Na Odjelu za Biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, od 24. do 26. listopada održava se 3rd InnovaMare Roadshow Rijeka 2022 na kojem će biti predstavljeni rezultati istoimenog projekta.

Program se provodi u sklopu projekta „Blue technology – Developing innovative technologies for sustainability of Adriatic Sea – InnovaMare“ kojeg provodi Hrvatska gospodarska komora, a Odjel za biotehnologiju partner je u projektu. 

Projekt InnovaMare za cilj ima razviti i uspostaviti inovacijski ekosustav u području podvodne robotike i senzora za kontrolu i praćenje onečišćenja u Jadranskom moru.

Jedan od glavnih izazova projekta je povećanje učinkovitosti inovacijskih aktivnosti u relevantnim područjima plavog gospodarstva. Jadransko more suočava se s velikim utjecajima prekomjernog izlova i onečišćenja, a kruti otpad, izravno ispuštanje otpadnih voda i onečišćenje uljem ključni su negativni čimbenici degradacije obalnih i morskih ekosustava.

Predstavljeni rezultati projekta InnovaMare Roadshow Rijeka

Uvodnim riječima sudionicima se obratio i riječki gradonačelnik Filipović

Projekt InnovaMare za cilj ima na višu razinu podići prekograničnu suradnju između znanosti i privatnog sektora te olakšati uključivanje malih i srednjih poduzeća u međunarodne mreže i to

poboljšanjem prijenosa znanja unutar područja suradnje između poduzeća, centara za istraživanje i razvoj, visokog obrazovanja i javnog sektora kroz aktivnosti obrazovanja i izgradnje kapaciteta za različite dionike.

Otvorenju događaja prisustvovali su među ostalim i riječki gradonačelnik Marko Filipović, zamjenik primorsko-goranskog župana Vojko Braut, pomoćnik rektorice Sveučilišta u Rijeci za investicije i inovacije Alen Jugović i pročelnica Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci Miranda Mladinić Pejatović.

U svom pozdravnom govoru, riječki gradonačelnik jeistaknuo kako je, što se tiče zaštite mora, nedavno potpisan ugovor za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda koji će se graditi na Delti, u blizini postojećeg uređaja. „Izgradnjom novog pročišćivača, Rijeka doslovno dobiva garanciju čistog mora i okoliša, koji će, biološkim tretmanom pročišćavanja otpadnih voda, imati minimalne negativne učinke na okoliš, stvarajući time zalog za bolju budućnost svih generacija u našemu gradu ali i dodanu vrijednost prilikom nastojanja daljnjeg očuvanja mora i okoliša, kao i kvalitete vode“, rekao je gradonačelnik Filipović. Dodao je i kako je Rijeka od 2009. godine potpisnik europske inicijative Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors) koji je 2008. godine pokrenula Europska komisija s ciljem uključivanja i pružanja podrške gradonačelnicima u postizanju klimatskih i energetskih ciljeva Europske unije i jedan je od prvih hrvatskih gradova koji je pristupio Sporazumu gradonačelnika. Vezano na navedeno izrađen je Akcijski plan za održivu energiju i borbu protiv klimatskih promjena – Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP) koji predstavlja ključni dokument s mjerama ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama koje će se provesti radi postizanja ciljeva, zajedno s vremenskim okvirima i dodijeljenim odgovornostima.

Predstavljeni rezultati projekta InnovaMare Roadshow Rijeka

Program se odvija na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci

Tijekom tri dana trajanja programa bit će prezentirani ostvareni rezultati projekta, uspostavljeni ekosustav i interaktivna inovacijska platforma kao alat koji objedinjuje sve dionike te otvara mogućnosti za daljnji razvoj prekogranične suradnje u području plavog rasta, a sudionicima će biti predstavljene konkretne morske tehnologije. Osim predstavljanja rezultata projekta, bit će održane i prezentacije znanstvenoistraživačkog sektora iz područja morskih tehnologija, a predstavit će se i novi elementi budućih poziva u okviru novog programskog razdoblja Interreg programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2021-2027.

Prikazom dokumentarnog filma ”Blue future” podignut će se svijest šire javnosti o važnosti očuvanja i održivosti Jadranskog mora. Naglasak ovog događaja je na prilici za umrežavanje relevantnih dionika i to kroz dijalog, prijenos znanja i uspostavljanje partnerskih konzorcija za buduće projektne suradnje u području plavih tehnologija.

Projekt InnovaMare provodi se u sklopu Interrega Italija-Hrvatska, traje 30 mjeseci, od 1. srpnja 2020. do 31. prosinca 2022. Ukupni proračun projekta financiranog iz Europskog fonda za regionalni razlog je 5,6 milijuna eura.