Na gradonačelnikovom kolegiju predstavljen je prijedlog nove Odluke o uvjetima i mjerilima za kupnju stanova po programu društveno poticane stanogradnje, koji se trenutno nalazi na savjetovanju sa zainteresiranom javnošću.

S obzirom na predviđenu gradnju novih POS-ovih stanova te na protek vremena od donošenja sadašnje Odluke o uvjetima i mjerilima za kupnju stanova po programu društveno poticane, ukazala se potreba za donošenjem nove Odluke kojom bi se propisali novi uvjeti i mjerila, te postupak i tijela za odobravanje zahtjeva za kupnju stanova.

Kako je kazao gradonačelnik Marko Filipović, predlaže se da se kod formiranja novih lista prednost pri kupnji stana omogući osobama koje prvi puta stječu stan, mladim osobama te obiteljima s malodobnom djecom i djecom na redovnom školovanju. Osim kroz izmjene odluke o uvjetima i mjerilima za kupnju POS-ovih stanova, Grad Rijeka promišlja i o drugim načinima kako omogućiti priuštivo stanovanje, posebice za mlade Riječane.

Prijedlog nove odluke o uvjetima i mjerilima za kupnju POS-ovih stanova predstavila je pročelnica Odjela za gospodarenje imovinom Denis Šulina.

Cilj predmetnih odredbi je spriječiti dvostruko ili višestruko stjecanje stanova po programu društveno poticane stanogradnje, odnosno omogućiti osobama koje prvi puta stječu stan prednost pri kupnji stana. Za prvo stjecanje stana podnositelju zahtjeva pripada 500 umjesto dosadašnjih 200 bodova. Naime, Zakon o društveno poticanoj stanogradnji  ne ograničava mogućnost kupnje više stanova po programu POS-a, međutim, s obzirom na to da se za gradnju stanova iz programa POS-a koriste javna sredstva, smatralo se potrebnim onemogućiti višestruko korištenje javnih sredstava od strane iste osobe.

Pored navedenog za prvo stjecanje stana u vlasništvo, podnositelju zahtjeva pripada 500 umjesto dosadašnjih 200 bodova, te dodatno Nacrtom koji se predlaže propisano je prvenstvo na izbor i kupnju stana podnositelja zahtjeva koji prvi put stječe stan u vlasništvo.

Nadalje, podnositeljima zahtjeva koji su najmoprimci u stanu fizičkih osoba pripada 100 umjesto dosadašnjih 50 bodova, podnositeljima zahtjeva koji su najmoprimci u stanu jedinica lokalne samouprave, Republike Hrvatske i pravne osobe pripada 50 bodova umjesto dosadašnjih 20 bodova, a podnositeljima zahtjeva koji imaju u vlasništvu nekretninu koja nije odgovarajuća pripada 30 bodova.

Veći broj bodova mlađim osobama i obiteljima s malodobnom djecom i djecom na redovnom školovanju

Kako bi se kupnja stana omogućila mladim osobama, povećan je iznos bodova za osobe mlađe od 45 godina, kojima pripada 100 umjesto dosadašnjih 40 bodova. Također je povećan broj bodova koji se odnosi na malodobnu djecu i djecu na redovnom školovanju, koji umjesto 20 bodova sada iznosi 50 bodova.

Predviđen je način utvrđivanja prvenstva u slučaju da dva ili više podnositelja zahtjeva ostvare jednak broj bodova, na način da je prednost dana osobama koje prvi puta stječu stan po programu društveno poticane stanogradnje na području Republike Hrvatske, zatim osobama koje su ostvarile više bodova za malodobnu djecu i djecu na redovnom školovanju, te osobama koje imaju utvrđen stupanj invaliditeta.

Konačno, odredbama Nacrta prijedloga Odluke predviđeno je da podnositelj zahtjeva koji je uvršten na konačnu Listu prvenstva, a koji se ne odazove pozivu APOS-a na neposredan izbor stana i zaključivanje predugovora o kupnji stana, ne gubi mogućnost kupnje stana temeljem Liste prvenstva na koju je uvršten, već gubi pravo izbora stana po redoslijedu Liste prvenstva na koju je uvršten. Predmetne odredbe razlikuju se od odredbi sadašnje Odluke koje propisuju da takav podnositelj zahtjeva gubi mogućnost kupnje stana. Predmetna je promjena uvedena kako bi se svim podnositeljima zahtjeva koji su uvršteni na Listu prvenstva, a koji nisu sklopili predugovor o kupnji stana, omogućila kupnja stana po važećoj Listi prvenstva ukoliko se za nju naknadno odluče.

