Izložba fotografija „25 godina riječkih Ajkula“ na Korzu postavljena u sklopu obilježavanja 25. godišnjice osnivanja Specijalne jedinice policije Rijeka „Ajkula“ prikazuje presjek aktivnosti jedinice specijalne policije, od osnivanja i prvog postrojavanja 1991. g., preko fotografija snimljenih na ratištima diljem Domovine, pa sve do aktivnosti organiziranih u sklopu Udruge koja djeluje i danas. Izložba se može pogledati do 29. travnja 2016.

Izložbu su u nazočnosti brojnih pripadnika braniteljskih udruga, članova obitelji poginulih pripadnika SPJ Ajkule i predstavnika Policijske uprave primorsko-goranska najavili Marinko Marijanović, zapovjednik Specijalne jedinice policije Rijeka, Perica Prpić, predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“, Erik Fabijanić, predsjednik Skupštine Primorsko-goranske županije, a otvorio ju je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.

Marinko Marijanović, zapovjednik Specijalne jedinice policije Rijeka je kazao kako se obično kaže kako Rijeka nije izravno stradala u ratu, ali nije izbjegla žrtve jer su Riječani kroz razne postrojbe djelovali na svim bojištima diljem Hrvatske i mnogi su na tim bojištima i stradali, poput osmero pripadnika APJ „Ajkule“.

Gradonačelnik je tom prigodom izjavio kako je vrijednost ove izložbe postavljene na Korzu u njenoj dokumentarnosti jer zorno prikazuje kako je nastala Specijalna jedinica “Ajkule”, gdje su sve i na koji način sudjelovali u Domovinskom ratu i koja je njihova uloga danas.

„Za razliku od mnogih drugih postrojbi koje su nakon rata rasformirane, a pod njihovim imenom djeluju udruge „Ajkule“ su i danas s nama kao sastavni dio Specijalne policije, zahvaljujući stečenom iskustvu, požrtvovanosti i predanosti i vode brigu o našoj sigurnosti na najbolji način. Rijeka nije izravno stradala u Domovinskom ratu, ali je imala važnu ulogu kroz postrojbe koje su nastale u našem gradu, a Riječani su nesebično branili domove drugih diljem Hrvatske, na što možemo biti ponosni“, kazao je gradonačelnik Obersnel.

Specijalna jedinica policije – Rijeka „Ajkule“ osnovana je krajem ožujka 1991. godine, a prvo postrojavanje bilo je 8. travnja 1991. godine

Specijalna jedinica policije – Rijeka „Ajkule“ osnovana je krajem ožujka 1991. godine, a prvo postrojavanje bilo je 8. travnja 1991. godine

Specijalna jedinica policije – Rijeka „Ajkule“ osnovana je krajem ožujka 1991. godine, a prvo postrojavanje bilo je 8. travnja 1991. godine. Riječ je o prvoj organiziranoj postrojbi s područja Primorsko-goranske županije koja se uključila u Domovinski rat i to pod zapovjedništvom legendarnog zapovjednika Marina Jakominića koji je poginuo je 29. kolovoza 1992. godine. Temeljem odluke Gradskog vijeća Grada Rijeke, ulica u Rijeci imenovana je Ulicom Marina Jakominića, te je 14. listopada 2004. svečano otkrivena natpisna ploča. Ova je specijalna jedinica bila aktivna u mnogim oslobodilačkim akcijama u Domovinskom ratu, odigrala je ključne uloge u Oluji, Bljesku, Maslenici i ostalim akcijama Domovinskog rata, a u ratnim borbama poginulo je osam, a ranjeno preko 60 pripadnika Jedinice.

Odlaskom u opkoljeni Dubrovnik 10. travnja 1992. godine te u veličanstvenim operacijama oslobađanja juga Hrvatske Jedinica daje svoj maksimalni doprinos. U operacijama Orao 92, ranjena su četiri djelatnika. Velebit – Visočica i zauzimanje dominantnih položaja, nova je zadaća „Ajkula“. 29. kolovoza 1992. godine u neprijateljskoj zasjedi na visovima Velebita poginuo je zapovjednik Marino Jakominić. Zauzimanjem i čuvanjem dominantnih kota i vrhova stvoreni su uvjeti za akciju Maslenica gdje je Jedinica sudjelovala kao jedna od udarnih grupa. U akciji združenih snaga Hrvatske vojske i specijalne policije MUP-a RH „Džep 93“, kojom je odmaknuta crta bojišnice s koje su četničke bande djelovale po gradu Gospiću i okolici poginuli su Ivica Antončić i Bruno Bolanča. Nažalost, nakon akcije smrtno je stradao Dalibor Dadić.

Nakon akcije Medački džep, u studenome 1993. godine, Jedinica ponovno odlazi u Dubrovnik, gdje osigurava graničnu crtu prema „Jugoslaviji“, točnije Prevlaku, koju nadziru snage UN-a. 1. svibnja 1995. godine sa visova Velebita, Jedinca se kratko seli u zapadnu Slavoniju, a rezultat je bio vojno-redarstvena operacija – „Bljesak“. Nažalost, tu su imali najteže gubitke tijekom Domovinskog rata, šestoricu ranjenih i pogibiju Sergia Šimca i Atosa Načinovića. Ponovnim povratkom na Velebit, započele su pripreme koje su rezultirale spuštanjem specijalaca brzinom oluje sa visova Velebita, 4. kolovoza 1995. godine prema Kninu. U oslobodilačkoj operaciji „Oluja“ Jedinica je imala jednu od značajnijih uloga, gdje su izašli bez smrtno stradalih, ali s osam ranjenih suboraca.

Čišćenjem područja od zaostalih četničkih bandi i terorističkih skupina, Jedinica je prošla, Baniju, Petrovu goru, Plitvice, Dinaru, Zrinsku goru.

Tijekom Domovinskoga rata, u Specijalnoj jedinici policije Rijeka „Ajkule“, u razdoblju od 1991.-1996. godine, 50-tak pripadnika je lakše, a 12 teže ranjeno. Uslijed bojevih djelovanja neprijatelja, poginula su osmorica pripadnika jedinice: Zvonko Pavelić, 20. rujan 1991., Gospić, Marino Jakominić, 29. kolovoz 1992. Visočica, Gospić, Ivica Antončić, 4. rujan 1993., Medački džep, Gospić, Bruno Bolanča, 4. rujan 1993., Medački džep, Gospić, Dalibor Dadić, 10. listopad 1993., Gospić, Sergio Šimac, 3. svibanj 1995. Bljesak, Okučani, Atos Načinović, 3. svibanj 1995. Bljesak, Okučani, Velimir Bažok, 1.veljače 1996. razminiravanje, Kamenjak.