Na današnji dan 9. svibnja 1945. godine Njemačka je potpisala bezuvjetnu kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu, u kojem je živote izgubilo više od 50 milijuna ljudi. Premda su se ratne strahote nastavile sve do kapitulacije carskog Japana, u svim zemljama Europe 9. svibnja obilježava se kao Dan pobjede nad fašizmom.

Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom nije samo puko slavljenje još jedne obljetnice. Valja se podsjetiti kako je nakon sloma Njemačke i njezinih saveznika, barem za većinu europskih zemalja, nastao duži period mira, a Europa je dobila svoje današnje obrise.

Hrvatska, kao punopravna članica Europske unije obilježava ovaj dan kao Dan Europe. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Ovaj prijedlog, poznatiji kao “Schumanova deklaracija”, smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Schuman je tada iznio je ideju o novom obliku političke suradnje u Europi koja bi učinila rat između europskih nacija nezamislivim i nemogućim.

Danas se deveti svibnja, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donio je odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao “Dan Europe”.

Kako u svom pozdravnom pismu piše Markku Markkula, predsjednik Europskog odbora regija, glavna snaga Euorope danas počiva na solidarnosti zemalja članica, regija, gradova i prije svega ljudi. Trebala su proći desetljeća teškog rada da bi se dosegnula ona razina slobode, blagostanja i mira u kojem danas uživamo, a o kojima su naši roditelji, bake i djedovi i generacije prije njih, mogle samo sanjati.