U okviru izrade nacrta prijedloga Strateškog akcijskog plana Rijeka Pametan grad, o kojem će se prema Planu savjetovanja s javnošću u 2018. godini, e-konzultacije održati u drugom tromjesečju ove godine, održano je  sedam  tematskih radionica na kojima su Željko Jurić, pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost Grada Rijeke i dr.sc. Nataša Zrilić, viša savjetnica gradonačelnika za razvoj i gospodarstvo,  predstavili  koncept Pametnog grada.

Tijekom rasprava analizirani su dosad ostvareni  i predloženi novi projekti u  područjima koje karakteriziraju Pametan grad. Strateški akcijski plan Rijeka Pametan grad temelji se na Strategiji razvoja Grada Rijeke 2014.-2020. te nizu dokumenata i zaključaka kojima Europska unija preporučuje razvoj pametnih gradova.

Glavna odrednica  Pametnog grada je  sustavni pristup razvoju grada putem korištenja informacijsko- komunikacijske tehnologije s ciljem zadovoljavanja potreba građana i unaprjeđenja  učinkovitosti  javnih usluga, a osim tehnološkog razvoja koncept Pametnog grada ima i inovativnu komponentu koja ukazuje na razvoj ljudskih i organizacijskih kapaciteta. Riječ je o konceptu cjelovite urbane digitalne transformacije koji se ostvaruje u suradnji čitavog niza dionika, javnog i privatnog sektora, građana, nevladinih udruga, poslovne zajednice, poduzetnika i znanstveno-istraživačkih institucija.

Sukladno europskim dokumentima i praksi pod Pametnim gradom se podrazumijevaju pametna ekonomija, pametna pokretljivost (mobilnost), pametan okoliš, pametni ljudi, pametan način života  i pametna uprava pa su radionice organizirane po navedenim područjima, a u njihovu radu je tijekom veljače sudjelovalo 106 predstavnika gradskih odjela i ustanova te  trgovačkih i komunalnih društava u sustavu Grada Rijeke.  Posebna radionica organizirana je s predstavnicima TD Smart Ri kojega je Grad Rijeka u listopadu 2015. godine osnovao s ciljem upravljanja Centrom kompetencija za pametne gradove (CEKOM), odnosno upravljanja inovacijskim klasterom u kojem su na projektima istraživanja i razvoja u pametnim gradovima  povezani gospodarski subjekti i istraživačke institucije. Za podršku razvoja  hrvatskih centara kompetencija novac je osiguran iz EU, a projektni prijedlog CEKOM-a  Rijeka od Ministarstva gospodarstva očekuje odobrenje i  dodjelu novca do kraja prvog tromjesečja ove godine.

Projektni prijedlog podrazumijeva da Smart Ri postaje  testni i pokazni centar za „pametne“ tehnologije u kojem će se provoditi pilot-projekti radi unapređenja proizvoda i usluga do razine spremnosti za komercijalizaciju.
Kako bi se razvoj usmjerio u „pametnom smjeru“ nužno je  objediniti sve dosadašnje i buduće  pojedinačne projekte iz različitih područja urbanog razvoja  u jedinstveni dokument sukladan europskim standardima pod nazivom Strateški akcijski plan Rijeka Pametan grad. To je izuzetno  važno zbog osiguravanja dodatnog financiranja projekata europskim sredstvima koja se sve više odobravaju za integrirana projektna  rješenja u područjima koja karakteriziraju Pametan grad.