Agencija za mobilnost i programe EU za provedbu i upravljanje ovim projektom Dječjem vrtiću Rijeka dodijelila 23.379,00 eura bespovratnih sredstava, dok je ukupna vrijednost projekta 176.465,00 eura. Radi se o jednom od nekoliko do sada provedenih ili aktualnih Erasmus+ projekata za čiju je realizaciju Dječjem vrtiću Rijeka dodijeljeno ukupno oko 177.000,eura bespovratnih sredstava, čime je uvelike podržana mogućnost ostvarenja ciljeva postavljenih europskim razvojnim planom Ustanove.

Dječji vrtić Arbu, TallinnZavršni je susret partnerskih dionika projekta „Zeleni odgojitelji za zelenu djecu“ održan u tjednu od 4. do 8. prosinca 2023. godine u gradu Tallinnu u Estoniji, a domaćin je bio dječji vrtić Arbu.
U Dječjem vrtiću Arbu posebna se brigu vodi o zdravlju i otpornosti djece (u vrtiću imaju bazen, saunu i slanu sobu za  djecu).

U Tallinnu su se sastali predstavnici ostalih partnerskih ustanova: Butaland Flemingsberg iz Švedske, koja je ujedno koordinirala projektom, Unye Anafarta Ilkokulu iz Turske, Kauno menu darzelis Etiudas iz Litve, Escola Ignasi Mele i Farre iz Španjolske, Association Hexagonale de l’Innovation Sociale et de l’Education iz Francuske i Dječjeg vrtića Rijeka iz Hrvatske.
Transnacionalni je sastanak bio prilika da se u posljednjem zajedničkom susretu evaluiraju postignuća i ostvarenje planiranih ciljeva, ali i osmisle modeli daljnje suradnje u cilju održivosti projekta, npr. putem raspoloživih platformi (eTwinning, Facebook stranice projekta i sl.). Posebno je bila vrijedna razmjena iskustava i isticanje najboljih primjera prakse koji su pridonijeli ostvarenju očekivanih ishoda i utjecaja projekta na sve sudionike: djecu, odgojitelje i roditelje, kao i ustanove u cjelini. Iskazano je veliko zadovoljstvo i zahvalnost na prilici međusobnog povezivanja ustanova različitih zemalja, različitih kulturoloških i profesionalnih karakteristika, koje su obogatile sve sudionike, kako u stručnoj, pedagoškoj, ekološkoj, stvaralačkoj, jezičnoj, tako i osobnoj, ljudskoj dimenziji.

Predstavljanje karakterističnim namirnicama zavičajaVažno je istaknuti kako je jedan od prioriteta Erasmus+ programa i Europske unije upravo briga za okoliš, podizanje ekološke svijesti i pozitivan utjecaj na klimatske promjene. Ciljevi o održivosti i ekologiji uključeni su u Strategiju EU-a za mlade koji glasi „Održiva i zelena Europa“, a namjera je postići društvo u kojem su svi mladi ekološki aktivni, obrazovani i sposobni napraviti promjenu u svojemu svakodnevnom životu. Rad na ovom projektu bila je podrška tom cilju.

Sve što je učinjeno tijekom realizacije projekta „Zeleni odgojitelji za zelenu djecu“ bilo je na tragu ostvarenja iznimno važne uloge koju ustanove za rani i predškolski odgoj, kao i sve druge odgojno-obrazovne ustanove, imaju u današnje vrijeme sve izraženije potrebe za poduzimanjem globalnih akcija radi jačanja ekološke svijesti ljudi, kao i poduzimanja pozitivnih utjecaja na klimatske i ekološke probleme. Neupitno je da odgoj i obrazovanje za jačanje ekoloških kompetencija treba započeti od najranije dobi, pri čemu je dobro voditi se načelom „misli globalno, djeluj lokalno“.

Sudionicima susreta u Estoniji dodijeljene su diplomeEduciranjem pojedinaca i dobivanjem podrške roditelja mogu se potaknuti drugačiji pristupi, mogu nastati nova alternativna zelena rješenja u procesima osviještenog stava i razumijevanja odnosa društvenih/tehnoloških promjena i prirodnog okružja.
Teme koje su se našle u fokusu projekta bile su: „Ekološka svjesnost započinje u obitelji”, „Čist okoliš – recikliranje”, „Pokrov prirodu, tla i našeg vrta” i „Čisti zrak – čista voda”.
Dječji vrtić Rijeka bio je domaćin transnacionalnog susreta u rujnu ove godine, kada je tema mobilnosti bila „Čista voda, čisti zrak”. Tada su prezentirani brojni radovi i ekološke aktivnosti koje su se provodile s djecom a partneri su, pored toga, imali priliku upoznati osnovna obilježja Nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske, boraviti u dječjim vrtićima grada Rijeke te promatrati odgojno-obrazovnu praksu (posebno ekološku dimenziju). U skladu s temom projekta bili su organizirani izleti i posjete, čime su sudionici imali priliku upoznati kulturne, povijesne i prirodne znamenitosti našeg grada i županije.