Na Centralnom gradskom groblju Drenova, u Aleji poginulih branitelja otkriven je spomenik poginulim pripadnicima 111. brigade.

Otvaranju su prisustvovali gradonačelnik Marko Filipović, župan PGŽ-a Zlatko Komadina, predsjednik Kluba zapovjedništva 111. brigade Vlado Milković, predsjednik Udruge 111. brigade HV Zmajevi Denis Deković te ostali uzvanici.

Spomenik je podignut na inicijativu Udruge 111. brigade ”Zmajevi”, Kluba zapovjedništva 111. brigade ZNG/HV, A Bojna 111. brigade ZNG.

Otkrivanje spomen obilježja 111 brigade

gradonačelnik marko filipović izrazio zahvalnost i pijetet poginulim braniteljima

Nakon uvodnih riječi, okupljenima se obratio gradonačelnik Marko Filipović koji je naglasio da su se Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija rado odazvale pozivu za sudjelovanjem u izradi ovoga spomenika kao vječnog spomena na hrabre pripadnike koje su u Domovinskom ratu izgubili svoje živote.

„Uistinu smo ponosni na sve pripadnike 111. brigade jer na vašem ratnom putu nema niti jedne mrlje, a sve zadaće obavili ste maksimalno profesionalno. Veliko i trajno hvala ne svemu što ste učinili!“, zahvalio je gradonačelnik i dodao da je uz ovaj spomenik posvećen poginulim pripadnicima 111. brigade, Rijeka  odala počast svojim riječkim brigadama imenovanjem dvaju trgova u centru grada, izgradnjom Mosta hrvatskih branitelja na Delti, zatim imenovanjem ulice po zapovjedniku legendarnih „Ajkula“ Marinu Jakominiću, ali i sudjelovanjem Grada na postavljanju brojnih spomenika poginulim braniteljima u Drenovskom klancu i širom Hrvatske. „Ujedno, zajedno sa Županijom, uređena je i spomen-soba svih poginulih branitelja sa šireg riječkog područja i svih riječkih brigada“, dodao je gradonačelnik.

Otkrivanje spomen obilježja 111 brigade

otkrivanje spomenika

Nakon obraćanja gradonačelnika, župana i predsjednika Udruge 111. brigade, ploču je otkrila Silvija Turčić, kćer poginulog Zorana Turčića, a potom je velečasni Kristijan Zeba poveo molitvu uz recitiranje poeme A.G.Matoša „Kip domovine“.

Svečanost je zaključena polaganjem svijeća i cvjetnog aranžmana od strane Grada Rijeke, PGŽ-a te predstavnika Udruga „Zmajevi“, Kluba zapovjedništva 111. brigade ZNG/HV, A Bojna 111. brigade ZNG te ostalih udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

O spomeniku

Spomenik je idejno zamišljen kao tri jednake kamene ploče visine 150 cm, ukoso odrezane u lijevom gornjem kutu što stilizirano i simbolički predstavlja tri jedinice – 111. Na lijevoj i desnoj ploči nalaze se imena 53 poginula pripadnika brigade.

Imena poginulih su predstavljena odozgo prema dolje kronološki, prema godini stradavanja, a unutar godine stradavanja abecednim redom. Središnja ploča je koncipirana s državnim grbom na vrhu ispod kojeg se nalazi grb 111 brigade, jedne od prvih i svakako najveće postrojbe koju je naš grad iznjedrio.

Stihovima dvanaeste strofe pjesme “Horvatska domovina” Antuna Mihanovića, koji čine središnji dio ploče, a koju je Mihanović napisao tijekom svog službovanja upravo u našem gradu u prvoj polovici 19. stoljeća, simbolički je istaknut kontinuitet hrvatske nacionalne misli i državnotvornosti u ovim krajevima te žrtve naših palih branitelja.

Povijest 111. brigade HV ‘Zmajevi’

  • brigada Zbora narodne garde
  • brigada Hrvatske vojske
  • motorizirana brigada
  • pješačka brigada
  • pješačka brigada

Utemeljena 2. srpnja 1991., a svojim je sastavom obuhvaćala i područje Gorskog kotara, Hrvatskog primorja i dijela Istre. Na području grada Rijeke ustrojene su dvije bojne, te po jedna bojna u Senju, Krku, Delnicama , Cresu i Lošinju. Ubrzo, dio brigade odlazi na ličko bojište dok se drugi dio pridružuje nakon završenih priprema u studenom. Brigada učestvuje u borbama u Drenovom klancu, gdje brigada ima prve žrtve 13. studenog Kristijan Ladavac, Nebojša Đikić, Zlatko Filić i Bruno Prpić, štiteći prometnicu Senj – Zagreb i u ofenzivnim operacijama odbacuje neprijatelja.

Taktička grupa brigade TG-111 odlazi u Posavinu gdje brani Bosanski brod do iz nepoznatih razloga rušenja mosta između Bosanskog i Slavonskog brodom čime je postrojba ostala odsječena u Bosni i morala se prebacivati skelama natrag u Hrvatsku.

Brigada prerasta iz 111. brigade Zbora narodne garde (ZNG) u 111. brigadu Hrvatske vojske, a zatim u 111. motoriziranu brigadu – ročnu brigadu u kojoj se vrši izobrazba u završnoj fazi obuke nakon završene temeljne i specijalističke obuke.

Brigada je formalno ugašena preustrojem OSRH iz 2000. godine, a njen pravni slijednik i nositelj tradicije službeno postaje 638. pješačka brigada čiji su zapovjednici bili bojnik Ive Antić, bojnik Josip Mrše i bojnik Dean Kalabota.

Prema dostupnim podacima u Domovinskom ratu poginulo je 53 pripadnika, a ranjeno je 282 pripadnika brigade, od čega 20 teških invalida.
111. brigada (i 128. također) dobitnik je  Zlatne plakete “Grb Grada Rijeke” 1999., za neprocjenjiv doprinos u obrani Rijeke tijekom Domovinskog rata