Više od stotinu predstavnika lokalnih vlasti i udruga lokalne samouprave Jugoistočne Europe (SEE) sudjelovalo je na XI. NALAS Generalnoj skupštine i tematskoj sjednici održanoj u Prištini 14. i 15. travnja 2016. Grad Rijeku predstavljao je zamjenik gradonačelnika Miroslav Matešić a tema sjednice bila je kako povećati investicijske kapacitete jedinica lokalne samouprave u Jugoistočnoj Europi.

Tematska sjednica o povećanju investicijskih kapaciteta jedinica lokalne samouprave, organizirana u suradnji sa Svjetskom bankom-Austrija Urban program Partnerstvo II,  ponudila je brojne odgovore na pitanje kako kapitalna ulaganja na lokalnoj razini mogu pomoći razvoju jedinica lokalne samouprave u Jugoistočnoj Europi pretvarajući ih u održive zajednice,  na dobrobit svojih građana.

“Gradonačelnici moraju riješiti vrlo složena pitanja u pružanju kvalitetne usluge svojim građanima, s obzirom na to da su javna sredstva zbog nepotpune fiskalne decentralizacije u regiji nedostatna. Sredstva iz državnih dotacija mogu zadovoljiti samo mali dio ukupnih potreba za izgradnju infrastrukture i poboljšanje kvalitete usluge. Međunarodna pomoć je dobrodošla, ali je  nedostatna. Lokalne vlasti moraju biti inovativne i pronalaziti nove izvore združenog financiranja te izgraditi drugačiju  vrstu odnosa s investitorima, osobito onih iz privatnog sektora” , rekao je gradonačelnik Emil Draghici, predsjednik NALAS-a u svom uvodnom govoru.

Tematska sjednica bavila se razmatranjem uloge dobrog upravljanja sredstvima lokalnih proračuna u izgradnji povjerenja investitora. Teme prvog panela bila je  usmjerena na izazove kojima jedinice lokalne samouprave u Jugoistočnoj Europi moraju odgovoriti, u realizaciji projekata kapitalnih ulaganja na lokalnoj razini od značaja za razvoj održivih zajednica.

Najnovije NALAS -ovo izvješće o fiskalnoj decentralizaciji daje jasnu sliku o procesu decentralizacije u cjelini jugoistočne Europe. Izvještaj je pokazao da je napredak bio neujednačen, a u nekim slučajevima prihodi lokalne samouprave ili izdaci odstupaju od prosjeka EU-a, bilo kao postotka BDP-a ili od ukupnih javnih prihoda.  Zaključeno je kako u pregovorima sa Vladama  za proširenje lokalne baze prihoda, postoje dva ključna pitanja o kojima se mora voditi briga. To su održavanje ukupno fiskalnu stabilnosti zemlje i kako dodatno poboljšati kapacitete jedinica lokalne uprave za investicije i zaduživanje za razvojne projekte.

Drugi panel bio je usmjeren na temu stvaranja povjerenja ulagača kroz dobro upravljanje lokalnim proračunima. Gospođa Catherine Farvacque – Vitković iz Svjetske banke predstavila je načine financijske samoprocjene kao sredstva koja jedinicama lokalne samouprave mogu pomoći ocijeniti njihov rad i prepoznati potencijal poboljšanja koja dovode do održivih financijskih rješenja za realizaciju investicija. Također, Svjetska banka nastoji ojačati dijalog između središnje i lokalne vlasti i uključiti se u rasprave o temeljnim pitanjima “, rekla je gđa Catherine Farvacque – Vitković.

U trećem panelu, sudionici su imali priliku slušati o pozitivnim iskustvima i učiti iz prakse jedinica lokalne samouprave jugoistočne Europe koje su bile uspješne u privlačenju sredstava i unaprjeđenju infrastrukture. Predstavljene su slučajevi gradova: Istanbul, Rijeka, Danilovgrad i Shtime. Miroslav Matešić , zamjenik gradonačelnika Rijeke, predstavio je Strategiju razvoja Grada Rijeke do 2020., koja se temelji na unaprjeđenju kapaciteta riječke luke stranim kapitalnim investicijama i unaprjeđenju riječkog prometnog pravca te povezivanju s europskim koridorima.

Četvrti, posljednji panel bio je usmjeren na sadašnje i nove mogućnosti za financiranje općinskih ulaganja u jugoistočnoj Europi s naglaskom na Javno-privatno partnerstvo.

U sklopu sjednice predstavljena je knjiga “Općinske financije – priručnik za lokalnu samoupravu”, izdan od strane Svjetske banke.