Nacrt prijedloga Odluke o uvjetima i mjerilima za kupnju stanova po programu društveno poticane stanogradnje nalazi se na savjetovanju sa zainteresiranom javnošću do 27. studenog. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče se svih građana koji su zainteresirani za kupovinu stana putem programa društveno poticane stanogradnje, no potiče se i ostala zainteresirana javnost da se u njegu uključi. Nakon provedenih eKonzultacija, Odluka će biti upućena Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje, a bude li usvojena na sjednicu u prosincu, javni poziv za podnošenje zahtjeva za kupnju POS-ovog stana u mogao bi se raspisati već početkom 2023. godine.

Obilazak POS-ovih stanova na Martinkovcu

POS-ovi stanovi na Martinkovcu

Do sada izgrađeno 676 POS-ovih stanova, novi stanovi planiraju se na Zametu

Grad Rijeka se 2001. godine aktivno uključio u izgradnju stanova po modelu društveno poticane stanogradnje i do sada je, uključujući i stanove na Martinkovcu, po tom modelu ukupno izgrađeno 676 stanova, a ukupna vrijednost projekata stanogradnje po modelu POS-a ostvarenih putem Agencije za društveno poticanu stanogradnju Grada Rijeke iznosi oko 276 milijuna kuna. Tako je 2002. godine izgrađeno 93 stana na Škurinjama, a 2004. godine 114 stanova na Srdočima, s ukupnim ulaganjima u zemljište, infrastrukturu, priključke i komunalni doprinos u iznosu od 26 milijuna kuna.

Grad Rijeka je 2006. godine osnovao vlastitu Agenciju za poticanu stanogradnju. APOS je od svog osnutka izgradio još 379 stanova, od toga POS Rujevica I. faza 124 stana, POS Rujevica II. faza 80 stanova, POS Donja Drenova 80 stanova, POS Hostov breg I. faza 95 stanova, te POS Martinkovac 90 stanova. Stanovi na Martinkovcu prodaju se prema važećim Listama prvenstva kupaca. Trenutno je potpisano 89 predugovora za kupnju stana. Useljenje u stanove planira se početkom 2023. godine.

POS planira graditi stanove na Zametu, na lokaciji između Zametske ulice i Ulice Ivana Luppisa, za što je završena imovinsko-pravna priprema. Trenutno je izrađenom studijom predviđena izgradnja oko 25 stanova na toj lokaciji. U tijeku je izmjena prostorno-planske dokumentacije, radi povećanja obuhvata buduće građevinske čestice i posljedično povećanje broja stambenih jedinica, što se očekuje završiti do kraja 2022. godine. Za sada je očekivani početak postupka javne nabave za projektiranje i gradnju početak 2023. godine, a početak gradnje u prvoj polovici 2023. godine.

Detaljnim planom uređenja stambenog područja Škurinjsko Plase predviđeno je također i proširenje postojećega stambenog naselja Škurinjska Draga, u opsegu do 300 novih stanova. Nove višestambene građevine predviđene su i na području Rujevice za koje je izrada Urbanističkoga plana uređenja u završnoj fazi.

Povećana božićnica za najugroženije umirovljenike i starije osobe bez prihoda, prvi put i božićnica za dugotrajno nezaposlene osobe starije od 50 godina

Grad Rijeka ove će godine povodom božićno-novogodišnjih blagdana isplatiti financijsku pomoć u iznosu od 400 kuna umirovljenicima s najnižim mirovinama te starijim osobama bez prihoda te po prvi puta dodijeliti novčanu pomoć u iznosu od 300 kuna dugotrajno nezaposlenim osobama starijim od 50 godina. Procjenjuje se da će navedeno pravo na pomoć ostvariti oko 2.500 umirovljenika i starijih osoba te oko 300 dugotrajno nezaposlenih osoba. U proračunu je osigurano milijun kuna za isplatu pomoći umirovljenicima i starijim osobama te 100 tisuća kuna za isplatu pomoći dugotrajno nezaposlenim osobama. Gradonačelnik Filipović istaknuo je kako je ovo jedna od mjera u sklopu ojačavanja Socijalnog programa Grada Rijeke, podsjetivši kao se na savjetovanju sa zainteresiranom javnošću nalazi i nacrt prijedloga nove Odluke o socijalnoj skrbi Grada Rijeke, kojim se predlaže proširenje i uvećanje prava.

