Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel sudjelovao je na drugoj konferenciji tjednika Lider pod nazivom „Smart Cities 2016: Pametni gradovi – budućnost počinje sada“ održanoj u Zagrebu. Kao jedan od sugovornika panel diskusije pod nazivom „Kako upravljati gradovima u stoljeću promjena i digitalnog razvoja?“ govorio je o Centru kompetencija za pametne gradove (CEKOM) kojeg se planira ustrojiti u Rijeci, kao i o upotrebi informacijsko-komunikacijske tehnologije u upravljanju složenim sustavom kao što je Grad.

Osnivanje riječkog CEKOM-a u skladu je sa Strategijom razvoja Grada Rijeke 2014-2020, a cilj mu je jačanja inovacija u poslovnom sektoru i njegovo povezivanje sa znanstveno-istraživačkim institucijama. Osim toga, organizirat će edukacije, stručne treninge i tematske konferencije, od čega će imati koristi i drugi gradovi i regije. Centar bi se prvih pet godina sufinancirao sredstvima iz europskog fonda, a projekt bi na natječaj Ministarstva gospodarstva prijavio Smart d.o.o., čiji je osnivač Grad Rijeka.

Na diskusiji je također naglašeno kako je koncept pametnog grada zapravo okvir za specifičnu viziju modernog, urbanog razvoja. Korištenjem informacijsko-komunikacijske tehnologije, kao ključnog elementa razvoja, pametni gradovi će u budućnosti ubrzati gospodarski rast, poboljšati način života građana, stvoriti mogućnosti urbanog razvoja i obnovu gradova, podržati inicijative ekološke održivosti, poboljšati političke procese i osigurati pristup naprednim financijskim uslugama.

Odgovarajući na pitanje koliko se upravljanje gradom promijenilo u posljednjih deset godina zbog uvođenja novih tehnologija, gradonačelnik Obersnel je odgovorio kako je Grad Rijeka pokrenuo reorganizaciju gradskih komunalnih i trgovačkih društava osnivanjem nove tvrtke Poslovni sustavi, a s glavnim ciljem povećanja efikasnosti i smanjenja troškova poslovanja. Novi model organizacije, u velikoj je mjeri zasnovan i na informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji jer sva društva u „holdingu“ koriste jedinstveni poslovni informacijski sustav koji je smješten u podatkovnom centru Grada Rijeke. U Rijeci se također razvija mreža besplatnog bežičnog interneta Rijeka-free access, koju dnevno koristi oko 1500 korisnika, a gradonačelnik, osobno ili putem stručnih službi, odgovara na pitanja građana dostavljena putem različitih infomativnoh kanala: e-maila, pitanja i odgovora na web portalu i društvenih mreža.

„Danas jesmo, u doslovnom smislu te riječi, pripadnici umreženog društva pa iz te činjenice proizlaze i promjene u načinima upravljanja svakim poslovnim sustavom pa i Gradom“, rekao je Obersnel.

Rijeka je prvi grad u Hrvatskoj koji je pokrenuo e-konzultacije, i to još 2011. godine kada Savjetovanja sa zainteresiranom javnošću nisu bila zakonom propisana obaveza kao sada. Također, u kontekstu participativnog budžetiranja koje je danas top tema u razvoju transparentnosti i uključivanja građana, iste je godine pokrenuta i edukativna proračunska online igrica “Proračunajme”, koja, osim što građanima pruža pojednostavljeni prikaz proračuna, omogućava i dvosmjernu komunikaciju s građanima, koji u okviru igre navode projekte i programe koje žele uvrstiti u proračun za iduću godinu.

Gradonačelnik je najavio formiranje portala e-usluga putem kojeg će građanima omogućiti lakše i brže rješavanje poslova s Gradom, kao i Portal otvorenih podataka na kojem će svoje mjesto naći strojno čitljive baze različitih podataka s kojima Grad raspolaže.

U tijeku je i redizajn gradskog portala koji se izrađuje u Open source CMS-u, u sustavu WordPressa. “E-demokracija za nas predstavlja područje koje neprekidno razvijamo, katkad smo ispred vremena pa su nam alati E-demokracije uspostavljeni i prije nego što je društvena zajednica spremna masovnije ih prihvatiti i koristiti kako bi utjecala na donošenje odluka i formiranje politika”, rekao je gradonačelnik.