Predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji i poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije te sastanku Nacionalnih mreža Europske mreže zdravih gradova, koji su održani od 20. do 23. studenog 2023. godine u nizozemskom Utrechtu.

Tijekom konferencije predstavljen je riječki projekti „stRIt.fitness“, a predstavio ga je voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić. Na konferenciji je sudjelovao i voditelj Tematske grupe za potporu obitelji i mladima projekta „Rijeka – Zdravi grad“ dr.sc. Darko Roviš, koji je ujedno i koordinator Hrvatske mreže zdravih gradova.

Voditelj Tematske grupe za potporu obitelji i mladima dr.sc. Darko Roviš

Voditelj Tematske grupe za potporu obitelji i mladima dr.sc. Darko Roviš

Na sastanku Nacionalnih mreža Jadran Mandekić je sudjelovao i u svojstvu člana predsjedništva Hrvatske mreže zdravih gradova, a tijekom sastanka predstavljeni su projekti prisutnih predstavnika iz Europe, kao i Izraela. Dr.sc. Darko Roviš održao je prezentaciju na temu izgradnje sustava zaštite mentalnog zdravlja u Hrvatskoj.

U narednim danima održavanja konferencije i poslovnog sastanka Europske mreže zdravih gradova, predstavljeni su projekti iz brojnih europskih gradova, kao i Izraela te Japana, a razgovaralo se o temama kao što su zdravo urbano planiranje, trenutno stanje Zdravih gradova u svijetu, budućnost Zdravih gradova, održane su brojne radionice, a proslavljena je i 35. obljetnica projekta Zdravih gradova. Također, održani su i sastanci radnih skupina Europske mreže, a predstavnik Grada Rijeke sudjelovao je na sastanku Radne skupine za zdravo starenje, čiji je Rijeka član od njenog osnutka 2004. godine.

Trećeg dana konferencije predstavljen je riječki projekt koji povezuje tjelesnu

Sudionici sastanka Nacionalnih mreža

Sudionici sastanka Nacionalnih mreža

aktivnost za mlade s modernim tehnologijama „stRIt.fitness. Radi se o projektu koji uključuje portal za mlade strit.fitness, a koji je Grad Rijeka pokrenuo u sklopu Programa za mlade s ciljem poticanja prvenstveno mladih ljudi na redovito i pravilno bavljenje sportskom rekreacijom koja je besplatno dostupna na 26 riječkih vježbališta na otvorenom.

Portal strit.fitness nudi pregledan popis svih gradskih kvartova u kojima se nalaze vježbališta, a korisnici ga mogu učitati putem QR koda koji je nalijepljen na spravama. „Klikom“ na odabranu lokaciju, uz točnu adresu vježbališta korisnicima se

na podstranici nudi stručan i zabavan plan treninga osmišljen za konkretnu lokaciju s obzirom na vrstu fitness sprava koje se na njoj nalaze. Treninzi su u potpunosti prilagođeni fizičkoj spremnosti mladih.

Osim plana treninga, na podstranici odabrane lokacije nalaze se i video prikazi s demonstracijom pravilne izvedbe vježbi na svakoj pojedinačnoj spravi kako bi se vježbom postigli najbolji efekti i spriječile ozljede.

Jadran Mandekić predstavlja projekt "stRIt.fitness"

Jadran Mandekić predstavlja projekt “stRIt.fitness”

Također, putem portala moguć je kontakt sa sportskim psihologom, odnosno specijalistom za psihološku pripremu sportaša, kojem se mladi mogu anonimno obratiti i dobiti savjete te podršku kako bi lakše ustrajali na vježbanju ili dobili poticaj za vježbanje.

Grad Rijeka uključen je u Europsku mrežu zdravih gradova od 1998. godine te otad zajedno s drugim europskim gradovima kontinuirano sudjeluje u svakoj fazi projekta u svrhu unapređenja zdravlja i blagostanja građana. Trenutno je u tijeku Faza VII, čiji su strateški ciljevi: Unapređenje zdravlja svih stanovnika i smanjenje nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama, Vođenje vlastitim primjerom na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini te Podrška implementaciji strateških prioriteta Svjetske zdravstvene organizacije.

Ključne teme VII. faze su: Ulaganje u ljude koji nastanjuju naše gradove, Stvaranje urbanog okruženja koje unapređuje zdravlje i blagostanje, Veće sudjelovanje i partnerstvo za zdravlje i blagostanje, Unapređenje boljitka zajednice te pristup zajedničkim dobrima i uslugama, Promicanje mira i sigurnosti kroz društvenu uključenost (inkluziju) te Očuvanje planeta od degradacije kroz održivu potrošnju i proizvodnju.