Povodom obilježavanja 32. obljetnice osnutka gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i župan Zlatko Komadina održali su prijem za predstavnike Kluba Zapovjedništva i Udruge 111. brigade „Zmajevi“.

111. brigada Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske utemeljena je 2. srpnja 1991. godine. Prema riječima predsjednika Kluba Zapovjedništva 111. brigade zbora narodne garde, Vlade Milkovića, obljetnica je prilika za prisjećanje na ratni put brigade, ali i odavanje počasti svim poginulim i žrtvi koju su dali za stvaranje domovine.
111. brigada bila je prva i najveća postrojba tadašnje Operativne zone Rijeka. Svoje ratno krštenje imala je u rujnu 1991. godine na širem području Bilaja, a ratni put u obrani domovine brigada završava učešćem u vojno-redarstvenoj akciji Oluja. Nažalost, na tom putu 53 pripadnika brigade položila su život na oltar domovine, a 282 su lakše ili teže ranjena.
„Uoči 32 obljetnice s tugom i ponosom sjećamo se njihove žrtve. Neizmjerno hvala njihovim majkama, očevima, rodbini. Njihova žrtva, žrtva svih naših poginulih, nestalih i stradalih u Domovinskom ratu utkana je u temelje neovisne i slobodne Hrvatske. I danas, 32 godine poslije, s ponosom mogu reći – bili smo tu kada je sve počelo, u presudnim godinama obrane naših domova i stvaranja hrvatske države, bili smo Zmajevi, bili smo vojnici“, kazao je Milković.
U sklopu obilježavanja 32. obljetnice brigade, kao i prethodnih godina, članovi Kluba Zapovjedništva 111. brigade ZNG i Udruge 111. brigade „Zmajevi“ odat će počast žrtvama, polaganjem vijenaca u Aleji branitelja na Centralnom gradskom groblju Drenova i Mostu hrvatskih branitelja, kao i misom za poginule branitelje u Katedrali sv. Vida. Također, položit će vijenac i na grobu prvog zapovjednika Sergia Rabara, spomen-obilježju u Omišlju te na spomen-obilježjima na ličkoj bojišnici.
Čestitku 111. brigadi na 32. obljetnici uputio je riječki gradonačelnik Filipović, istaknuvši kako su ovi tradicionalni susreti način da se očuva sjećanje na ratne dane, ali i izrazi vječna zahvalnost svima onima koji su u obrani domovine dali najviše što su mogli, svoje živote.
„Prisjećajući se tih teških dana, nužno je, barem ukratko, prisjetiti se početaka stvaranja postrojbi Hrvatske vojske na našem području. Nema niti jednog mjesnog odbora, odnosno tadašnje mjesne zajednice, u riječkom okruženju i gradu Rijeci, čiji se stanovnici nisu uključili u postrojbe Hrvatske vojske ili na neki drugi način, sudjelovali u obrani Domovine“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Rijeka je dakako, tu hrabrost i požrtvovnost, oduvijek cijenila i odala počast svojim riječkim brigadama. Od izgradnje Mosta hrvatskih branitelja na Delti, na mjestu s kojega su i pripadnici ovih dviju brigada kretali u obranu domovine, potom imenovanja ulice po zapovjedniku legendarnih “Ajkula”, Marinu Jakominiću, imenovana su dva trga u centru našega grada – imenima 111. i 128. brigade Hrvatske vojske. Zajedno s Primorsko-goranskom županijom, Grad Rijeka je u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja uredio i spomen-sobu svim poginulim braniteljima sa šireg riječkog područja i svih riječkih brigada.
Grad Rijeka će i ubuduće, naglasio je gradonačelnik Filipović, davati potporu aktivnostima braniteljskih druga Kluba Zapovjedništva i Udruge 111. brigade „Zmajevi“.
Zahvale je uputio i župan Komadina, kazavši kako je dobro poznat doprinos pripadnika 111. brigade, kao i svih drugih koji su dali doprinos u obrani domovine. Naglasivši kako se radi o prvoj organiziranoj postrojbi s ovih prostora u Domovinskom ratu, župan Komadina podsjetio je se radi o brigadi protekloj iz kraja koji nosi jaku antifašističku crtu.
„Najmanje što možemo jest iznova zahvaliti na vašem doprinosu te podržavati rad vaših udruga. Nakon što je Primorsko-goranska županija zajedno s Gradom Rijekom uredila spomen-sobu, razmišljamo i o mogućnosti o uređenja prostora u kojem je djelovao zapovjedni centar“, kazao je župan Komadina.

Suradnica za odnose s medijima
Gordana Brkić Žagar

Prijem za 111. brigadu HV-a 1

Prijem za 111. brigadu HV-a 1