Riječko Art-kino i ove će godine, od 10. do 13. rujna ugostiti History Film Festivala čije će osmo izdanje u programu imati pregršt sjajnih filmova i brojne gostujuće autore iz cijeloga svijeta.

Grad Rijeka je za potrebe organizacije ovogodišnjeg History Film Festivala osigurao iznos od 5.000 €.
Osmo izdanje History Film Festivala – međunarodnog festivala povijesnog dokumentarnog filma održava se od 9. do 13. rujna u Rijeci. Sedamnaest filmova iz službenog natjecateljskog programa prikazivat će se u riječkom Art-kinu od 10. do 13. rujna gdje će se publika imati priliku uživo susresti i razgovarati s brojnim gostujućim autorima.
U ponedjeljak, 9. rujna u atriju HKD-a na Sušaku otvorena je izložba Quarneroli – Hrvati u osvajanju Arktika. Izložba je uvod u osmo izdanje History Film Festivala, a njome se obilježava 150. obljetnica prve austro-ugarske polarne ekspedicije na kojoj su 50% posade činili mornari s Jadrana, a vođe ekspedicije nadjenuli su im zajedničko ime – Quarneroli.

Tiha Modrić i Marko Filipović (Foto Rino Gropuzzo)

Tiha Modrić i Marko Filipović

History Film Festival jedan je od jedinstvenih festivala u svijetu prepunom filmskih festivala, kazala je uvodno direktorica festivala Tiha Modrić, jer je jedini posvećen isključivo povijesnom dokumentarnom filmu, a to uspijeva zahvaljujući svim onim snažnim pričama koje smo imali prilike vidjeti u proteklim izdanjima, koje nas inspiriraju. A samo ime festival je dobio s obzirom na burnu povijest grada u kojem se održava – Rijeke.
Selektor Boris Ružić govorio je o temama koje se provlače u filmovima, između ostalih riječ je o samom filmu kao umjetnosti, pitanjima cenzure, ili filmu koji se bavi čovjekom, pa i njegovim suodnosom s prirodom.

Marko Filipović (Foto Rino Gropuzzo)

Marko Filipović

Pozdravljajući goste gradonačelnik Marko Filipović je naglasio kako History Film Festival godinu za godinom, nastoji razbiti predrasude o povijesti i povijesnim dokumentarcima i upoznaje nas s filmovima koji otkrivaju skrivene detalje povijesnih događaja. Filipović je zahvalio Tihi Modrić, koja je s puno ljubavi nastavila s organizacijom festivala. Rijeka je grad bogate povijesti, grad koji je kroz stoljeća bio svjedokom mnogih važnih događaja i previranja. Upravo zbog toga, nema boljeg mjesta za održavanje festivala posvećenog povijesnim dokumentarnim filmovima. Ovaj festival nas podsjeća da je povijest neiscrpan izvor inspiracije, pouka i lekcija koje nam mogu pomoći da bolje razumijemo sadašnjost i izgradimo bolju budućnost.

Boris Ružić, selektor 8. History Film Festivala (Foto Rino Gropuzzo)

Selektor Boris Ružić

U ovom je kontekstu History Film Festival puno više od filmskog festivala – on je i platforma za dijalog, za kritičko promišljanje o našoj prošlosti, ali i sadašnjosti. Također, svjedočimo tome kako je Rijeka zadnjih godina postala iznimno zanimljiva scenografija za snimanje mnogih uspješnih međunarodnih filmova, serija i reklama, što nam govori o važnosti naše povijesti te posebnosti koju nam je ona donijela.

