Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci obilježila je 390. obljetnicu Svečanom akademijom održanom u svečanoj dvorani Gimnazije, koja ime nosi po dr. Izidoru Kršnjavom, ministru obrazovanja krajem 19. stoljeća, čijom je odlukom izgrađena zgrada u kojoj škola i danas djeluje.

Velika obljetnička svečanost dijelom je bila posvećena Ratku Duševiću, profesoru povijesti i latinskoga jezika, čije je životno djelo netom objavljeni „Leksikon istaknutih učenika Gimnazije“. O izdanju u kojem se našlo osamstotinjak bivših učenika Prve sušačke hrvatske gimnazije govorili su urednici – profesor Boris Petković, doc. dr. sc. Maja Polić i prof. dr. sc. Irvin Lukežić s Filozofskoga fakulteta u Rijeci te gosti doc. dr. sc. Marko Medved s Teologije u Rijeci i prof. dr. sc. Ines Srdoč Konestra, također s Filozofskoga fakulteta. Govoreći o knjizi, pisanoj jednostavno i iscrpno, razumljivo i temeljito, urednici i predstavljači zapravo su govorili o njezinu autoru – omiljenom među učenicima i profesorima. ali i neumornom i predanom proučavatelju vrlo bogate arhivske građe.

Zahvaljujući profesoru Ratku Duševiću Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci jedina je škola u Hrvatskoj koja svoj arhiv ima u vlastitoj zgradi i o njemu brine prema svim pravilima i propisima arhivarske struke, uz odobrenje nadležnoga Državnog arhiva u Rijeci.
Među brojnim gimnazijalacima koji su sjedili u klupama današnje Sušačke gimnazije bili su Ivan i Antun Mažuranić, Giovanni Biagi de Luppis, Giovanni Kobler, Ivan pl. Zajc, Andrija Mohorovičić, Drago Gervais, Janko Polić Kamov, Eugen Kvaternik, Giovanni Simonetti…

Na svečanost uz 390. rođendan Gimnazije došli su i najstariji živući sušački gimnazijalci – među njima Petar Strčić, Ivan Šiber, Lela Margitić, Željko Fučkar, Antun Vujić te Vjekoslav Bakašun, kojem je, kao najstarijem u dvorani, ravnateljica uručila prvi primjerak „Leksikona“. O povijesti Prve sušačke hrvatske gimnazije govorio je profesor povijesti i predsjednik Školskoga odbora Jakša Mlačić. Okupljene je pozdravio te u ime premijera Andreja Plenkovića Gimnaziji čestitao državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak.

U ime Grada Rijeke svečanoj akademiji nazočio je zamjenik gradonačelnika Nikola Ivaniš. Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, također bivši učenik ove gimnazije, s obzirom na to da je na službenom putu u Japanu, uputio je pismo u kojem je naveo sljedeće:

S ponosom mogu reći, ova je škola pružila puno više od onoga što se u ono vrijeme pružalo učenicima u školama. Pružila mi je znanje, želju, ali i načine kako naučiti i postići više, kako postati boljim čovjekom. Danas, ova škola te iste vrijednosti pruža i vama, i svojim radom nastoji oplemeniti vaše živote i učiniti vas spremnima za životne izazove. 

U zabavnom dijelu programa sudjelovali su učenici gimnazije, koji su pod vodstvom profesorica Jasne Bukete i Marijane Trinajstić, predstavili žive slike velikana iz „Leksikona“ te izveli prigodan poetski recital. Nastupili su i bivši učenici, Marko Tolja i Bojan Šober te njegova supruga Olga, uz klavirsku pratnju Nade Matošević Orešković te školski pjevački zbor mentora Branka Ivoševića.

Podsjećamo Prva sušačka hrvatska gimnazija jedina je pravna sljednica riječkoga Isusovačkog kolegija, koji je s radom počeo prije točno 390 godina, 23. studenoga 1627. To dokazuju svi dostupni arhivski dokumenti, o čemu govori i posebno izdanje godišnjega Izvješća Gimnazije.
Prva sušačka hrvatska gimnazija danas je, prema rezultatima državne mature i različitih natjecanja, u samome vrhu hrvatskoga obrazovnog sustava. Broji 636 učenika u 24 razredna odjela – po šest u svakoj generaciji (opća, jezična i prirodoslovno-matematička gimnazija) i više od 60 djelatnika. Otprije nepunih mjesec dana, kada je svečano otvoreno 10 novouređenih učionica i ostali prostori na trećem katu gimnazijske zgrade, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci radi u samo jednoj smjeni, od 8 do 16 sati.