Strategija razvoja riječkog sporta do 2024. godine, u čiju izradu je uključen velik broj sudionika iz svih segmenata društvenog života upućena je s gradonačelnikovog kolegija Gradskom vijeću.

Kako je kazala pročelnica Odjela za sport i tehničku kulturu Vera Begić-Blečić, ne postoji zakonska obveza za jedinice lokalne samouprave da donesu strategiju razvoja sporta, no u Gradu Rijeci smo procijenili kako nije u interesu građana čekati izradu Nacionalne strategije razvoja sporta. Izrada Strategije, čiji će se ciljevi, Razvoj sporta i rekreacije u Gradu Rijeci i Sustav podrške Grada Rijeke razvoju sporta i rekreacije sukladno financijskim mogućnostima proračuna, razraditi putem godišnjih akcijskih planova, obuhvatila je velik broj sudionika.

Tako je u procesu izrade Strategije odrađeno dvanaest radionica, u rad kojih je bilo uključeno 127 sudionika, predstavnika institucija i sportskih udruga. Nacrt Strategije prezentiran je gradskim vijećnicima te je provedeno javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Tijekom radionice s vijećnicima i putem javnog savjetovanja pristiglo je 47 prijedloga, primjedbi i mišljenja, kojima nije predlagano bitno mijenjanje strategije te od kojih je prihvaćeno 9, djelomično prihvaćeno 8, a na znanje je primljeno 5 prijedloga.

Strategija obuhvaća sve segmente sporta, od sportaša i stručnih kadrova preko sportske infrastrukture, financiranja sporta i rekreacije te negativnih pojava u sportu do prikaza sporta kroz demografsku, zdravstvenu i gospodarsku prizmu.
„Iako je teško iz današnjeg trenutka procijeniti kakvo će točno biti stanje u riječkom sportu 2024. godine, sudionici radionica složili su se kako bi vizija razvoja sporta u narednim godinama trebala biti ‘Grad Rijeka – sport i rekreacija dostupni svima!’,“ kazala je pročelnica Begić-Blečić.

Zahvalivši svima koji su sudjelovali u izradi Strategije, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel izrazio je uvjerenje kako će ovaj dokument omogućiti osmišljeni razvoj riječkog sporta u skladu s financijskim mogućnostima proračuna.
„Nažalost, ova strategija neće riješiti glavni problem sporta – financiranje. Naime, teško da u okolnostima postojeće fiskalne politike države prema jedinicama lokalne samouprave možemo očekivati pomake u tom smjeru. Strategija je pokazala da moramo pružiti mogućnosti za bavljenje sportom i rekreacijom svima, posebice mladima. Vjerujem da smo to uspijevali i do sada kroz mrežu sportskih objekata te nizom mjera, koje će biti dodatno razrađene kroz godišnje akcijske planove,“ kazao je gradonačelnik Obersnel.

Gradskom vijeću upućen je Prijedlog detaljnog plana raspodjele financijskih sredstava unutar Programa javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Rijeke za 2018. godinu po aktivnostima i korisnicima. Na temelju prijava na javni poziv, 1,57 milijuna kuna raspoređeno je na 94 programa i projekta u tri prioritetna područja (obrazovanje građana u, promocija tehničke kulture te poticanje izvrsnosti). Pored sredstava koja se dodjeljuju temeljem javnog poziva, Detaljni plan sadrži i raspodjelu sredstava koja se dodjeljuju izravno iz proračuna, od čega 70 tisuća kuna za Prometne jedince mladeži, 654 tisuća kuna za sustav funkcioniranja tehničke kulture, od čega je većina namijenjena Zajednici tehničke kulture, za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti te nagrade i priznanja za tehnička postignuća osigurano je po 15 tisuća kuna, dok bi Centar tehničke kulture rijeka i Zrakoplovno društvo Krila Kvarnera trebali dobiti po 40 tisuća kuna za rashode redovnog poslovanja objekata.

Usvojen je zaključak o sufinanciranju projekata i programa u zdravstvenoj zaštiti i socijalnog skrbi u gradu Rijeci u 2018. godini, temeljem kojeg će se u idućoj godini s 3,5 milijuna kuna poduprijeti 65 projekata udruga i vjerskih zajednica. Uz gotovo 5 milijuna kuna koji su namijenjeni ustanovama koje djeluju u segmentu zdravstva i socijalne skrbi te oko 25 milijuna koji se izdvajaju temeljem Socijalnog programa, Grad Rijeka će u 2018. godini za zdravstvene i socijalne programe, koji većinom predstavljaju nadstandard po kojem je Rijeka prepoznata na hrvatskoj razini, izdvojiti preko 32 milijuna kuna.

Donesen je zaključak o prihvaćanju suradnja sa zainteresiranim jedinicama lokalne i regionalne (područne) samouprave u provedbi riječkog modela Građanskog odgoja i obrazovanja, ustvari formaliziranje dosadašnje prakse prema kojoj je Grad Rijeka drugim gradovima i županijama bez naknade ustupa znanja i iskustva, prije svega priručnik Učenik građanin, pripadajuće mape te popratne smjernice za provođenje programa.
Kako je kazao gradonačelnik Obersnel, do sada su riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja preuzeli gradovi Sisak i Opatija te Primorsko-goranska i Istarska županija, a broj zainteresiranih jedinica lokalne i regionalne samouprave raste.
„Ideja o potrebi uvođenja Građanskog odgoja i obrazovanja se širi Hrvatskom, što je dobro, ali je loše što interes pokazuju samo određeni segmenti politike. No, s obzirom na događanja kojima svjedočimo oko izrade kurikularne reforme, a još više ratifikacije Istanbulske konvencije, to nas ni ne treba previše čuditi,“ ocijenio je gradonačelnik Obersnel.

Gradonačelnik je dao suglasnost na Prijedlog odluke o upisu djece i o mjerilima upisa u Dječji vrtić Rijeka za pedagošku 2018./2019. godinu. Zahtjeve za upis djece u programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja za dosadašnje korisnike, Dječji vrtić Rijeka će zaprimati od 23. do 27. travnja 2018. godine, a za buduće korisnike Dječjeg vrtića Rijeka od 7. do 11. svibnja 2018. godine.

Grad Rijeka će i ove godine sudjelovati u organizaciji Sajma mogućnosti, koji će se održati 10. travnja u Centru Zamet. Cilj Sajma mogućnosti je upoznavanje učenika s različitim izvanškolskim sadržajima kako bi sami mogli odabrati određenu aktivnost kojom bi se bavili u slobodno vrijeme, a provodi se u suradnji s Policijskom upravom primorsko-goranskom u sklopu programa primarne prevencije „Zajedno više možemo“.