Riječki srednjoškolci u sklopu „Akcije za 5!“, u organizaciji udruge Delta i Grada Rijeke, po 12. put u zgradi gradske uprave pišu projektne prijedloge, ove godine na temu „Informiranje mladih“.

Ovogodišnja tema „Informiranje mladih“ odabrana je u skladu s potrebama mladih. Mladi Riječani sudjelovali su u konzultacijama održanim tijekom procesa izrade Lokalnog programa za mlade Grada Rijeke 2018.-2022. Tijekom tog procesa mladi su prepoznali informiranje kao jednu od glavnih potreba. Informiranje mladih je i jedan od strateških ciljeva Nacionalnog programa za mlade.

Stoga ove godine 54 učenika i učenica iz 11 riječkih srednjih škola pišu projektne prijedloge na temu „Informiranja mladih“. Vijeće učenika izabrat će najbolji projekt za čiju je realizaciju Grad Rijeka osigurao 5.000,00 kn, a koji će se provesti uz mentorsku podršku radnika s mladima udruge Delta.

Učenike su prije početka njihova rada pozdravili gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i izvršna direktorica Udruge Delta Maja Uršić.

Posluživši se rečenicom talijanskog pisca i novinara Alberta Moravia koji je jednom prilikom rekao: ”Gdje nedostaju informacije, rastu glasine“, gradonačelnik Obersnel je kazao kako bi mladi, ako žele u ovom društvu, zajednici, odnosno ovom gradu, biti odgovorni i aktivni građani, moraju imati informacije kako bi mogli spoznati što su njihova prava i koje su njihove obaveze, trebaju doznati što zajednica radi za njih, a što oni mogu učiniti kako bi je promijenili i unaprijedili.

Dobro je da se ova akcija održava u Gradskoj upravi, jer baš ovdje možete doznati kako funkcionira jedan Grad, koji se dokumenti odnose na funkcioniranje jednog Grada i na koji se način donose odluke za njegovu budućnost. Mi želimo potaknuti Vašu želju za informiranjem, apsolutno je podupiremo i u tome možete računati na pomoć i podršku brojnih ljudi iz svih Odjela Gradske uprave koji će vam pružiti upravo one informacije koje želite znati i razumjeti.

Gradonačelnik je podsjetio kako mladi, ako to žele, mogu ponovno doći ovdje i prisustvovati sjednicama Gradskog vijeća te osobno čuti aktualne teme, rasprave i prijedloge. No, aktivno građanstvo podrazumijeva i uključivanje građana u proces donošenja odluka koje se njih tiču.

“Na žalost, mi još uvijek nemamo dovoljno razvijenu građansku svijest o potrebi sudjelovanja u kreiranju politika. Kada se donose politike, ne želimo sudjelovati, a kada se donesu onda smo svi voljni komentirati i mislimo da znamo bolje. Stav da se vas to ne tiče, da ne treba izlaziti na izbore, ne treba glasati jer će ionako netko drugi odlučivati umjesto vas, treba mijenjati. Moramo shvatiti da tijela koja biramo postoje radi nas. Moramo ih propitkivati i sudjelovati u donošenju odluka onda kada one nastaju“ rekao je Obersnel te dodao kako su tijekom procesa izrade Programa za mlade Grada Rijeke 2018.-2022., mladi prepoznali važnost informacija i znanja kao jednih od glavnih prioriteta i potreba mladih danas. No kada je konačni prijedlog Programa za mlade upućen na e-konzultacije, odnosno na savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, nitko od mladih nije uputio niti jedan komentar niti prijedlog, što je ocijenio lošim.

“Mladi  moraju saznati više, naučiti više, a samim time i sudjelovati u stvaranju boljeg i kvalitetnijeg društva koje se temelji na znanju, informacijama i međusobnom partnerstvu. Upravo je to naš cilj – stvoriti prilike za mlade ljude, pružiti načine i sredstva temeljem kojih mogu sudjelovati i biti dijelom razvoja Rijeke u bolji i kvalitetniji grad, koji će znati odgovoriti na potrebe mladih”, zaključio je gradonačelnik.

Obersnel je zahvalio udruzi Delta što već 12. godina zajedno s mladima i u suradnji s Gradom Rijekom realizira ovaj projekt.

U poslijepodnevnim satima kao pobjednički projekt Akcije za 5! u 2017. godini odabran je „Informativni program za srednjoškolce“. Pobjednička grupa pod imenom Šatro objasnila je kako se radi o web portalu čiji bi sadržaj stvarali srednjoškolci različitih srednjih škola u Gradu Rijeci. Istaknuli su dvojaku vrijednost svoje ideje: informiranje mladih, te praksa onih koji sadržaj pišu.

Grupa Šatro dobila je i nagradu za najkonstruktivniju raspravu od komisije koju su činili članovi Savjeta mladih Saša Pešut i Stefan Mataja-Mafrici.

Kao najoriginalniji projekt odabran je projekt Lovac na novac grupe pod imenom Tekući žirevi.