U HNK Ivana pl. Zajca održan je svečani dio otvorenja Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture na kojem je Rijeci uručena plaketa s nazivom ove prestižne titule.

Rijeka je ukoračila u godinu u kojoj će se u ovom gradu, ali i diljem Kvarnera i Gorskog kotara održati više od 600 kulturnih, umjetničkih i srodnih događanja iza kojih stoji rad i suradnja više od 200 partnera i mnoštvo umjetnika iz više od 40 zemalja.
Riječka EPK godina započela je svečanošću koja je okupila uzvanike visokih funkcija nacionalnih i europskih institucija, predstavnike Europske komisije, ministre kulture zemalja Europske unije, predstavnike bivših i budućih EPK gradova, brojne diplomate, gradske vijećnike, kao i vodeće ljude i partnere riječkog projekta Europske prijestolnice kulture. Otvorenju su prisustvovali gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, direktorica Rijeke 2020 Emina Višnić, župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, ministrica kulture Vlade Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek, ministar mora, prometa i infrastrukture VRH Oleg Butković, ministar turizma Gari Cappelli, povjerenica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica te mnogi drugi.

Svečano otvorenje EPK iz HNK

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel

Povodom za naš grad iznimno velikog dana, gradonačelnik Vojko Obersnel kazao je kako Rijeka ovime prihvaća jedan od svojih najvećih izazova, pustolovinu u Luku različitosti koja će biti intrigantno sjecište projekata, ideja, umjetnika i kreativaca okupljenih oko tema koje ih povezuju s našim sugrađanima: vode, rada i migracija.

„Rijeka već ima svoju priču, povijest koja ju je izgradila i mijenjala,  identitet koji je toliko raznolik da je ponekad neuhvatljiv,  mentalitet kojim uvijek tražimo bolje i više, stavove koji ne dopuštaju da drugačiji budu manje vrijedni. Sve to okupili smo u našem programu koji nudimo za putovanja i doživljaje u 365 dana koji su pred nama“, rekao je gradonačelnik Obersnel, istaknuvši kako će godina dana ipak biti prekratko razdoblje da Rijeka napravi i pokaže sve što može Europi i svijetu, no kako će „Luka različitosti“ ovdje ostati, ostaviti trag, promjenu i naslijeđe za nadolazeća vremena.

Prisjetivši se golemog posla koji je dosada učinjen, od kandidature i pobjede u konkurenciji devet hrvatskih gradova koji su se natjecali za EPK titulu, Obersnel je izdvojio kako su u stvaranje programa uključeni kreativnost, energija, provokacija i entuzijazam tisuća ljudi, zahvalivši svima njima, kao i Ministarstvu kulture i Vladi Republike Hrvatske na važnoj strateškoj podršci.

Na kraju svog obraćanja, Obersnel je naveo kako je ovo riječko putovanje velika prilika za otkrivanje i učenje, za otkrivanje priča i upoznavanje ljudi, otvorenih, tolerantnih, gostoljubivih, samozatajnih, ali glasnih kada treba, ponekad tvrdoglavih, kritičnih Riječanki i Riječana te pozvao posjetitelje da u Luci različitosti pronađu jedan neobičan i drugačiji grad.

Glavna i odgovorna osoba za cjelokupni program koji će se odvijati u Rijeci, direktorica Rijeke 2020 Emina Višnić, navela je kako Rijeka, grad kulture u kojem se slobodno stvara i u kojem se umjetnošću slavi sloboda, u narednih godinu dana postaje jedan od najzanimljivijih gradova Europe.

“Trudili smo se biti hrabri, pobjeđivati strah i odolijevati zovu komforne linije manjeg otpora. Umjesto da idemo poznatim, utabanim stazama, gotovim rješenjima i klišejima, tragali smo za neobičnostima. Umjesto da se vodimo za onim što je već potvrđeno i nedvojbeno, konvencionalno, odlučili smo se za progresivan pristup”, rekla je Višnić, navodeći svjesnost nastupanja na europskoj i globalnoj pozornici koja je utjecala na ambicioznost i relevantnost programa ne samo za ljude našega kraja, već i za svijet mimo granica prostora u kojem se osjećamo sigurno. Uz zahvale svim partnerima, udrugama, ustanovama i medijima bez čije podrške program i njegov uspjeh ne bi bio moguć, Višnić je pozvala sve da u Rijeku dođu kao dragi gosti, a otiđu kao naši povremeni sugrađani.

