Na gradonačelnikovom kolegiju održanom 7. lipnja prihvaćeno je Izvješće o radu vijeća mjesnih odbora za 2015. g. U skladu s usvojenim programima rada, financijskim planovima te prijedlozima malih komunalnih akcija, 34 vijeća mjesnih odbora na području Grada Rijeke provela su tijekom 2015. godine brojne aktivnosti s ciljem podizanja kvalitete i standarda življenja svojih sugrađana. Aktivnosti vijeća provode se u cilju zadovoljenja potreba građana u komunalnom opremanju kao i provođenju programa iz sfere društvenog života (programi kulture, sporta, brige o djeci, ekologije, zdravstva…).

Vijeća mjesnih odbora sukladno Statutu i svojim normativnim aktima u obvezi su izraditi Izvješće o svome radu za proteklo jednogodišnje razdoblje. Slijedom navedenog sva 34 vijeća su na svojim redovnim sjednicama u siječnju 2016. godine usvojila Izvješća o radu za period od 1.1. do 31.12. 2015. godine i ista dostavila Odjelu za gradsku samoupravu i upravu. Zbirno Izvješće o radu 34 vijeća mjesnih odbora sadržajno je rezime pojedinačnih Izvješća, a sastoji se od tekstualnog dijela, prezentacije kroz fotografije, tabelarnog prikaza pregleda aktivnosti vijeća mjesnih odbora, Izvješća o realizaciji Plana raspodjele sredstava za komunalne prioritete na području mjesnih odbora Grada Rijeke, zbirnog pregleda prijavljenog i riješenog komunalnog nereda po mjesnim odborima i zbirnog pregleda prijavljenih i riješenih oštećenja komunalne infrastrukture po mjesnim odborima.

Neki od realiziranih komunalnih prioriteta

Uspješnost realizacije svake aktivnosti i programa ovisi o dobroj suradnji mnogobrojnih čimbenika. Vijeća mjesnih odbora, u suradnji sa odjelima gradske uprave, te komunalnim i trgovačkim društvima Grada Rijeke provode aktivnosti vezane za utvrđivanje i rješavanje problema i potreba građana u komunalnom opremanju u cilju poboljšanja i podizanja kvalitete stanovanja, očuvanja i zaštite okoliša i uređenja područja mjesnog odbora. U sklopu svojih programa rada i usvojenih financijskih planova provode i čitav niz aktivnosti kojima se nastoji zadovoljiti potrebe i interese građana iz područja zdravstva i socijalne skrbi, održivog razvoja, ekologije, kulture, sporta i rekreacije, brige o djeci i informiranju građana.

 

Ove sadržaje bilo bi nezamislivo provesti bez volonterskog doprinosa naših sugrađana, te donacija i sponzorstava institucija javnog i gospodarskog sektora. Brojna događanja po pojedinim područjima rada, velik broj korisnika programa, te brojni volonteri koji učestvuju u realizaciji programa rada vijeća mjesnih odbora dodatni su pokazatelji uspješnosti rada vijeća mjesnih odbora. Rad vijeća mjesnih odbora sadržajno je vrlo raznolik i opsežan, a dogovara se na sjednicama vijeća mjesnih odbora koje se u pravilu održavaju jednom mjesečno. Sve zaključke i mišljenja o svojim aktivnostima i događanjima vijeća donose na svojim sjednicama i sastancima. U 2015. godini održano je 379 sjednica sa ukupno 1464 točaka dnevnog reda, 5 zborova građana, te 418 sastanka s djelatnicima odjela gradske uprave, komunalnih i trgovačkih društava i 115 sastanaka s predstavnicima državnih i županijskih tijela, ustanova i ostalih pravnih osoba.

13. travnja 2015 . godine u gradskoj vijećnici upriličena je prezentacija rada pojedinih odjela gradske uprave (komunalni sustav, urbanizam) i komunalnih službi, odnosno komunalnih i trgovačkih društava (Rijeka promet, Čistoća, Energo) kako bi se novoizabranim vijećima (listopad/studeni 2014) približio način rada i komunikacije istih sa vijećima mjesnih odbora u rješavanju problematike komunalnih pitanja (prijava i rješavanje komunalnog nereda, oštećenja objekata komunalne infrastrukture, realizacija komunalnih prioriteta i sl.)
Za nova vijeća mjesnih odbora upriličena je i prezentacija rada Informativnog Centra za prevenciju kriminaliteta Grada Rijeke, a Odbor za mjesnu samoupravu održao je u 2015. godini jednu tematsku sjednicu za vijeća mjesnih odbora Turnić, Sveti Nikola, Banderovo i Podmurvice.

