Stanovnici otoka Krka pit će za dvije godine kvalitetnu riječku vodu, a u ljetnoj sezoni, kada zbog velikog broja gostiju potrošnja bude višestruko povećana, imat će stanovitu sigurnost da neće ostati bez te, za život važne tekućine.

Ugovor o izgradnji vodovoda pitke vode Rijeka – Krk i vodovoda Tribalj – Urinj Od izgradnje vodovoda profitirat će ne samo i turizam nego i industrija na Krku, jer će veliki korisnici dobiti mogućnost korištenja tehničke vode u količinama koje će zadovoljiti njihove potrebe i osigurati proizvodnju.
Brojni uzvanici, među kojima je bio i gradonačelnik Grada Krka, Dario Vasilić, nazočili su danas u prostorijama Grada Rijeke potpisu Ugovora o uređenju međusobnih prava i obveza izgradnje vodovoda pitke vode Rijeka – Krk i vodovoda Tribalj – Urinj, čiji su potpisnici: Vojko Obersnel, gradonačelnik Grada Rijeke, Luka Denona, dožupan Primorsko – goranske županije, Tomislav Dragičević, predsjednik Uprave INA–e d.d. Zagreb, Boris Čavrak, član Uprave INA–e d.d. Zagreb, Jakša Marasović, direktor Hrvatskih voda, Frane Mrakovčić, direktor „Ponikve“ d.o.o. Krk, Željko Mažar, direktor KD Vodovod i kanalizacija.

Potpisana su i dva komplementarna ugovora i to: Ugovor o isporuci vode za piće čiji su popisnici KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. i Ponikve d.o.o. Krk te Ugovor o prodaji građevina, koji su potpisali INA – Industrija nafte d.d. Zagreb i Ponikve d.o.o. Krk.

Ovim ugovorom, koji predstavlja velik poslovni i razvojni izazov, otok Krk riješit će na duži period problem opskrbe kvalitetnom pitkom vodom, a osigurat će se i kvalitetna opskrba tehničkom vodom otočke industrije. U sklopu investicije vrijedne gotovo 150 milijuna rekonstruirat će se i dvije crpne i sabirne stanice i izgraditi vodosprema Škrljevo, rekao je na potpisu ugovora riječki gradonačelnik mr.sc. Vojko Obersnel.

Sva tri ugovora, temelje se na Sporazumu o gradnji ovih dvaju vodovoda, potpisanom u Gradu Rijeci 21. lipnja 2002. godine, kojim je utvrđena suglasnost svih strana: Primorsko goranske Županije, Grada Rijeke, Hrvatskih voda Zagreb, INA – e Industrije nafte d.d., Zagreb, Komunalnoga društva Vodovod i kanalizacija d.o.o. – Rijeka, Ponikva d.o.o., Krk i DIOKI – ja d.d. Zagreb, čiji je pravni slijednik Adria procesna industrija d.d. Zagreb, za zajedničko i koordinirano vođenje realizacije objekata vodovoda pitke i industrijske vode, a sve sukladno prihvaćenoj koncepciji vodoopskrbe Otoka Krka i opskrbe tehnološkom vodom INA – e Rafinerije nafte Rijeka.

Za vodoopskrbu otoka Krka potrebno je osigurati oko 130 l/s iz vodoopskrbnog sustava Rijeka. To će se postići dovođenjem vode iz Riječkog vodoopskrbnog sustava na otok Krk dok INA Rafinerija nafte Rijeka uspostavlja sustav dovođenja tehnološke vode iz jezera Tribalj u količinama od 160 l/s izgradnjom svojega opskrbnog cjevovoda koordinirano s realizacijom vodoopskrbe Krka. Cjevovodi za pitku vodu opskrbe Krka i tehnološku vodu za opskrbu INA – e Rafinerije nafte Rijeka polažu se u zajednički rov i profila su 500 mm na kopnenim dionicama na dijelu lokacije Urinj i na dijelu do mosta Krk, te po dva profila 250 mm na podmorskoj dionici iz Rijeke do Kraljevice. Cjevovod za pitku vodu u nastavku koristit će postojeći cjevovod u mostu Krk.

Potrebe vodoopskrbe tehnološkom vodom DIOKI – Lokacije Omišalj preuzima Ponikve d.o.o. Krk, a mogući izvori su iz Riječkog vodoopskrbnog sustava, iz jezera kod Njivica. Također je moguće preusmjeravanje i dijela tehnološke vode iz jezera Tribalj.

Za opskrbu otoka Krka na Krku postoji mogućnost korištenja postojećeg vodovoda od INA – e Rafinerije nafte Rijeka u dužini oko 5000 m koje može preuzeti Ponikve d.o.o. Krk.

Troškovi izgradnje nove vodoopskrbe otoka Krka s tehnološkim cjevovodom Tribalj – Urinj te potrebnom rekonstrukcijom pratećih objekata i posrednim troškovima izgradnje vezanim uz riječki vodoopskrbni sustav, a to su: izgradnja vodospreme Škrljevo zapremine 2000 m3, izgradnja sabirne vodospreme Dobrica s rekonstrukcijom kaptaže i CS Dobrica (dio troškova) te izgradnja nove CS Kozala kapaciteta 500 l/s i dijela tlačnog cjevovoda dužine 1.700 m (dio troškova), procjenjuju se na 145.765.000,00 kuna. Financiranje je predviđeno sredstvima: INA – e d.d. Zagreb, KD – a Vodovod i kanalizacija d.o.o. Rijeka, Ponikva d.o.o. Krk, naknade za korištenje vode – Hrvatske vode d.o.o. za razvoj vodoopskrbe Grada Rijeke i Primorsko – goranske županije, i to u sljedećim iznosima i omjerima:

  • INA d.d Zagreb 53.780.000,00 kuna ili 36.90 %
  • KD Vodovod i kanalizacija i Grad Rijeka 50.235.000,00 kuna ili 34.46 %
  • Ponikve d.o.o. Krk 20.500.000,00 kuna ili 14.06 %
  • Hrvatske vode d.o.o. 15.250.000,00 kuna ili 10.46 %
  • Primorsko – goranska županija 6.000.000,00 kuna ili 4.12 %

Predviđeno trajanje izgradnje jest od siječnja 2004. do kraja 2006. godine.

Do sada je za realizaciju projekta ishođena lokacijska dozvola, izdana načelna dozvola, izrađen glavni projekt za dionicu 1 (Urinj-more – dužine 2809 vodovoda i 1700 m tehnološkog cjevovoda) te pripremljen tender za nadmetanje. Za podmorsku dionicu (1028 m) u pripremi je izbor najpovoljnije varijante, a za treću dionicu more – Most Krk (dužine 3201 m) izrađuje se glavni projekt.