Konferencija „Pametni građani za pametne gradove“ namijenjena je informiranju građana o tijeku projekta i mogućnostima njihovog aktivnog uključivanja u projekt CEKOM za pametne gradove.

Glavni cilj konferencije je predstaviti građanima proizvod CEKOM-a namijenjen upravo njima, jer participacija građana u sustavu pametnog grada jedna je od najbitnijih uloga za dobro funkcioniranje pametnog grada.

Na konferenciji sudjeluju predstavnici projektnih partnera koji prezentiraju smart proizvode i usluge, aplikacije i platforme koje se razvijaju u sklopu CEKOM-a, a obuhvaćaju inovativna rješenja u područjima prometa i mobilnosti u urbanim područjima, sigurnosti grada i građana, razvoja turističke destinacije, energetske učinkovitost i pametnog upravljanja otpadom.

Nositelj projekta CEKOM je tvrtka Smart RI, osnivača Grada Rijeke koja na ovaj način želi potaknuti građane da postanu aktivni sudionici pokreta pametnih gradova, s pretpostavkom da osoba koja živi u nekom gradu, kroz svakodnevne situacije s kojima se susreće može imati puno više uvida u problematiku svog kvarta, zajednice i grada u cjelini.

Prilikom otvorenja konferencije u RiHubu direktor tvrtke Smart RI Nenad Antolović istaknuo je važnost ostvarivanja interakcije s građanima kako bi se njihove sugestije i mišljenja mogla implementirati u daljnji proces istraživanja i razvoja projekata Centra kompetencije za pametne gradove.

„Mišljenja građana bit će korištena za unaprjeđivanje performansi proizvoda i određivanja daljnjeg smjera razvoja Rijeke kao pametnog, digitalnog, spremnog i otvorenog grada“, rekao je Antolović i dodao kako se na web stranici Smart RI-ja nalazi i upitnik putem kojeg se građani mogu upoznati s projektom te dati svoje mišljenje o proizvodima i uslugama u projektu. „Uključivanje građana omogućuje bolje razumijevanje i promišljanje budućnosti, bolje planiranje razvoja grada i pravi je način postizanja urbane transformacije prema pametnom i održivom gradu. Rezultat uključivanja građana je osnažena zajednica, bolje usluge namijenjene upravo njima, ali i stvaranje veće razine povjerenja u gradske službe“, rekao je Antolović.

CEKOM za pametne gradove je inovacijski klaster na kojem surađuje 20 partnera, a cilj projekta je putem 36 inovativnih digitalnih rješenja unaprijediti djelovanja javne uprave, komunalnih društava, prometne infrastrukture i mobilnosti, ekologije te sigurnosti grada.

Riječ je o trenutno najvećem razvojnom projektu u Hrvatskoj vezanom uz informacijske tehnologije usmjerene ka poboljšanju kvalitete života građana.

Sudionicima konferencije uvodno se obratio i riječki gradonačelnik Marko Filipović koji je istaknuo kako su iz projekta CEKOM proizašle brojne ideje, programi i projekti koji imaju ulogu podizanja kvalitete života građana te kako je uz stručnjake važno čuti i mišljenje građana, krajnjih korisnika usluga. „Konferencije poput ove prilika su da iz prve ruke čujemo i vidimo najmodernije pristupe rješavanju problema s kojima se susreću brojni gradovi, pa tako i Rijeka. U ovaj projekt uključene su najveće hrvatske, pa i međunarodne IT kompanije od kojih su neke nedavno otvorile i svoje urede u Rijeci, što pokazuje kako je Rijeka grad u kojem se isplati živjeti, ulagati i poslovati, a vjerujem i da je provedba ovog projekta jednim djelom tome doprinijela. Iako je Rijeka nekoliko puta već proglašavana najtransparentnijim gradom u Hrvatskoj, u budućnosti treba i dalje raditi na tome, uključiti i komunalna poduzeća Grada Rijeke kako bi se cijela priča podigla na još veći nivo“, rekao je gradonačelnik i zaključno dodao kako nema pametnog grada bez uključenih aktivnih građana.

Kroz niz dinamičnih predavanja i panela na konferenciji su predstavljeni izazovi s kojima se danas susreću sve urbane sredine kao i proizvodi i usluge CEKOM-a koji su odgovor na te izazove.

Jedno od predavanja o iskustvima digitalno najspremnijeg grada održali su i predstavnici Grada Rijeke. Predstavljene su online usluge Grada Rijeke dostupne građanima, na koji način se građani mogu uključiti u donošenje odluka , kao i načini online komunikacije s građanima. Predstavljeni su i informacijski servisi Grada Rijeke, a predstavljen je i Inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju Energana.

Pored tvrtke Smart RI d.o.o. u vlasništvu Grada Rijeke, kao nositelja projekta i upravitelja konzorcija, partneri na ovom projektu su Sveučilište u Rijeci, Ericsson Nikola Tesla d.d., Hrvatski Telekom d.d., Combis d.o.o., Energetski institut Hrvoje Požar, 3t cable d.o.o., Alarm automatika d.o.o., Elektrokovina Plus d.o.o., Energo d.o.o., Exevio d.o.o., Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija, iOLAP Inc., KD Vodovod i kanalizacija d.o.o., Kreativni odjel d.o.o., Pomorski fakultet u Rijeci, Rijeka Plus d.o.o., Apsolon d.o.o., Smart Sense d.o.o. i SmartIS d.o.o.

Projekt CEKOM rezultat je zajedničke prijave i razrade šest istraživačko-razvojnih projekata od strane 20 partnera na temelju poziva Podrška razvoju centara kompetencija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Ukupna vrijednost projekta koji traje od 1. ožujka 2020. do 1. ožujka 2023. je 149.631.384,15 kuna, od čega je 95.357.525,75 kuna sufinancirano sredstvima Europske unije.

Uoči konferencije na Korzu otvorena i izložba posvećena projektu CEKOM

Prije početka konferencije za postamentima na Korzu otvorena je izložba posvećena projektu Centar kompetencija za pametne gradove što je prema riječima direktora tvrtke Smart RI Nenada Antolovića jedan od način informiranja građana o ovom projektu. Prilikom otvorenja izložbe Antolović je istaknuo kako Grad Rijeka prepoznaje važnost implementacije informacijskih tehnologija i sustava koji Rijeci omogućuju da postane još pametniji grad što je i sastavni dio Strategije razvoja grada.

Otvorenju izložbe prisustvovao je i gradonačelnik Marko Filipović koji je istaknuo kako je Grad Rijeka dobitnik mnogobrojnih nagrada za implementaciju pametnih i inovativnih rješenja u gradovima što je jedan od pokazatelja da grad ide u dobrom smjeru.

Tehnički koordinator CEKOM-a za pametne gradove Damir Medved važnost uključivanja građana objasnio je na način da proizvodi koji u fazi nastajanja, a nemaju provjeru svoje funkcionalnosti s krajnjim korisnicima, građanima, imaju veliku mogućnost neuspjeha. „Upravo iz tog razloga mogućnost da građani unaprijed testiraju određene proizvode i usluge i daju svoje mišljenje o njima omogućava da proces razvoja proizvoda bude kraći, ali efikasniji i ekonomičniji“, zaključio je Medved.

Operativni program Konkurentnost i kohezija