U Salonu Grada Rijeke održan je prijem za sudionike projekta Caring Science International Collaborative, jedinog globalnog istraživačkog projekta koji proučava dobrobit i zadovoljstvo poslom medicinskih sestara i tehničara na njihovom radnom mjestu.

Domaćin konferencije koja se u sklopu projekta od 18. do 21. rujna održava u Rijeci je Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Hrvatska je jedna od 21 zemlje koja dobrovoljno sudjeluje u istraživanju kako bi dala svoj doprinos unapređenju radnih uvjeta i dobrobiti medicinskih sestara i tehničara na radnom mjestu, što je preduvjet za unaprjeđenje zdravstvene skrbi i ishoda liječenja. Svake godine desetak svjetskih zemalja sudjeluje u istraživanju CSIC-a koji uključuje studente, kliničke medicinske sestre i tehničare te fakultete koji obrazuju sestrinski kadar. Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci pridružio se ovom projektu prvi put 2020. godine fokusirajući se na znanstveno testiranje procjene uvjeta rada i dobrobiti na radnom mjestu kliničkog osoblja, uglavnom medicinskih sestara i tehničara, unutar Hrvatske.

Prijem za sudionike projekta Caring science international collaborative

Prijem za sudionike projekta Caring science international collaborative

Sudionicima konferencije na prijemu su se obratili zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Goran Palčevski, dekanica Fakulteta zdravstvenih studija Daniela Malnar i voditelj Caring Science International Collaborative projekta John Nelson, a na prijemu su bili prisutni i prodekan za poslovne odnose, znanost i međunarodnu suradnju Fakulteta zdravstvenih studija Željko Jovanović i Maja Tatalović, savjetnica za suradnju s civilnim društvom iz Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Grada Rijeke.

Kako je istaknuo zamjenik Palčevski, tema kojom se ovaj projekt bavi vrlo je aktualna, ne samo u Hrvatskoj već i u cijelom svijetu, stoga je od velike važnosti razmjena iskustva, problema, ali i dobrih praksi.

Prijem za sudionike projekta Caring science international collaborative

Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski

„Zbog često neadekvatnih uvjeta rada i nedovoljno visokih plaća, u hrvatskim zdravstvenim ustanovama nedostaje od 4000 do 5000 medicinskih sestara i tehničara koji u potrazi za boljim uvjetima, često odlaze i izvan Hrvatske. Kao liječnik, dobro sam upoznat sa stanjem u hrvatskim bolnicama i svjestan sam važnosti zdravstvenih djelatnika unutar sustava, posebice medicinskih sestara i tehničara. Zahvaljujem svima koji sudjeluju u ovom projektu čiji je cilj poboljšanje kvalitete skrbi, postizanje boljih ishoda liječenja kao i povećanje zadovoljstva svih uključenih u proces, kako pacijenata tako i medicinskog osoblja“, rekao je Palčevski.

Prema riječima voditelja projekta Johna Nelsona cilj ove konferencije je razmjena iskustva sudionika kao i dobrih praksi, ali i problema s kojima se pojedine ustanove suočavaju.

Dobrodošlicu u Rijeku sudionicima je poželjela i dekanica Fakulteta zdravstvenih studija Daniela Malnar istaknuvši kako bi rezultati istraživanja unutar ovog projekta trebali doprinijeti poboljšanju uvjeta rada, ali i zadovoljstva zdravstvenih djelatnika što onda dovodi i do kvalitetnije zdravstvene usluge.

Prijem za sudionike projekta Caring science international collaborative

Domaćin konferencije je Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci

CSIC istraživanja imaju za cilj poboljšati uvjete rada medicinskih sestara i tehničara diljem svijeta tijekom njihove cjeloživotne profesionalne karijere – od studenata, kliničara praktičara do fakulteta i akademske zajednice. Suradnici unutar CSIC-a dolaze iz akademske zajednice i struke, svi rade na izgradnji preciznih modela mjerenja koji omogućuju kreiranje, na činjenicama i znanosti utemeljenih, smjernica za poboljšanje radnih okruženja koja promiču dobrobit na radnom mjestu za zaposlene i kvalitetu zdravstvene skrbi za pacijente. Članovi CSIC-a svoje rezultate i smjernice  predstavljaju putem publikacija, konferencijskih prezentacija i organizacije međunarodnih godišnjih sastanaka CSIC-a. Primjena tih rezultata i smjernica osigurava poboljšanje kvalitete skrbi, ishode liječenja, smanjuje troškove zdravstva i povećava zadovoljstvo medicinskih sestara i kliničara u praksi.

Kao član CSIC-a, Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Kliničkim bolničkim centrom  Rijeka, Domom zdravlja Primorsko goranske županije i Hrvatskom komorom medicinskih sestara daje hrvatski doprinos u unapređenju ovog važnog područja istraživanja.