Vijeća su samostalna u predlaganju svojih programskih aktivnosti koje izrađuju temeljem uputa pojedinih odjela gradske uprave. U predlaganju aktivnosti vijeća se vode interesima svojih sugrađana nastojeći provoditi aktivnosti iz sfere društvenog života koja će zanimati najveći dio njihovih sugrađana svih dobnih skupina. Vijeće time odlučuje što će se raditi, tko je zadužen za provođenje pojedinih dijelova programa, s kime će surađivati, kada će se koja aktivnost provesti, planira troškove programa. Suradnici u odjelima gradske uprave i formirana Povjerenstva ocjenjuju prijedloge programa, te se temeljem njihovih komentara i eventualnih korekcija programi u konačnosti prihvaćaju i postaju program rada pojedinog vijeća za tekuću godinu. Za realizaciju svojih programskih aktivnosti vijeća mjesnih odbora koristila su sredstva Proračuna Grada Rijeke i donacija fizičkih i pravnih osoba u ukupnom iznosu od 783.218,79 kn. Ovim iznosom nije obuhvaćena realizacija malih komunalnih akcija.

Naravno da u radu svakog vijeća dominiraju aktivnosti vezane za rješavanje problema i zadovoljenje potreba građana u pogledu komunalnog opremanja, odnosno izgradnji novih i revitalizaciji postojećih objekata komunalne infrastrukture kao i akcije vezane za očuvanje i zaštitu okoliša i područja pojedinog mjesnog odbora. Ovakve i slične interese građana vijeća rješavaju kroz program malih komunalnih akcija, pokretanjem raznih inicijativa vijeća, ekološkim akcijama, Riječkim programom lokalnog partnerstva, sagledavanjem i rješavanjem prijava komunalnog nereda i oštećenja objekata komunalne infrastrukture.

Malim komunalnim akcijama na području mjesnog odbora izgrađuju se i obnavljaju dječja igrališta, rade se nogostupi, kolnici, zaštitne ograde, uređuju se zelene površine, uređuju se javne površine, dijelovi naselja, parkirališta, uvodi se javna rasvjeta, postavljaju se autobusne čekaonice, rješavaju se pitanja oborinske odvodnje i sl. Prijedloge malih komunalnih akcija dostavljaju građani, predstavnici stambeno-poslovnih zgrada i sama vijeća mjesnih odbora po javnom pozivu koji se objavljuje u medijima, na portalu Grada Rijeke kao i na web stranicama mjesnih odbora. Prijedloge obrađuju suradnici u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav, Rijeka prometu i Energu (utvrđivanje vlasništva, idejna ishodovanje potrebnih dokumenata građenja, procjena troškove i sl). Obrađeni prijedlozi vraćaju se vijećima mjesnih odbora koji odlučuju o prioritetu rješavanja pojedinih prijedloga, a sukladno raspoloživim financijskim sredstvima kojima se financira izvođenje malih komunalnih akcija.

Razne inicijative vijeća vezane su za rješavanje problema plinofikacije, elektroopskrbe, kanalizacije, uređenja pojedinih dijelova naselja, rješavanje prometne problematike (manjak parkirnih mjesta, prometni čepovi), pitanja vezana za nečistoću, zagađenje, deponije. Ekološkim akcijama nastoje se pojedini dijelovi naselja ili nastali deponiji očistiti i prokrčiti, te utjecati na podizanje ekološke svijesti naših sugrađana. Redovnim mjesečnim obilascima terena od strane tajnika mjesnih odbora, članova pododbora za komunalna pitanja pri mjesnim odborima i samih članova vijeća mjesnih odbora sagledava se stanje komunalnog nereda i oštećenja objekata komunalne infrastrukture. U suradnji sa Direkcijom komunalnog redarstva rješavanje prijava ovakve vrste je vrlo visoka, oko 87-90 %. Riječkim programom lokalnog partnerstva pokušava se riješiti ili nadograditi rješavanje određene potrebe izgradnje ili obnove nekog od objekata komunalne infrastrukture.

