Povodom Međunarodnog dana šuma, u ponedjeljak, 21. ožujka 2022. godine, od 10 sati Astronomski centar Rijeka u suradnji s Odjelom za komunalni sustav, KD Čistoća i OŠ Gornja Vežica organizirat će akciju čišćenja parka šume sv. Križ.

S ciljem uklanjanja i zbrinjavanja otpada, očuvanja šuma i bioraznolikosti, širenja svijesti o važnosti očuvanje prirode, promociji pravila ponašanja u prirodi, te edukaciji o važnosti boravka u prirodi potrebi savjesnog zbrinjavanja otpada ova akcija uključiti će oko četrdesetak učenika i učitelja 5b i 6b razreda OŠ Vežica. Akcija čišćenja provest će se uz nadzor i vodstvo stručnog osoblja OGU Grada Rijeka za komunalni sustav i ACR-a koji će na licu mjesta upućivati na posebnosti flore i faune parka šume sv. Križ. Akcija čišćenja predviđa i dodatnu edukativnu pokaznu radionicu o autohtonim biljnim vrtstama oko Astronomskog centra Rijeka. Radionica će se održati pod vostvom Bie Gec, mag.ing.prosp.arch djelatnice KD Čistoće tijekom koje će učenici naučiti prepoznati nekoliko autohtonih bilnjih vrsta u okolišu, saznati o važnosti tih vrsta za ekosustav i o njihovoj primjeni u tradicijskoj medicini i kulinarstvu.

Više o park šumi sv. Križ
Park šuma i brdo Sveti Križ u kojem je smješten Astronomski centar Rijeka smatra se najstarijim arheološkim lokalitetom u Rijeci, a od ožujka 2006. godine preventivno je zaštićeno kao kulturno dobro Republike Hrvatske. Na njemu se nalazi i srednjovjekovna Crkva svetog Križa, po kojoj je cijela lokacija dobila naziv, a najkraći zapis glagoljice iz 13. stoljeća kao i kipić Rimske vučice pronađeni su upravo tamo. Na brdu prevladava prirodna submediteranska vegetacija, a njime prolazi i riječka šetnica na relaciji Plumbum-Trsat. Kao jedna od četiri vodospreme u sklopu 100 godina starog Gorskog vodovoda Trsat – Sušak, na brdu se nalazi vodosprema Sveti Križ.

Više o Međunarodnom danu šuma
ekolNa sjednici Generalne skupštine Europske poljoprivredne konfederacije 1971. godine odlučeno je da se prvi dan proljeća, 21. ožujka obilježava kao Svjetski dan šuma. Kasnije je i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) podržala ovu ideju vjerujući kako takav događaj može doprinijeti povećanju svijesti o očuvanju šuma i šumskih ekosustava.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 21. ožujka Međunarodnim danom šuma (IDF) 2012. Danom obilježavanja želi se podići svijest o važnosti svih vrsta šuma. Na svaki Međunarodni dan šuma, države se potiču da poduzmu lokalne, nacionalne i međunarodne napore kako bi organizirale aktivnosti koje uključuju šume i drveće, poput kampanja za sadnju drveća, čišćenja i slično.