U organizaciji Upravnog odjela za poslove gradonačelnika, Gradsko vijeće i mjesnu samoupravu u Gradskoj vijećnici održana je prezentacija mjesne samouprave za novoizabrane predsjednike i zamjenike 34 vijeća mjesnih odbora kako bi se na taj način pobliže upoznali s normativnim aktima, ustrojem mjesne samouprave te uvjetima, načinom i mogućnostima rada vijeća mjesnih odbora.

Uvodni pozdrav i dobrodošlicu novim članovima vijeća mjesnih odbora poželjela je ravnateljica Direkcije za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević objasnivši potrebu upoznavanja predstavnika VMO-a s ustrojem mjesne samouprave u Gradu Rijeci, kako bi lakše planirali i odradili svoje programske aktivnosti u narednom mandatnom razdoblju.
Novoizabranim vijećnicima na izboru je čestitao i riječki gradonačelnik Marko Filipović, kazavši kako ih sve zajedno čeka puno posla i odgovornosti, prije svega prema građanima koji su im ukazali povjerenje.

„Svi mi imamo isti cilj, stvoriti što bolje uvjete za život naših sugrađana, jer smo na izborima dobili njihovo povjerenje, vi kao članovi svojih mjesnih odbora, ja kao gradonačelnik, stoga je prirodno da surađujemo. Na izbore izlaze razne političke opcije, međutim interes građana mora biti iznad toga i u jednom djelu suradnje treba zaboraviti na političke razlike i razmimoilaženja i raditi u najboljem interesu građana“, rekao je gradonačelnik dodavši kako vijeća mjesnih odbora provode razne sportske aktivnosti, kulturne manifestacije i brojne druge aktivnosti na području svojih mjesnih odbora, a od brojnih aktivnosti izdvojio je zajedničku suradnju s Gradom Rijeka na projektima Malih komunalnih akcija i Riječkom programu lokalnog partnerstva. „Kako volim istaknuti Rijeka je trenutno jedno od najvećih gradilišta u Hrvatskoj, realiziraju se brojni projekti financirani iz gradskog i državnog proračuna kao i sredstvima EU fondova. Dosta je posla pred svima nama, od provedbe tih projekata do provedbe Malih komunalnih akcija na područjima mjesnih odbora, jer svi su oni bitni za građane i vjerujem da ćemo zajedničkom dobrom komunikacijom i suradnjom biti uspješni u njihovoj provedbi“, rekao je gradonačelnik Filipović.

Edukaciji je nazočila i privremena pročelnica Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu Grada Rijeke Verena Lelas Turak.

Ravnateljica Direkcije za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević je putem prezentacije mjesne samouprave u Gradu Rijeci upoznala nove vijećnike i podsjetila vijećnike kojima ovo nije prvi mandat na niz korisnih informacija vezanih uz rad mjesne samouprave, ali i njihove zadaće i odgovornosti. Vijećnici su tako mogli više čuti o temama, kao što su granice i područja MO-a na području Grada Rijeke, koji su ciljevi razvoja mjesne samouprave, najvažniji normativni akti kojima je regulirana mjesna samouprava Grada Rijeke, kao i o važnosti odlučivanje vijeća mjesnih odbora – davanju mišljenja, financiranju MO-a, godišnjim ciklusima rada VMO-a. Također je bilo riječi i o programima rada VMO-a (koja područja obuhvaća), zadaćama Direkcije za mjesnu samoupravu, odnosno referenata za mjesnu samoupravu – tajnika MO-a, kao i vidljivost rada mjesne samouprave, posebice putem web stranica i informativnih glasila MO-a, te o mogućnostima koje vijeća mogu iskoristiti putem Riječkog programa lokalnog partnerstva.

Svaki mjesni odbor, naime, na službenom portalu Grada Rijeke ima svoj mali “podweb”, kao najpotpunije i najvidljivije mjesto koje sadrži gotovo sve informacije o radu VMO-a i njegovih radnih tijela, planove, programe, izvještaje, obavijesti, zanimljivosti iz MO-a i sl., ali i koje služe za kontakt s građanima. Detalje o ustroju mjesne samouprave sa prezentacije moguće je pročitati na internetskoj stranici Grada Rijeke https://www.rijeka.hr/mjesna-samouprava/

Na prezentaciji je bilo riječi i o pripremi i provedbi projekta „Vijeće građana Rijeke“. Vijeća građana predstavljaju inovativni alat koji omogućava sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka na različitim razinama vlasti (od lokalne do europske) i razmatranje različitih tema i važnih društvenih i političkih pitanja od strane samih građana koji, u strukturiranom i vođenom procesu, izrađuju prijedloge i preporuke donositeljima i provoditeljima odluka na zadanu temu. U projektu, koji se po prvi puta provodi u Hrvatskoj, planira se sudjelovanje 35 nasumično izabranih građana, vodeći pritom računa o statističkoj reprezentativnosti i socijalnostrukturnoj heterogenosti ukupnog stanovništva zajednice. Pokretanjem projekta „Vijeće građana Rijeke“ Grad Rijeka želi da građani neposredno doprinesu unapređenju sustava mjesne samouprave i rada vijeća mjesnih odbora, ali i da se aktivnije uključe u razvoj lokalne zajednice kroz mjesne odbore u Rijeci.