije započela su pregledom samog tijeka projekta od njegovih začetaka prije čak 9 godina pa sve do danas. Damir Medved, tehnički koordinator projekta prenio je sudionicima svoja iskustva od faze planiranja, prijave i zatim provedbe projekta te dao viziju i konkretne planove za budućnost ovog projekta i svih ideja i suradnji koje su iz njega proizašle.
Konferencija je bila posvećena mogućnostima razvoja suradnje između gospodarstva i znanstveno-istraživačke zajednice na konkretnim projektima. Također predstavljeni su i aspekti suradnje ustrojeni unutar projekta CEKOM za pametne gradove koji se bave izazovima s kojima se gradovi susreću u području prometa, energetike, ekologije, infrastrukture, upravljanja resursima i ostalim područjima važnim za funkcioniranje urbanih sredina.
Na konferenciji su sudjelovali predstavnici svih 20 partnera projekta CEKOM za pametne gradove.
- Jana Sertić
- Nenad Antolović
- Snježana Prijić Samaržija
Centralni dio konferencije je panel rasprava pod nazivom „Učinkovita suradnja na projektima istraživanja i razvoja“ kroz koju su predstavnici različitih dionika okupljenih unutar projekta CEKOM za pametne gradove posvjedočiti o iskustvima stečenim u provedbi ovog istraživačko-razvojnog projekta. Konferencija je dala i osvrt na novu financijsku perspektivu Europske Unije te potencijalne načine financiranja projekata kojima bi se implementirala rješenja za pametne gradove, ali i stvorio temelj za nove projekte poput CEKOM-a za pametne gradove koji bi potencirali međusektorsku suradnju.
Osim centralnog panela, sudionici konferencije od svih projektnih partnera CEKOM-a za pametne gradove mogli su čuti koja su njihova iskustva na ovom značajnom projektu i na koji način su ostvarivali međusobnu suradnju.
CEKOM je osnovan sukladno javnom pozivu Ministarstva gospodarstva prema kojima je CEKOM inovacijski klaster koji potiče suradnju poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja na projektima istraživanja i razvoja. Odnosi među partnerima uređeni su Sporazumom o zajednici prijavitelja koji ima za cilj definiranje i uspostavu učinkovite suradnje na projektima istraživanja i razvoja u okviru CEKOM-a usmjerene na razvoj i primijenjena istraživanja i komercijalizaciju rezultata.
Nositelj projekta CEKOM je tvrtka Grada Rijeke Smart Ri d.o.o.
(Foto: Smart Ri)