U Rijeci se održava srednjoškolsko poduzetničko natjecanje „Poslovni izazov“, tijekom kojeg će 60-ak srednjoškolaca iz 11 riječkih i opatijskih srednjih škola raditi na kreiranju inovativnih rješenja za razvoj Rijeke.

Srednjoškolsko natjecanje održava u sklopu EU projekta Re-Value, koji se bavi razvojem gradova uz ublažavanje utjecaja klimatskih promjena, a partner na realizaciji Poslovnog izazova u Rijeci je europska organizacija Junior Achievement Europe sa sjedištem u Bruxellesu i Udruga Delta.

Natjecanje Poslovni izazov 2025

Zadatak je pročitao gradonačelnik Filipović

Cjelodnevno natjecanje, koje se treću godinu održava u Rijeci, započelo je u RiHubu, gdje je srednjoškolce pozdravio gradonačelnik Rijeke Marko Filipović.
„Sudionici projekta niste samo vi, već i brojni mladi ljudi diljem Europe – sudjelujete u izazovu koji je veći od samo srednjoškolskog natjecanja u Rijeci. Danas ćete imati priliku upoznati neke nove ljude, a upravo Europska unija potiče mobilnost i umrežavanje – danas imate priliku sudjelovati u izazovu koji se odnosi na promišljanje o razvoju Rijeke, a već sutra možda ćete dobiti priliku sudjelovati u nekom EU projektu, stvarati nova znanja i dobiti nova iskustva“, kazao je gradonačelnik Filipović.

Gradonačelnik je pročitao i zadatak srednjoškolcima, kojim će razvijati tijekom cijelog dana uz podršku mentora.
„Zamislite da je lokalna vlast pozvala vaš tim da da prijedlog za novu četvrt u gradu. Cilj inicijative je dizajnirati kvart sa održivom infrastrukturom koja će doprinijeti viziji očuvanja životne sredine, smanjenja otpada i očuvanja resursa. Ta četvrt može biti novo mjesto u Rijeci ili se nadovezati na već postojeći simbol grada, tako što će ga unaprijediti i obogatiti sadržajima. Pred vašim je timom zadatak da osmislite koncept četvrti i razvijete proizvod ili uslugu koja će doprinijeti održivosti novog mjesta u gradu. Rijeka je grad koji je po mjeri mnogih građana, a razvoj grada treba biti u skladu s potrebama, željama i vrijednostima generacija koje tek dolaze“, kazao je gradonačelnik Filipović poželjevši sudionicima sreću u natjecanju.

Natjecanje Poslovni izazov 2025

Natjecanje posvećeno osmišljavanju novog riječkog kvarta

Prezentacija poslovnih planova održana je u poslijepodnevnom programu natjecanja u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, a nakon prezentacije proglašeni su najbolji timovi natjecanja.

Ukupno 56 učenika i učenica iz devet srednjih škola iz Rijeke i Opatije bili su podijeljeni u deset timova. Timove su vodili mentori i mentorice: Tomislav Lukić, Silvija Gojević, Ivan Miculinić, Emira Brkić Karninčić i Maria Grbac. U timskom radu i razvoju rješenja, učenici i učenice istraživali su urbanističke trendove, analizirali profil grada, lokalnu kulturu i identitet, ponudili jasno rješenje, strukturirali ga u poslovni plan, objasnili ciljno tržište i opisali financijsku konstrukciju poslovne ideje.

Pobjednička ideja je aplikacija za povezivanje mjesnih odbora Grada Rijeke s mladima.

Učenici i učenice svoje su ideje prestavili stručnom žiriju kojeg su činili Nenad Antolović (direktor Riječke razvojne agencije PORIN), Mirta Klaričić (direktorica MYDONIA CONSULTING d. o. o.) i Suzana Belošević Romac (viša stručna suradnica za europske projekte u Gradu Rijeci).

Pobjednički tim Udruga “Za moj kvart”, sastavljen od učenika i učenica: Jan Rebić (Tehnička škola Rijeka), Maro Bratonja (Salezijanska klasična gimnazija), Klara Krizmanić (Ekonomska škola Mije Mirkovića), Nora Džubur (Hotelijersko-turistička škola Opatija) i Sara Bezjak Brozović (Prometna škola Rijeka), predstavio je ideju izrade aplikacije za povezivanje mladih i predstavnika i predstavnica mjesnih odbora, a sve s ciljem povećanja participacije građana i građanki i povezivanja mladih s lokalnom zajednicom.

Srednjoškolsko natjecanje Poslovni izazov

Srednjoškolsko natjecanje Poslovni izazov

Drugo mjesto osvojio je tim/tvrtka Urbanova d.o.o. s idejom urbanističkog rješenja za novi riječki samoodrživi kvart s pratećim aplikacijama za praćenje odvoza otpada i aplikacijom “Glas kvarta”. Tim su činili: Tara Bilen (Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića), Mila Paparić (Ugostiteljska škola Opatija), Lea Grubešić (Prometna škola Rijeka), Mia Sablić Bočina (Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka), Doris Kurelić (Prirodoslovno-grafička škola Rijeka), Darko Grozdanić (Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka) i David Mijolović (Hotelijersko-turistička škola Opatija).

Treće mjesto pripalo je timu s tvrtkom Greenloop za ideju iz područja socijalnog poduzetništva za pomoć beskućnicima. U timu su bili učenici i učenice: Dorotea Korica (Hotelijersko-turistička škola Opatija), Tin Gorički (Tehnička škola Rijeka), Dora Frančišković (Prometna škola Rijeka), Luka Harkanovac (Prometna škola Rijeka), Nika Šimić (Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka) i Fran Host (Hotelijersko-turistička škola Opatija).

Natjecanje Poslovni izazov održava se u okviru projekta Re-Value – Re-Valuing Urban Quality & Climate Neutrality in European Waterfront Cities. Partnerstvom koordinira Norveško sveučilište za znanost i tehnologiju (NTNU), a projekt je financiran kroz Program za istraživanje i inovacije Europske unije HORIZON Europe. Partner na realizaciji Poslovnog izazova u Rijeci je europska organizacija Junior Achievement Europe sa sjedištem u Bruxellesu.

Natjecanje „Poslovni izazov“ održava se od 2013. godine, a dijeli se na četiri regionalna, jedno nacionalno i jedno međunarodno natjecanje. Osmišljeno je s ciljem razvoja poduzetničkih kompetencija kod mladih, a prezentirane ideje iz godine u godinu pokazuju sve veći interes mladih za razvoj u poduzetničkom smjeru.