Gradonačelnik Vojko Obersnel s ravnateljem riječke Lučke uprave Bojanom Hlačom potpisao je Sporazum o zajedničkoj kupnji objekata u vlasništvu Torpeda d.d.. Lučka uprava i Grad tako su potpisom kupoprodajnih ugovora postali vlasnici dijela imovine bivšeg Torpeda.

Nakon što su potpisani kupoprodajni ugovori čime je Grad postao valsnikom dijela imovine bivšeg Torpeda, gradonačelnik Obersnel je kazao, da je usprkos zadovoljstvu potpisivanjem Sporazuma o zajedničkoj kupnji, ipak pomalo nezadovoljan jer je on predstavlja kraj jednoga proizvodnog procesa započetog je prije stotinjak godina, a koji je značio tehnički napredak za Rijeku i šire. Taj je Sporazum, rekao je gradonačelnik Obersnel, ipak svojevrsna garancija daljeg razvitka industrijske i uslužne djelatnosti te javnih sadržaja na ovoj lokaciji. Zahvaljujući cijelom nizu vjerovnika stečaj u Torpedu privodi se kraju, a naziru se i novi obrisi Torpedovog kompleksa. Sjeverni dio zadržat će industrijsku i uslužnu djelatnost, a južni će biti namijenjen javnim i uslužnim sadržajima, objasnio je Obersnel. Ovom kupnjom oživjet će lučica i objekti oko nje, a iskoristit će se i za sređivanje stanja na putničkom terminalu i početi konačna revitalizacija tog nekada industrijskog postrojenja. Potpisivanje Sporazuma demantira sve zlobnike i skeptike koji uporno žele plasirati priču o nepostojećim ili futurističkim projektima, smatra gradonačelnik. Također ističe kako će za godinu ili dvije cijeli kompleks Torpeda imati potpuno drugu namjenu i u njemu će se otvoriti nova radnja mjesta, a vratiti će mu se i građani. Obersnel nije zaboravio napomenuti da će povijesna baština biti sačuvana – primjerice lansirna rampa, koja će ostati trajna uspomena i podsjetnik da je krajem 19. stoljeća Rijeka bila jedan od vodećih tehničkih centara.

Ravnatelj Lučke uprave Bojan Hlača također smatra da je važnost potpisivanja Sporazuma u tome jer označava novu fazu putničkog terminala. Tek sada, kupoprodajom lučice i okolnih objekata Lučka će uprava zajedno s Ministarstvom poljoprivrede i šumarstva stvoriti uvjete za veleprodaju ribe u lučici i otvaranje raznih maritimnih sadržaja. Simboličan je to potez, kaže Hlača, koji dugoročno spaja prostor Torpeda s dijelom lučkog područja. Lučka uprava već je počela radove na produbljivanju gaza, a zatim će sanirati lukobran kako bi se smjestile brodice koje su sada vezane na putničkom terminalu.

Stečajni upravitelj Torpeda Željko Markić izrazio je zadovoljstvo što su dugi i složeni pregovori rezultirali kupoprodajom dijela kompleksa. To označava i početak kraja stečaja Torpeda, u čijem će se kompleksu napraviti pravi mali industrijski gradić s mnogim sadržajima, misli Markić. Kao stečajnom upravitelju najvažnije mu je što će bivši zaposlenici Torpeda sada većim dijelom biti namireni. Kupoprodajni ugovor vrijedan je 1.790,000 eura, od čega Grad Rijeka ulaže 19, a Lučka uprava 81%.