
U sklopu Riječkog zelenog tjedna, stručnjaci Prirodoslovnog muzeja Rijeka organizirali su trodnevno vodstvo kroz izložbu „Raznolikost je bitna“ te radionicu za učenike viših razreda osnovnih škola.
Riječ je o edukativno-kreativnim radionicama uz stručno vodstvo namijenjenima organiziranim grupama učenika viših razreda osnovne škole. Radionica naziva „Geološka prošlost Zemlje u 365 dana“ osmišljena je kao intuitivan način predočavanja starosti planete kroz kalendar i duljinu užeta. 4.54 milijardi godina sažeto je u jednu kalendarsku godinu, a konop duljine 46 metara služi kao svojevrsna vremenska crta i alat vizualizacije inače neshvatljive količine vremena.
Od svih upečatljivih informacija, ističe se činjenica da je, gledano u terminima duljine užeta, čovječanstvo u svojih „dva milimetara“ postojanja imalo zadivljujuće destruktivan utjecaj na okoliš i bioraznolikost planete.
Radionicu su vodili stručnjaci Prirodoslovnog muzeja Rijeka Nadia Dunato Pejnović, Marin Kirinčić i dr. sc. Željka Modrić Surina.
- Bioraznolikost valja čuvati zbog toga što sav globalni sistem počiva na povezanosti biljnog i životinjskog svijeta mrežom međusobnih odnosa
- Svaki pano za sebe odgovara na jedno pitanje
- Radionica je osmišljena kao intuitivan način predočavanja starosti planete kroz kalendar i duljinu užeta
„Raznolikost je bitna“, izložba informativnih plakata postavljena na Titovom trgu, u suorganizaciji Grada Rijeke, krasit će prostor ispred hotela Continental do 10. svibnja. Izložbene panoe sačinjavaju palete i reciklirani otpad, a sami plakati, uz ilustracije, odgovaraju na pitanja o posebnostima određenih životinjskih vrsti, stanju bioraznolikosti Jadranskog mora te o koracima koji se mogu poduzeti da bi se očuvala raznovrsnost biosfere Zemlje.