Započela je provedba projekta LO.PA.Z. PLUS, čiji je cilj osposobljavanjem i usavršavanjem u različitim područjima povećati zapošljavanje ranjivih skupina na tržištu rada.

Projekt koji je odobren iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 2.000.000,00 kuna, započeo je sa provedbom 14. svibnja 2018. i traje do 14. studenog 2020. godine.

Vodeći partner je Riječka razvojna agencija Porin d.o.o., koja projekt razvija u suradnji s Gradom Rijekom, Sveučilištem u Rijeci, Centrom tehničke kulture Rijeka, Općinom Viškovo, Hrvatskom gospodarskom komorom – Županijskom komorom Rijeka, HOK – Obrtničkom komorom Primorsko-goranske županije i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Regionalnim uredom Rijeka.

Projektni partneri zajedno su osmislili inovativne lokalne inicijative kako bi doprinijeli povećanju zapošljavanja ranjivih skupina na tržištu rada, a usklađenih s lokalnim potrebama i strateškim prioritetima.

S predstavljanja LO.PA.Z plus projekta

S predstavljanja LO.PA.Z plus projekta

Tako će sve nezaposlene i dugotrajno nezaposlene osobe odnosno one koje se nalaze u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kao i ostali koji dokažu isti status, moći sudjelovati u aktivnostima projekta i povećati mogućnosti zapošljavanja. Te aktivnosti odnose se na osposobljavanje i usavršavanje u područjima:

  • osnove programiranja i upravljanja CNC glodalicom;
  • 3D modeliranje, skeniranje i printanje;
  • javna nabava;
  • korištenje računala;
  • EBC*L-B razine (međunarodni certifikat za poslovne kompetencije);
  • izrada i provedba EU projekata;
  • produkcija u kulturi te
  • sustavno poduzetništvo.

Također, one nezaposlene osobe koje žele pokrenuti vlastito poslovanje, moći će dobiti potporu za samozapošljavanje uz savjetovanje i mentorstvo.

Projektom se želi potaknuti zapošljavanje ranjivih skupina na tržištu rada

Projektom se želi potaknuti zapošljavanje ranjivih skupina na tržištu rada

Tijekom provedbe projekta izradit će se materijali koji će se usmjeriti svim ciljnim skupinama, a što uključuje program poticanja poduzetništva u Primorsko-goranskoj županiji, analizu deficitarnih zanimanja u Primorsko-goranskoj županiji, razvoj alata za praćenje potreba kadrova u IT sektoru te će se stvoriti koalicija za razvoj digitalnih znanja i vještina.

Cilj je uključiti minimalno 145 osoba u aktivnosti projekta od kojih se 85 odnosi na nezaposlene osobe, a 60 na zaposlenike partnera.

Projekt će doprinijeti ostvarenju horizontalnih tema Operativnog programa Učinkoviti ljudskih resursa putem jednakih mogućnosti, održivom razvoju i zaštiti okoliša te promicanju dobrog upravljanja, uključujući suradnju s civilnim sektorom.

 

Europski socijalni fond