Službeni natjecateljski program započeo je 10. rujna u riječkom Art-kinu gdje će u četiri dana biti prikazano 17 dokumentaraca iz hrvatske i svijeta. Na ovogodišnjem History Film Festivalu, jedan će film imati svoju svjetsku premijeru, dva europsku, a petnaest hrvatsku premijeru.
O pobjednicima u devet kategorija odlučivat će međunarodni žiri kojega čine američki filmski i televizijski producent Shawn Rhodes, američki redatelj John Alexander te austrijski redatelj i snimatelj Gernot Stadler, dok će o favoritu publike odlučivati žiri publike sastavljen od petero filmskih zaljubljenika.
Od stotinjak pristiglih filmova selektor Boris Ružić izabrao je sedamnaest vrhunskih dokumentarističkih ostvarenja koji će biti prikazani u službenom dijelu programa ovogodišnjeg HFF-a.

Otvorenje 8. History film festivala (Foto Rino Gropuzzo)

Otvorenje 8. History film festivala

Festival otvara dugometražni dokumentarni film o 20-godišnjoj borbi intermedijalnog umjetnika Borisa Bakala i umjetničke organizacije Bacači sjenki da kroz suradnju i sukobe s lokalnom zajednicom obnove višestambenu zgradu u Zagrebu, remek-djelo modernističke arhitekture, koji tako postaje metafora cijelog hrvatskog i europskog društva, njegovih dinamika, prijepora i zabluda. Nakon službenog otvorenja festivala koje će voditi Jasna Nekić i Nikola Petković, slijedi projekcija sjajnog dokumentarca Paklena naranča – proročanstvo o skandaloznom književnom, a potom i filmskom remek-djelu Paklena naranča. Film pruža ekskluzivan pristup dosad neobjavljenom, a danas gledano proročanskom djelu autora Anthonyja Burgessa o ideji za pisanje Paklene naranče te o izbijanju nasilja unutar modernih društava.

History film festivalU srijedu, 11. rujna program započinje kratkim hrvatskim dokumentarcem Zagrljaj Miroslava Mandića čiju atmosferu izvrsno dočarava sjajna glazbena podloga Darka Rundeka. Potom slijedi priča o koncentracijskom logoru ”Mamula” u Crnoj Gori i njegovoj, pohlepom vođenoj transformaciji u luksuzno odmaralište. Bogat drugi dan nastavlja se Documericom – fotografskim putovanjem kroz vrijeme u rane 1970-e i doba izražene svijesti o okolišu. Potom ćemo upoznati ”Djevojku iz Soluna” koja je bila žrtva nacističkih eksperimenata sterilizacije i jedna od rijetkih preživjelih Bloka 10 u Auschwitzu. U 21 sat slijedi optimistična i inspirativna priča o Zmajskom – hrvatskom branitelju koji slučajnim otkrićem svijeta ”zmajeva” pronalazi svoj lijek za borbu protiv ružnih sjećanja iz ratne prošlosti koja ga proganjaju. Na kraju drugoga dana slijedi priča o uspjehu i odricanju u biografskom dokumentarcu o Patriciji, mladoj, a već sada najboljoj latvijskoj skijašici svih vremena.

U četvrtak, 12. rujna nastavlja se bogat filmski program svjetskom premijerom filma Naš kanal te europskom premijerom belgijskog dokumentarca Vulkan. Slijede Žene Afganistana – film o četiri generacije afganistanskih žena koje pričaju vlastite priče, suprotstavljajući se klišejima žrtve i mizoginije koji se tradicionalno primjenjuju na njih. Kroz njihove priče oblikuje se povijest cijele jedne zemlje – ženski glas koji je oduzet prije gotovo pedeset godina. Petak 13. rezerviran je za priču o o borbi koju već 10 godina vodi mlada feministička skupina protiv patrijarhalnog i represivnog poretka. Njihovo ime? Pussy Riot. Njihova meta? Vladimir Putin.
Program u Art-kinu završava u petak, 13. rujna kada će se nakon posljednjeg večernjeg filmskog bloka održati dodjela nagrada u deset kategorija. Nakon dodjele nagrada, u 21 sat publika će imati priliku još jednom pogledati film koji je osvojio najprestižniju nagradu HFF-a – Grand Prix.