Nema više tehnički nelogičnih računa, pojeftinila je cijena grijanja, nastavljene su subvencije najugroženijih, izvršena su ulaganja u toplinsku mrežu u obimu od preko 6,3 milijuna kuna uz kvalitetnu komunikaciju i edukacija korisnika, zaključci su koje je Energo iznio na konferenciji za medije nakon godinu dana provedbe aktivnosti kampanje „Pravična tarifa – zadovoljan korisnik“ i završetka ogrjevne sezone 2015./2016.

Ova postignuća Energa predstavili su Sanjin Kirigin, direktor, Energo d.o.o. i zamjenik direktora Marko Križanec. Zahvaljujući izmjenama Pravilnika, distributerima toplinske energije u Hrvatskoj, pa tako i Energu, omogućena je intervencija u situacijama u kojima dolazi do pojave nelogičnih i tehnički nemogućih računa. Prije početka ove akcije u Energu su  imali  4,5% takvih slučajeva. No kako je rečeno na od strane predstavnika Energa, zakonski okvir nije omogućavao intervencije kada se uvidjelo da takvi računi postoje. S obzirom na to da je u rujnu prošle godine upravo na inzistiranje Energa konačno izmijenjen Pravilnik o raspodjeli toplinske energije, koji je omogućio distributeru da intervenira kada su fakture tehnički nelogične i veće od onog što takav stan u prosjeku može potrošiti. Od rujna naovamo nije bilo takvih faktura jer su u Energu sami vršili ispravke raspodjele u zgradi.

Zbog pada nabavne cijene energenata i ostvarenja ušteda unutar sustava, u posljednjih godinu dana cijena toplinske energije padala je tri puta te je sada na razini od prije poskupljenja koje se dogodilo u prosincu 2014. godine. Povećano je subvencioniranje režijskih troškova socijalno ugroženim građanima. Energo pritom pokriva 100% troškova toplinske energije i fiksnog troška korisnicima toplinske energije te 5 m3 potrošenog plina korisnicima plina, čime je postignut europski standard u skladu s direktivama Europske unije, sukladno Odluci o socijalnoj skrbi Grada Rijeke pri čemu Grad Rijeka subvencionira 50% iznosa za grijanje.

U protekloj sezoni grijanja izvršena su ulaganja u toplinsku mrežu u obimu od preko 6,3 milijuna kuna. Prva faza Energovog projekta obnove cjelokupnog sustava toplovoda odnosila se na obnovu sustava distribucije toplinske energije u naselju Vojak koji je dovršen krajem 2015. godine. U sklopu radova cijevi su zamijenjene predizoliranim toplovodnim cijevima koje smanjuju emisije C02 i troškove održavanja. Time se postiže smanjenje toplinskih gubitaka u mreži za cca 10 – 15% i troškova održavanja, a uštede se postižu i kroz smanjenje gubitaka vode i potrošnje električne energije. Investicijski ciklus u kojega je Energo krenuo obnovom toplovoda na Vojaku nastavit će se radovima na obnovi sustava distribucije toplinske energije u drugim dijelovima grada Rijeke.

Jedan od najvažnijih koraka za budućnost je ulaganje u nastavak modernizacije sustava toplinske energije. U srpnju ove godine očekuje se konačna odluka o investicijama u vrijednosti od preko 115 milijuna kuna, a važno je naglasiti da  navedene ulaganja korisnike neće koštati ništa. Kako je rekao direktor Kirigin, namjera je obnoviti cjelokupni sustav toplovoda i izvršiti spajanja određenih kotlovnica radi postizanja veće efikasnosti. Za premetne zahvate Energo će morati uložiti 25% vlastitih sredstava, no sredstva koja bi se povukla bila bi bespovratna.

Riječ je o sredstvima europskih fondova i dijelu sredstava koji će se moći povući kroz projekte unutar Urbane aglomeracije Rijeka. Za koji mjesec krenut će i izgradnja nove toplane na Kampusu koja će služiti za potrebe Sveučilišta, KBC-a i Vojaka a trebala bi biti gotova do sezone 2017./2018.

U proteklih godinu dana ostvareno je trajno provođenje savjetovanja i razgovora s ovlaštenim predstavnicima suvlasnika i krajnjim korisnicima te educiranje kroz medije kao i kroz novu web stranicu. Energo je s korisnicima komunicirao na dnevnoj bazi, izravno i preko ovlaštenih predstavnika suvlasnika zgrada. Na taj su način korisnici dobili pravilnu informaciju, čime je povećana njihova informiranost te smanjeno nezadovoljstvo. Iz sustava Energa izdvojilo se pet zgrada, odnosno svi oni koji su se htjeli izdvojiti, rekao je Kirigin. Preliminarna bilanca Energo d.o.o. Rijeka, za proizvodnju i distribuciju toplinske energije i plina pokazuje kako je u računu gubitka i dobiti to društvo u plusu za nekih 100.000 kuna, a prvi put u povijesti Energa i Toplinarstvo je na operativnoj razini poslovalo pozitivno.

Kirigin je zahvalio ovlaštenim predstavnicima suvlasnika i krajnjim korisnicima na razumijevanju i dobroj suradnji, a naglasio je kako je i HERA u proteklih godinu i pol dana promptno rješavala problematiku, što je pomoglo da se lakše intervenira u zaštiti potrošača.