Na riječkom Korzu organizirano je javnozdravstveno događanje povodom obilježavanja Svjetskog dana nepušenja i 20 godina kontinuiranog provođenja preventivnog programa „Trening životnih vještina“ u osnovnim školama Grada Rijeke i Primorsko- goranske županije.

Organizator događanja je Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, u suradnji s Gradom Rijekom, Primorsko-goranskom županijom, osnovnim školama i brojnim stručnjacima koji sudjeluju u provedbi programa. Obilježavanje ove obljetnice i Svjetskog dana nepušenja, kojima se ujedno obilježava i 20. svibnja, Dan zdravih gradova, zajednički je poziv zajednice na očuvanje zdravlja, razvoj mladih i jačanje preventivnih javnozdravstvenih politika koje štite djecu od štetnog utjecaja industrije koja profitira na ovisnosti.

Svjetski dan nepušenja

Marko Filipović, Darko Roviš i Vesna Červar

Gradonačelnik Filipović: Prevencija i edukacija čine temelj zdravog društva

U sklopu obilježavanja pripremljena je izložba učeničkih radova koji komuniciraju poruke učenika o zdravim stilovima života i prevenciji ovisnosti, s osobitim naglaskom na duhanske i nikotinske proizvode. Izložba će biti postavljena na postamentima na Korzu do 28. svibnja.

Izložbu su obišli gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo PGŽ.a Vesna Čavar te voditelj Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a Darko Roviš.

Gradonačelnik Filipović tom je prilikom podržao napore koji se ulažu u zaštitu svih građana, posebice djece i mladih od štetnog utjecaja industrije koja profitira na ovisnosti.
„Kao grad koji se ponosi svojim predvodničkim ulogama u mnogim područjima, s ponosom ističem da je Rijeka prvi grad u Hrvatskoj koji je uveo Zdravstveni odgoj i obrazovanje u osnovne škole, čime smo pokazali koliko nam je važno ulagati u zdravlje od najranije dobi. Uvjereni smo da prevencija i edukacija čine temelj zdravog društva, a naši najmlađi zaslužuju znanja i vještine kojima će čuvati svoje zdravlje, ali i zdravlje svoje zajednice. Djeca koja su autori ovih uradaka koje danas vidimo, toga su itekako svjesna“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Svjetski dan nepušenjaSvjetski dan nepušenja, koji se svake godine obilježava 31. svibnja, ove godine nosi snažnu poruku: „Sjajni proizvodi. Mračne namjere. Razotkrivanje privlačnosti.“. Fokus kampanje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) stavljen je na razotkrivanje manipulativnih strategija duhanske i nikotinske industrije, koje putem privlačnih okusa, šarenog dizajna ambalaže i glamuroznih marketinških taktika ciljano privlače mlade korisnike – često već u dobi od 13 do 15 godina. Prema podacima WHO-a, čak 37 milijuna djece u toj dobnoj skupini u svijetu koristi duhanske proizvode, dok sadržaji koji promoviraju e-cigarete, grijane duhanske proizvode i nikotinske vrećice bilježe više od 3,4 milijarde pregleda na društvenim mrežama. Upravo su okusi jedan od najčešćih razloga za početak konzumacije, a privlačan dizajn proizvoda i marketinške poruke stvaraju lažan dojam sigurnosti i potiču poželjnost. Dodaci maskiraju neugodan okus i osjećaj dima, čineći ulazak u ovisnost lakšim – a  izlazak težim.

Svjetska zdravstvena organizacija poziva na zabranu okusa u duhanskim i nikotinskim proizvodima

Svjetska zdravstvena organizacija stoga poziva sve zemlje da poduzmu konkretne mjere, među kojima se ističu zabrana okusa u duhanskim i nikotinskim proizvodima; regulacija dizajna proizvoda radi smanjenja privlačnosti i štetnosti; uvođenje neutralne ambalaže; zabrana oglašavanja i sponzorstva; osiguravanje prostora bez dima i nikotina; pružanje podrške za prestanak pušenja te povećanje poreza radi smanjene dostupnosti proizvoda.

Ove su preporuke ključne za zaštitu sadašnjih i budućih generacija od ozbiljnih posljedica koje donose duhanski i nikotinski proizvodi, uključujući nove oblike poput e-cigareta i grijača duhana koji, unatoč marketinškom predstavljanju kao „manje štetni“, i dalje nose ozbiljne rizike za zdravlje i izazivaju ovisnost.

Dva desetljeća preventivnog programa „Trening životnih vještina“

Paralelno s tim globalnim ciljevima, u Primorsko-goranskoj županiji se već dva desetljeća sustavno ulaže u preventivni rad s djecom i mladima putem znanstveno utemeljenog programa „Trening životnih vještina“. Program se u osnovnim školama kontinuirano provodi od 2005. godine u suradnji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, učitelja i stručnih suradnika škola. Svake godine u njemu sudjeluje više od 10.000 učenika, preko 500 razrednih odjela 5., 6. i 7. razreda, odnosno više od 50 osnovnih škola, od čega 23 iz grada Rijeke.

Kroz niz radionica i interaktivnih sadržaja, učenici razvijaju osobne i socijalne vještine, jačaju samopouzdanje, uče donositi odgovorne odluke i odolijevati pritiscima vršnjaka. Uz podizanje svijesti o štetnosti pušenja, alkohola i drugih rizičnih ponašanja, program promiče zdravlje, emocionalnu otpornost i osnažuje djecu za svakodnevne izazove.

Učinkovitost programa prepoznata je i izvan granica PGŽ – danas se „Trening životnih vještina“ provodi i u Dubrovačko-neretvanskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Međimurskoj i Koprivničko- križevačkoj županiji, kao i u Gradu Umagu.

Kvaliteta i doprinos javnom zdravlju priznati su i na nacionalnoj razini. Tako je Grad Rijeka 2019. godine dobio nagradu za najbolju akciju u sklopu inicijative „Gradovi i općine – prijatelji djece“, upravo za obilježavanje Svjetskog dana nepušenja. Nadalje, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ osvojio je HealthComm nagradu za 2024. godinu za najbolji projekt u području mentalnog zdravlja – čija je ključna komponenta upravo program „Trening životnih vještina“.