U odnosu na prošlu godinu, umirovljenici s najnižim mirovina, umjesto u vidu poklon-bona, dobit će pomoć u novcu te za 100 kuna veću nego lani. Navedeno će pravo ostvariti oko 450 umirovljenika s mirovinom do 1.700,00 kn koji u 2022. godini ostvaruju pravo na novčanu pomoć za umirovljenike Grada Rijeke, te oko 150 osoba starijih od 65 godina koji ostvaruju pravo na novčanu pomoć za osobe bez prihoda. Ovogodišnji korisnici gradske novčane pomoći za umirovljenike ili novčane pomoći za starije osobe bez osobnog prihoda ne moraju podnositi zahtjev za dobivanje novčane pomoći, već će im biti isplaćeno na račun.

Zahtjev za dodjelom pomoći u razdoblju od 10. studenog do 16. prosinca morat će podnijeti umirovljenici koji ispunjavaju uvjet prihoda prema Odluci o socijalnoj skrbi. Za razliku od protekle godine, pomoć se više ne dodjeljuje prema visini mirovine, nego prema visini prihoda kućanstva, čime je proširen obuhvat umirovljenika koji ostvaruju pravo na pomoć. Prema uvjetu prihoda, ukupni prihodi kućanstva u kojem umirovljenik živi ne smiju biti viši od 2.875,00 kuna za samca, viši od 3.625,00 kuna za dvočlano kućanstvo, viši od 4.875,00 kuna za tročlano kućanstvo, viši od 6.250,00 kuna za četveročlano kućanstvo (ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda kućanstva za svakog se člana povećava za 875,00 kuna). Umirovljenik ne smije u vlasništvu ili suvlasništvu imati nekretninu koja mu ne služi za stanovanje, poslovni prostor ili kuću za odmor u Republici Hrvatskoj.

Ove godine pravo na pomoć povodom božićno-novogodišnjih blagdana prošireno je i na kategoriju dugotrajno nezaposlenih osoba. Pomoć bi ostvarile osobe starije od 50 godina, s prebivalištem u gradu Rijeci, prijavljene u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područna služba Rijeka duže od jedne godine. Da bi ostvarile pravo na pomoć, ove osobe moraju ispunjavati uvjet prihoda i ne smiju imati nekretninu koja im ne služi za stanovanje, poslovni prostor ili kuću za odmor te podnijeti zahtjev, na isti način kao i umirovljenici.

Grad Rijeka je još 2005. godine započeo s dodatnom zaštitom najugroženije kategorije umirovljenika dodjeljivanjem poklon-bonova određene novčane vrijednosti za preuzimanje namirnica u pojedinim trgovinama povodom božićnih i novogodišnjih blagdana. Godišnje se dodjeljivalo oko 1.000 poklon bonova, a za ovu je namjenu u proteklih 16 godina izdvojeno preko 5.000.000,00 kuna, odnosno oko 300.000,00 kuna godišnje.

Predložena nova Odluka o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece gradske vrtiće

Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje upućen je prijedlog Odluke o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u dječje vrtiće Grada Rijeke. Prijedlog nove Odluke usklađen je sa novim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, kojim se na značajno drugačiji način regulira ostvarivanje prvenstva pri upisu. Naime, izmjenama zakona prvenstvo pri upisu ostvaruju u prvom redu djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života.

Kako je kazala pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj, ovakav način izmjene zakona u skladu je sa Barcelonskim ciljevima i težnjom da se 95 % djece vrtićke te 33 % djece jasličke dobi obuhvati ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem.

Materijalom se dalje predlažu dodatne izmjene postojećih rješenja odnosno izvjesne poboljšice za koje je putem dugogodišnje prakse provedbe Odluka o načinu ostvarivanja prednosti utvrđeno da bi doprinijele racionalnosti provedbe upisa djece u dječje vrtiće.

Davanje u zakup gradskih poslovnih prostora

Na javnom natječaju za davanje u zakup poslovnih prostora objavljenog u rujnu oglašeno je 30 slobodnih prostora, a izlicitirano je njih 13.