Grad Rijeka dobio je potvrdu Svjetske zdravstvene organizacije o primitku u VII. fazu Europske mreže zdravih gradova, koja traje od 2019. do 2025. godine. Time je Rijeka postala za sada jedini grad iz Republike Hrvatske koji je udovoljio uvjete za pristup najnovijoj fazi ove prestižne Mreže.

Europska mreža zdravih gradova u VII. fazi pruža gradovima podršku u njihovim naporima da okupe ključne dionike oko tema zdravlja i dobrobiti te da primjene inovacije, uvedu promjene te ojačaju svoje kapacitete za rješavanje lokalnih javno-zdravstvenih izazova.

U VII. fazi gradovi će demonstrirati kako su zdravlje i blagostanje središnji dio njihovih razvojnih strategija. Multisektorski pristup, međusektorska suradnja te uključivanje zdravlja u sve politike i dalje su ključne značajke rada, a poseban naglasak stavljen je na stvaranje sistemskog pristupa kroz jačanje otpornosti zajednice, te na podizanje razine zdravstvene pismenosti građana.

Strateški ciljevi VII. faze su: Unapređenje zdravlja svih stanovnika i smanjenje nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama, Vođenje vlastitim primjerom na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini te Podrška implementaciji strateških prioriteta Svjetske zdravstvene organizacije.

Ključne teme VII. faze temelje se na šest tema usvojenih tijekom sastanka gradonačelnika gradova članova Europske mreže zdravih gradova, koji je održan u Kopenhagenu u veljači 2018. godine. Teme su:

  1. Ulaganje u ljude koji nastanjuju naše gradove
  2. Stvaranje urbanog okruženja koje unapređuje zdravlje i blagostanje
  3. Veće sudjelovanje i partnerstvo za zdravlje i blagostanje
  4. Unapređenje boljitka zajednice te pristup zajedničkim dobrima i uslugama
  5. Promicanje mira i sigurnosti kroz društvenu uključenost (inkluziju)
  6. Očuvanje planeta od degradacije kroz održivu potrošnju i proizvodnju

Kako svaki od gradova sudionika imaju svoje specifične potrebe i prioritete, u fazi VII uvažavaju se sve njihove različitosti i specifičnosti. Unutar spomenutih tema gradovi mogu definirati područja rada koja su za njih najrelevantnija. Tako će Grad Rijeka u VII. fazi poseban naglasak staviti na ranu intervenciju, zdravo starenje i socijalnu inkluziju osoba starije životne dobi, te na problematiku mentalnog zdravlja.

Grad Rijeka prvi je puta pristupio Europskoj mreži zdravih gradova 1998. godine za vrijeme trajanja III. faze projekta, te od tada kontinuirano prolazi kroz sve faze koje su uslijedile, a koje u središtu imaju temu zdravlja i svega onoga što zdravlje određuje.

Program Zdravi gradovi provodi se u šest regija Svjetske zdravstvene organizacije, između ostalog i u europskoj regiji. Opći ili generalni cilj ovog globalnog pokreta koji traje već više od 30 godina je poticanje i obvezivanje nosioca vlasti na aktivnosti usmjerene k unapređenju zdravlja i dobrobiti građana.