U sklopu obilježavanja Dana zdravih gradova, studentima prve godine fizioterapije na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci predstavljen je projekt „Rijeka – Zdravi grad“ Grada Rijeke.

Dan zdravih gradova u Hrvatskoj se obilježava svake godine 20. svibnja, a ove godine u sklopu obilježavanja u Rijeci voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić predstavio je ovaj važan međunarodni projekt studentima prve godine fizioterapije na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci. Tijekom izlaganja, Mandekić je studentima predstavio riječki put projekta „Zdravi grad“ na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, te mogućnosti uključivanja u njegovo provođenje.

Projekt je predstavio voditelj Jadran Mandekić

Projekt „Zdravi grad“ dugoročni je međunarodni razvojni projekt kojemu je cilj promicati lokalne sveobuhvatne strategije za zdravlje i održivi razvoj te pozicionirati zdravlje pri vrhu dnevnog reda političkih čimbenika u europskim gradovima. Projekt je 1986. godine pokrenuo Regionalni ured za Europu Svjetske zdravstvene organizacije kako bi se osnažilo zanimanje za pozitivan koncept zdravlja u europskim gradovima te potaknula direktna suradnja među njima. Kroz projekt „Zdravi grad“ nastoji se poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te na taj način unaprijediti njihovo fizičko, duševno i socijalno blagostanje.

Grad Rijeka principe projekta „Zdravi grad“ Svjetske zdravstvene organizacije slijedi još od 1990. godine, jedan je od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova, a od 1998. godine član je i Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, u svim fazama sve do danas.

Tijekom Konsenzus konferencije projekta „Rijeka – Zdravi grad“, održane krajem 2017. godine, oko stotinjak okupljenih predstavnika relevantnih ustanova, udruga, komunalnih društava, gradskih poduzeća, odjela gradske uprave, kao i skupina građana odabrali su prioritete projekta za naredno razdoblje: Otvorenost prema potrebama osoba s invaliditetom, Potpora obitelji i mladima, Zdravo starenje, Cjelovita skrb o mentalnom zdravlju i Unapređenje kulture življenja, čuvanje javnog prostora te zaštita okoliša. Oko svakog od prioriteta okupljene su Tematske grupe čiji su članovi zajedničkim radom planiraju i provode brojne aktivnosti namijenjene povećanju razine zdravlja i blagostanja u zajednici.

Osim na lokalnoj razini, projekt „Rijeka – Zdravi grad“ vrlo je aktivan i na razini Hrvatske, kao i Europe. Kroz članstvo u Hrvatskoj i Europskoj mreži zdravih gradova, Rijeka je imala priliku predstaviti grad na nacionalnom i međunarodnom nivou, razmijeniti iskustva i važne lekcije s drugim članovima, kao i uspostaviti suradnju s mnogim europskim gradovima.