Zastupljenost realizacije programskih aktivnosti vijeća u pojedinim segmentima gore navedenih područja izuzetno je visoka. Sva 34 vijeća mjesnih odbora provodila su aktivnosti na području brige o djeci. 32 vijeća imalo je u sklopu svojih programa zbivanja iz područja sportskih, a 31 vijeće iz područja kulture. 28 vijeća provodilo je aktivnosti iz područja zdravstva i socijalne skrbi kao i obilježavanje dana mjesnog odbora. 24 vijeća mjesnih odbora odlučilo se za aktivnost “Birajmo naj okućnicu, balkon, prozor”, 14 mjesnih odbora provelo je 20 ekološih akcija i 3 akcija čišćenja, a 5 vijeća mjesnih odbora izdalo je 8 biltena – informativnih glasila.

Ukupno je realizirano oko 200 programskih aktivnosti unutar kojih je realiziran čitav niz najrazličitijih događanja i to: 117 na području zdravstva i socijalne skrbi (akcije mjerenja tlaka i šećera u krvi, darivanja krvi, razna predavanja o zdravlju i sl., Solidarnost na djelu, i sl.), 200 na području kulture (od čakavskih večeri poezije, nastupa kulturno umjetničkih društava i udruga, kulturno zabavnih programa, promocija knjiga, filmova, dramskih priredbi i igrokaza, koncerti, izložbe, a sve u suradnji sa poznatim i manje poznatim umjetnicima – slikarima, piscima, vokalnim skupinama, solistima, glumcima….

Održano je oko 71 turnir u 12 sportskih disciplina na kojima je učestvovalo i/ili pratilo program oko 2300 naših sugrađana. Aktivnosti su provedene u suradnji sa sportskim klubovima, školama i vrtićima. Iz područja brige o djeci provedeno je oko 120 događanja u suradnji sa vrtićima, te osnovnim i srednjim školama, a samo u prosincu, mjesecu radosti za najmlađe održane upriličen je doček Djeda Božićnjaka, Djeda Mraza ili Svetog Nikole u sva 34 mjesna odbora, a poklon je dobilo 3600 djece najmlađe dobi. Doprinos vizualnom identitetu grada unutar akcije “Birajmo naj okućnicu, balkon, prozor” dalo je oko 380 naših sugrađana.

Dan mjesnog odbora, Dan starijih osoba, Majčin dan, Dan žena, Dan oslobođenja Rijeke, Dan nezavisnosti, Likovna radionica za odrasle, Veseli Uskrs, Božićni koncert, Gljive moga kraja, Dani ruža, U ritmu plesa, RiBarska noć, Ex tempore samo su neki od naziva programskih aktivnosti koja se provode u mjesnim odborima za naše sugrađane, one male, one srednje i starije životne dobi.

Transparentnost rada vijeća prikazana je na web stranicama svakog pojedinog mjesnog odbora  u obliku zapisnika sjednica, obavijesti, najava događaja, izvještaja o provedenim aktivnostima, biltena i sl. Lokalni mediji (Novi list, Kanal Ri, Ri TV, La voce del popolo…) također prate najave i događanja pojedinih aktivnosti određenog vijeća.

Daljnji rad i razvoj mjesne samouprave, odnosno vijeća, uvelike ovisi o angažmanu volontera. Ovim putem zahvaljujemo svim dosadašnjim volonterima, donatorima i suradnicima bez kojih rad vijeća ne bi bio moguć, niti zamisliv te ujedno pozivamo naše sugrađane, da se i ubuduće uključe u rad vijeća mjesnih odbora na području grada Rijeke. Nove ideje i prijedloge kao i pomoć u njihovoj realizaciji rado ćemo prihvatiti, a vrata mjesnih odbora otvorena su za sve generacije naših sugrađana.

Koristim priliku zahvaliti se svim predsjednicima vijeća mjesnih odbora, njihovim zamjenicima kao i članovima vijeća na iskazanom trudu i doprinosu u razvoju mjesne samouprave u tijeku 2015. godine, te im želim uspješan nastavak rada i dobru suradnju sa svim strukturama s kojima surađuju u rješavanju problema i potreba svojih sugrađana u cilju podizanja kvalitete življenja na području njihovih mjesnih odbora, a time i grada Rijeke u cjelini.

Pojedinačna izvješća o radu pojedinog vijeća sa detaljnijim prikazom naziva programa, učesnika kao i prihodima i rashodima mogu se pogledati na web stranici pojedinog mjesnog odbora na linku “Akti Vijeća”
(D.F)