Nazočnima se obratio i župan PGŽ Zlatko Komadina, koji je istaknuo regionalnu komponentu EPK, čiji programski pravac “27 susjedstava” pokazuje svu ljepotu različitosti, povijest, kulturu i običaje našeg zelenog i plavog zavičaja, dok pravac “Lungomare Art” u fokus stavlja more, obalu i otoke koji će ugostiti svjetske umjetnike i povećati vidljivost ovog kraja na kulturnoj karti Europe.

Izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek navela je kako program Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture produkcijski nadilazi bilo koji drugi projekt do sada realiziran u hrvatskoj kulturi. Obuljen Koržinek izdvojila je presedan gdje se period u kojem je Rijeka EPK grad i predsjedanjem Hrvatske Vijećem Europske unije po prvi puta preklapaju, štoće poslužiti tome da se stvori i promovira pozitivne slike o Hrvatskoj u europskim okvirima, ali i predstavi pogata kulturna baština i suvremena umjetnost.

Povjerenica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica rekla je kako će EPK potaknuti riječku ekonomiju te razviti osjećaj pripadnosti zajedničkom europskom kulturnom području, što je utjelovljeno i u srodnosti riječkog slogana “luka različitosti” s motom Europske unije “Ujedinjeni u različitosti”, dok je Mariya Gabriel, povjerenica EK-a za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade putem video-poruke kako će Rijeka u skoroj budućnosti ugostiti brojne goste iz Europske unije i šire koji će upoznati kulturnu baštinu Rijeke i njene okolice koja je izgrađena na utjecaju različitih kultura, povijesnih razdoblja i naroda.

Tijekom svečane ceremonije kojom se obilježio ulazak u bogatu godinu kulturno-umjetničkih i mnogih drugih sadržaja u Rijeci, održan je i prigodan program u kojem su uzvanici mogli uživati u tradicionalnim i suvremenim komadima riječke, hrvatske i europske kulture.

Nakon nacionalne himne “Lijepa naša domovino” koju su otpjevali Putokazi, nastupili su Mr. Lee & IvaneSky sa svojom pjesmom “Nije dobro”, a Diana Haller i Riječki simfonijski orkestar pod ravnanjem dirigenta Kallea Kuusavae izveli su ariju “Dopo notte” iz barokne opere “Ariodante” Georga Friedericha Händela. Isti izvođači, zajedno sa Zborom riječke Opere, a pod dirigentom Zoranom Juranićem izveli su „Operu po Kamovu“, a Juranić je dirigirao i modificiranom izvedbom Zajčevog finala „U boj, u boj“ opere “Nikola Šubić Zrinjski” koju su izveli Kristina Kolar, Domagoj Dorotić, Robert Kolar, Zbor riječke Opere i Riječki simfonijski orkestar.

U čast irskog Galwaya, koji zajedno s Rijekom u 2020. nosi titulu EPK, irska pjesnikinja Moya Cannon i Kathleen Loughnane na harfi izvele su izvele su pjesmu te skladbu “Song of Imbolc”, a članovi baletnog ansambla HNK Ivana pl. Zajca otplesali su sekvencu “Čipka” koreografkinje Maše Kolar.

Svečano otvorenje EPK iz HNK

Riječki superbend RiVal izveo je himnu EPK “Moj grad”

Program je zaključen jedinstvenim spojem „Ode radosti” Ludwiga van Beethovena i “Najdraže Rijeke” Damira Badurine prema aranžmanu Frane Đurovića kojeg su izveli Kristina Kolar i gudački kvartet glazbenika Riječkog simfonijskog orkestra, te svojevrsnom himnom EPK projekta „Moj grad“ koju je izvela riječki superbend RiVal.

Program u HNK Ivana pl. Zajca poslužio je kao uvertira za centralno događanje otvaranja Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, „Operu Industriale“ u Riječkoj luci koja je okupila desetke tisuća posjetitelja.