U suradnji s Centrom „Tić“ Rijeka, u prostorijama Informativnog centra za prevenciju kriminaliteta za učenike u dobi od 11 do 13 godina, korisnike Centra „Tić“ održano je edukativno predavanje o elektroničkom nasilju koje je održala policijska službenica Ureda načelnika Nives Kajfeš Grčko.

Učenici su upoznati i s činjenicom da su prekršajno i kazneno odgovorni već s navršenih 14 godina uz objašnjenje da se protiv njih može podnijeti kaznena ili prekršajna prijava. Djeca i mladi svjesni su da Internet ima svoje dobre i loše strane, a važno je informirati ih i educirati kako bi znali prepoznati i spriječiti elektroničko nasilje koje je često prisutno među njima.

Senzibiliziralo ih se na problem govora mržnje na društvenim mrežama s naglaskom na postojanje „crnih lista“ ili „hate pages“ među nekim učenicima škola, kao i o posljedicama takvih stranica.
S učenicima se razgovaralo o raznim primjerima elektroničkog nasilja koje čine njihovi vršnjaci. S obzirom da mladi na internetu provode veći dio vremena (učenje, igranje igrica, druženje s prijateljima na društvenim mrežama) uvijek moraju biti oprezni da ne postanu žrtve elektroničkog zlostavljanja.
Tijekom predavanja su naučili da su svi oni koji u „grupi mržnje“ na društvenim mrežama ismijavaju svoje vršnjake objavljujući njihove fotografije i video snimke počinitelji elektroničkog nasilja. Oni svoju mržnju prema drugima javno pokazuju preko društvenih mreža, a broj simpatizera koji svojim „lajkom“ daju podršku nasilniku raste.

Osim poticanja govora mržnje, istaknuta je opasnost od slanja seksualno eksplicitnih fotografija, kao i razgovora s nepoznatim osobama na internetu.
Mnogi počinitelji elektroničkog nasilja smatraju da za svoje ponašanje ne moraju odgovarati, kao što bi odgovarali za javno izrečenu riječ ili tjelesnu ozljedu. Međutim, za takva djela postoje sankcije i učenicima je rečeno da svaki oblik elektroničkog nasilja odmah prijave svojim roditeljima ili profesorima, odnosno policiji na broj 192.

U prevenciji nasilja od velike je važnosti na vrijeme pružiti podršku i pomoć žrtvi, tako da su učenici osvijestili da čak i kad nisu oni u ulozi žrtve, da pokušaju drugome pomoći.

Također, putem aplikacije „Red Button“ mogu prijaviti bilo kakav oblik zlostavljanja.

Zlostavljanje ili neprimjereni sadržaj na internetu može se prijaviti putem linka na web stranicama MUP-a.