U sklopu projekta Sveučilište za 3. dob u četvrtak, 23. ožujka u Zgradi Sveučilišnih odjela, u učionici O-269 doc.dr.sc. Željka Maglica s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci održat će kratko predavanje nakon čega će sudionici posjetiti laboratorij za kemijsku analizu lijekova – GMP laboratorij.

Postoji veliki rast potrošnje lijekova u cijelom svijetu. Kako bi pacijenti bili sigurni da su korišteni lijekovi odgovarajuće kvalitete, potrebno je provesti ispitivanja njihove kakvoće. Laboratoriji koji imaju certifikat Dobre proizvođačke prakse (eng. Good Manufacturing Practice, GMP) nadležnih državnih agencija jedine su ovlaštene provoditi ispitivanja lijekova. Za svaku seriju lijeka prije nego dođe na tržište potrebno je potvrditi da zadovoljava zadane specifikacije. Da bi to ispitali potrebno je provesti razna fizikalno-kemijska te mikrobiološka ispitivanja. Na predavanju će biti opisano što se sve ispituje i kako se to radi u praksi, stoji u najavi predavanja.

Predavanje će započeti u 17 sati i u potpunosti je besplatno za zainteresirane građane.

Doc. dr. sc. Željka Maglica studirala je Molekularnu biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Nastavila je školovanje na Sveučilištu ETH Zurich u Švicarskoj gdje je izrađivala doktorsku disertaciju od 2003.-2008. Tema doktorske dizertacije bavila se odnosom strukture i funkcije chaperon-proteaza iz E. coli. Svoje poslijedoktorsko usavršavanje nastavila je na Sveučilištu EPFL u Lausanni u Švicarskoj na temu utjecaja antibiotika na mikrobakterije. Od 2015. godine zaposlena je na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci na radnom mjestu docent i bavi se istraživanjima probiotičkih bakterija roda Lactobacillus. Od lipnja 2019. godine obavlja funkciju Zamjenice pročelnice Odjela za biotehnologiju, a od kraja 2020. godine voditeljica je kvalitete GMP laboratorija Odjela za biotehnologiju.

Sveučilište za 3. dob namijenjeno je građanima i građankama Primorsko-goranske županije iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom. Edukativni programi u organizaciji Sveučilišta u Rijeci, a uz potporu Grada Rijeke, nude neformalni oblik obrazovanja koji osobama treće životne dobi omogućuje stjecanje novih spoznaja i povezivanje stečenoga znanja s osobnim životnim iskustvom.